ЗМІ: в Луцьку суддя перешкоджала журналістці

Журналістці «Громадського радіо» заборонили здійснювати аудіозапис та фотозйомку під час судового засідання у Луцьку за участю екс-керівника одного з райвідділів поліції.

Журналістка намагалася зробити аудіозапис у судовому засіданні за позовом екс-начальника Маневицького райвідділу поліції щодо поновлення його на посаді, – повідомляють Ірина Сєдова та Аріна Крапка на шпальтах Громадського радіо.

У Волинському окружному адміністративному суді відбулося перше судове засідання за позовом екс-начальника Маневицького райвідділу поліції Анатолія Близнюка. Раніше його звільнили з посади під час переатестації. Він звернувся до суду з вимогою признати дії атестаційних комісій неправомірними та поновити його на посаді.

Наразі розгляд справи призупинили за клопотанням відповідача, тобто Головного управління Нацполіції, аби витребувати судом докази у справі.

Під час суду прийняли протокольну ухвалу, згідно якої журналістці «Громадського радіо» заборонили здійснювати аудіозапис та фотозйомку. Адвокат Анатолія Близнюка, так саме як і позивач, заперечили проти аудіо та фотозйомки.

«Суд ухвалив заборонити фото та аудіозйомку. Ви можете бути присутні на засіданні як слухач», — зазначила в судовому засіданні суддя Наталія Плахтій.

Згідно з чинним законодавством, в судовому засіданні можна використовувати портативні засоби, в тому числі і диктофон, без дозволу суду. Цим правом і намагалась скористатись журналістка. У свою чергу, адвокат екс-начальника Маневицького райвідділу пан Печенюк сказав, що за таке «по судах» затаскає.

Журналістка попросила назвати адвоката, якими ж нормативно-правовими документами він керується у своєму рішенні. Той відмовився.

Медіаюрист Інституту розвитку регіональної преси Олекандр Бурмагін підтвердив, що дозвіл на аудіо записування в суді не потрібен.

«В цих кодексах процесуальних лишилося регулювання, яке ввели ще у 2008 чи 2009 році, що фото і відео з дозволу суду, тобто будь-яке фото і відео — портативне, не портативне, але диктофони і будь-які інші аудіозаписуючі пристрої, ні. Так само, як письмові нотатки. І фактично ці нібито нововведення, які були в минулому році у редакції закону «Про статус суддів», вони фактично більше нічого не змінили, тому що суддя в конкретному процесі все одно буде користуватися в першу чергу процесуальним кодексом, тому що цей процесуальний кодекс регламентує його дії конкретно в цьому в процесі», — прокоментував Олександр Бурмагін.

Експерт назвав шляхи вирішення ситуації.

«І можна за перешкоджання журналістській діяльності заяву. Це один шлях. А другий шлях — звернення до Вищої кваліфікаційної комісії суддів, тому що суддя в цьому випадку вийшов за межі наданих йому повноважень і він не мав права забороняти в принципі будь-якій особі, яка присутня у відкритому судовому засіданні, диктофони. І так звернення до ККС відкрити провадження, притягнути суддю до дисциплінарної відповідальності, оголосити йому догану і попередити про те, щоб він в майбутньому такого не чинив», — резюмував Бурмагін.

Наразі судове засідання у цій справі призупинили до невизначеного терміну. Журналістка «Громадського радіо» Аріна Крапка звернулася до поліції із заявою про перешкоджання журналістської діяльності.

 

Залишити відповідь