Підземний перехід на Театральному майдані: яким насправді має бути проект

Від редакції: Ця публікація не є думкою редакції ВАРу. Це особиста позиція Сергія Волика та людей, які його підтримують. 

Луцьк з року в рік динамічно розвивається. Зводяться новобудови, на багатьох вулицях та автомобільних трасах прокладено нове дорожнє покриття, будується новий спортивний комплекс на проспекті Василя Мойсея, упорядковуються прибудинкові території, дитячі майданчики. Обличчя міста змінюється завдяки новим інвестиційним проектам європейського рівня на основі новітніх технологій, що забезпечують розвиток міської інфраструктури.

Одним із таких проектів є реконструкція Театрального майдану з будівництвом підземних пішохідних переходів та підземного торговельного комплексу. Потреба у підземному пішохідному переході назріла ще кілька років тому, коли у місті значно збільшився транспортний потік, та почали з’являтися автомобільні затори у часи пік. Підземний пішохідний перехід оптимізує транспортну розв’язку в центральній частині міста та дасть можливість пішоходам безпечно пересуватись.

За рахунок того, що світлофор на перехресті уже не буде регулювати людинопотік, час зупинки кожного транспортного засобу на перехресті зменшиться. Отже, зменшиться частка викидів шкідливих речовин у атмосферу, що знизить рівень загазованості у центрі міста.

Питання про підземний пішохідний перехід піднімалось ще в кінці 80-х – на початку 90-х років. Будівництво планувалося провести за рахунок коштів міського бюджету. Було навіть проведено підготовчі роботи і перенесено деякі комунікації. Але за браком коштів усі роботи згодом згорнули. І лише у 2007-му році рішенням Луцької міської ради було оголошено конкурс на реконструкцію Театрального майдану з будівництвом підземних пішохідних переходів, торговельного комплексу та підземного паркінгу. У 2008-му році було визначено переможцем конкурсу Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговельний центр «Магніт», сформовані архітектурно-планувальні завдання на проектування підземного пішохідного переходу та підземного торговельного комплексу.

ТзОВ ТЦ «Магніт» оформив правові документи на користування земельною ділянкою на період будівництва.

Після отримання в оренду земельної ділянки ТзОВ ТЦ «Магніт» зайнявся розробкою проектної документації. Реалізація проекту передбачає перенесення мереж водопостачання, газопостачання та електропостачання. Частину цих робіт було виконано. Також проведено геологічні та геодезичні дослідження на земельній ділянці, яка була відведена під забудову.

У 2008-му році з Волинською філією ДП НДЦ «Охоронна археологічна служба»  було укладено договір про проведення науково-археологічної експертизи. Згідно з умовами договору, якщо у процесі будівництва будуть віднайдені предмети чи залишки споруд, які мають археологічну та історичну цінність, то після дослідження істориками-фахівцями вони поповнять культурну та історичну спадщину міста.

Проект будівництва пішохідних переходів та торговельного комплексу і реконструкції Театрального майдану пройшов громадське обговорення двічі, а саме у 2008-му році, та нещодавно, у 2015-му році. Було здійснено необхідні підготовчі роботи до його реалізації. Згідно з концепцією проекту в процесі будівництва виникла б технічна потреба проведення робіт під пам’яткою національного значення – пам’ятником Лесі Українки – та  демонтажу незавершеного будівництвом об’єкту фонтану. Тому новообрана міська влада звернулася до ТзОВ «ТЦ «Магніт» з пропозицією часткової зміни архітектурно-планувального завдання та концепції поекту будівництва. Інвестор погодився на таку пропозицію і у 2012-му році питання розміру земельної ділянки, яка підлягала реконструкції та забудові, переглянули. Інвестор змінив свої наміри щодо площі забудови та відмовився від раніше запланованих об’єктів, а саме підземного паркінгу, та зменшив площу, відведену під підземний торговельний центр,  з 2.0791 га до 0.6064 га.

В інтернеті було розповсюджено зображення однієї з концепцій наземної частини проекту підземного пішохідного переходу з зовнішньою надбудовою, яка закриває собою панораму Театральної площі, що була відхилена інвестором та міською владою. Це зображення викликало хвилю справедливого обурення лучан, які категорично не сприйняли такий варіант реконструкції, оскільки він спотворював вигляд центральної площі міста.

