Неспокій на кордоні з Білоруссю: хто винен і що робити

В селі Ветли Любешівського району триває протистояння щодо демаркації кордону між Україною та Білоруссю. Розібратись місцевій громаді з проблемою вдруге приїхав допомогти народний депутат України Семен Семенченко.

На Волинь депутат завітав у вівторок 14 червня.

У січні 2016 року розпочалося встановлення прикордонних знаків. Місцеві мешканці вважають, що така демаркація кордону проведена з порушеннями. За словами Ветлівської сільської голови Любов Павлік, білоруси уже “відтяпали” близько 60 гектарів української території, де знаходяться пасовища та ліси. Жінка розповідає, що у 2001 році затвердили топографічну карту, де кордон проходив по Жирівському каналу. Зараз цей кордон змінили, і жінка не розуміє: чому так сталося і чому влада ніяк не реагує.

Павлік розповідає, що згідно договору між українцями та білорусами лінія кордону проходить по каналу. По якому саме там не зазначалося, але голова переконана, що по південному краєві Жирівського каналу. Місцеві кажуть, що такий розділ встановлений історично, і мешканці не розуміють, чому зараз 2 канали належать білорусам.

Депутат Любешівської районної ради Михайло Кирилюк розповідає, що поряд із Жирівським каналом містяни викопала свій канал (який в народі означають “без назви”) для меліоративних зрошень і нині кордон проходить по каналу “без назви”. Чоловік не розуміє, як таке могло статися, адже землями розпоряджається районна адміністрація. До слова, депутат вважає, що чиновники не на стороні народу і “закривають очі” на проблему. Також чоловіка турбує вирубка лісу, що раніше був на території України. Розповідає, що білоруси рубають та вивозять до себе.

Місцеві лісники розповідають, що така демаркація кордону неправомірна. Адже тепер у них немає доступу до водних ресурсів і у випадку пожежі з каналу пожежники не зможуть набрати води.

Мешканці ж села обурені тим, що не можуть збирати ягоди та гриби на території, де робили це впродовж життя.

До слова, канал “без назви” проходить понад озером Білим. Раніше ж кордон проходив по середині цього озера. Жителі запевняють, що і там білоруси проводять незаконну демаркацію. Біля озера розташований шлюз, де спускається вода. Раніше він належав український стороні.

Лісники запевняють, що невідомі постійно переносить прикордонний знак на півметра, чим зменшують територію України.

Лісник Михайло Сергійчук ділиться спогадами про лінію розмежування: “Батько охороняв цей шлюз. І він розповідав, що кордон проходив по Жилівському каналу. Створили додатковий канал паралельно Жилівському. І цей канал відійшов білоруській стороні. Це нахабство красти нашу землю”.

Ветерани батальйону “Донбас” приїхали на допомогу селянам. Боєць на псевдо Старий каже: “Ми люди, що пройшли війну і будемо іще воювати. Приїхали сюди, щоб допомогти людям. Ми захищаємо Україну на Сході, будем захищати і тут”.

І ще один боєць батальйону “Святослав” додає: “Виходить “тиха” окупація. Приїхали, щоб допомогти нашому рідному народу. На Сході ми захищаємо країну так само, тільки там за допомогою зброї”.

Семен Семенченко пообіцяв селянам повну підтримку та закликав їх не втрачати запал і далі тиснути на владу, аби вона втрутилася у ситуацію

“У нас є ситуація, де місцеві мешканці переживають за свої сінокоси та озеро, за територію, де вони зростали та вважали українською. І те, що до цих пір на їхні питання з січня місяця ніхто не відповів, не показали карти, альбоми, протоколи засідань комісії по демаркації – це бездушність та невиконання своїх обов’язків. В четвер представник облради пообіцяв, що буде допуск до цих документів, однак сільська голова запевняє, що до цих пір нічого немає. Ігнорувати місцевих жителів, що є джерелом влади не можна. Ми будемо розбиратися із ситуацією і прискорювати рішення”, – висловився він.

“Пропоную хлопцям записуватись у місцеву самооборону, тому що після прийняття закону про резервну армію, потрібні будуть ті, хто пройде підготовку без відриву від роботу і в критичний момент вони будуть підтримкою і поліції, і Нацгвардії, і прикордонникам”, – додав він.

Залишити відповідь