Фахівець, який виконав пробний проект, розмістив цей ескіз у себе на приватній сторінці у соцмережах з власної ініціативи, і тим самим ввів в оману громадськість. Справжня затверджена концепція проекту не передбачає зміни зовнішнього вигляду площі, в ній відсутні наземні надбудови, окрім  входів та виходів з переходу. Площа залишиться такою, якою є сьогодні, з газонами та зеленими насадженнями.

Сам же будівельний об’єкт буде оснащено сучасними інженерними комунікаціями: кондиціюванням, вентиляцією, теплопостачанням, електропостачанням, системами пожежної безпеки. Це буде сучасний комплекс, виконаний за новітніми технологіями, із застосуванням інноваційних матеріалів, в якому буде визначено три напрямки послуг: торгівля, сервіс для населення і громадське харчування.

У напрямку «Торгівлі» передбачається: квіткова галерея, книжковий супермаркет, вироби народної творчості та сувеніри, продукція волинських підприємств (підприємців), які не мають власних каналів збуту, товари для школи та дитячі товари, товари для спорту, туризму та активного відпочинку, товари для дому, газети, журнали. ТзОВ «Магніт» співпрацює з ТзОВ «Колліерз Інтернешнл», що займається наповненням торгових центрів по всій Україні та світу. Перед цією компанією буде поставлено завдання наповнення ТЦ фірмовими магазинами, які мають дисконтні програми, що дасть можливість придбати товари за доступними цінами.

Напрямок «Сервіс для населення» пропонуватиме безкоштовну сучасну вбиральню, хімчистку, ремонт одягу і взуття, каси продажу автобусних і залізничних квитків, цілодобову аптеку з соціальними цінами, безкоштовну зону Wi-Fi.

Напрямок «Громадське харчування» представлятиме заклад громадського харчування із самообслуговуванням (висока якість страв плюс доступна ціна) за принципом мережі «Пузата хата».

Інвестор проаналізував досвід інших міст, де вже реалізовано аналогічні об’єкти, враховуючи їх ергономіку, естетичний вигляд, зручність та комфорт користування переходом для пішоходів. Звичайно, будь-яке будівництво такого масштабу в центральній частині міста принесе тимчасові незручності для пересування лучан. При розробці проекту будуть враховані всі можливості, щоб це будівництво провести в найкоротші терміни та мінімізувати незручності для жителів нашого міста.

Сам проект є досить дороговартісний. Його будівництво за рахунок коштів міського бюджету недоцільне, але є інвестор, який готовий фінансувати розвиток міської інфраструктури, тим самим заощадити державні кошти. Однак він може фінансувати лише ті проекти, які мають інвестиційну привабливість та самоокупні. Підземний торговельний центр саме і є тією складовою, яка повинна забезпечити самоокупність вкладених інвестицій. Окрім економії, торговельний центр забезпечить додаткове надходження коштів до міського бюджету на потреби міста, та створить близько трьохсот робочих місць.

На сьогоднішній день хоч будівництво і не розпочато, але за оренду земельної ділянки ТзОВ «Магніт» сплатив до міського бюджету 1 мільйон 175 тисяч гривень. Згідно з Законом про врегулювання містобудівельної діяльності, інвестору необхідно отримати ще кілька додаткових дозвільних документів, щоб завершити проектні роботи, провести експертизу проекту, отримати дозвіл на початок будівельних робіт та розпочати будівництво. Кожні свої дії інвестор узгоджує з Луцькою міською радою.

Тема реконструкції Театрального майдану викликала резонанс серед лучан, що свідчить про їхню небайдужість до подальшої долі нашого міста, його зовнішнього вигляду. Це дуже радує, оскільки інвестор теж хоче бачити Луцьк оновленим та сучасним і прагне докласти зусиль, щоб місто ставало з кожним роком зручнішим для життя мешканців. ТзОВ ТЦ «Магніт» відкритий до конструктивних пропозицій громадськості. Ми готові обговорювати та інформувати про хід реалізації проекту. Якщо у вас виникли питання, звертайтесь на електронну адресу teatralnyi.lutsk@gmail.com.

Сергій ВОЛИК

Залишити відповідь