Бурштиновий клондайк на Волині: на Новий рік чекають копачів

В «бурштинових селах» Маневицького району Волинської області напередодні Новорічних свят ситуація спокійна. Напруженість хіба що у підготовці до святкувань. Однак люди, зайняті своїми клопотами, встигають і спостерігати за тим, хто до них приїздить в села, поінформовані про те, що відбувається в лісі поблизу «бурштинового клондайку».

А на блокпостах заздалегідь знають, що до них їдуть журналісти. Про наш приїзд з журналісткою Маєю Голуб теж знали.

 

«Ми будемо тут і на Новий рік, і..до службового розпорядження»

Питання про те, скільки часу ще перебуватимуь військові у лісі на Маневиччині, цікавить всіх. Ми намагалися про це дізнатися у військових.

Прибули в село Гута – Лісівська. Кілька хвилин поспілкувавшись з місцевим населенням, попрямували в сторону Лісового.

На першому блокпості нас зустріли працівники поліції. Чоловіки відмовлялися від коментарів, посилаючись на прес-центр. Зупинили нам автівку і запевнили: вона довезе до наступного блокпоста. Водій під час руху до пункту призначення показав нам повідомлення у соцмережі такого змісту: «Там будуть їхати дві дівчини. Схожі на журналісток».

Таке повідомлення він отримав раніше. І тепер ми зрозуміли: нас, напевно,  чекали.

 

Перший блокпост силовиків

Перший блокпост силовиків

 

Ми поїхали до клондайку зі сторони залізничної колії.

До нас вийшло двоє чоловіків у військовій формі, які охороняли ліс.

Увагу відразу привернув невеликий власноруч зведений “намет”. Вогнище. І український прапор. Все це нагадували про Схід. Чоловіки не дуже говіркі. Тільки встигли розповісти, що з цієї сторони на клондайк йти заборонено.

 

Пост поблизу колії

Пост поблизу колії

 

  • Ви будете перебувати тут на Новий рік? – питаємо.
  • Так. А є якийсь інший вихід? Для копача викопав пару камінчиків і вже Новий рік. На свята можна чекати знову навали копачів.
  • А як у вас із забезпеченням? А то дехто каже, що нема що їсти, то місцеві привозять…
  • Та ніби все маємо. Місцеві теж приходять. Але зазвичай поцікавитися і попросити в нас дозволу покопати..
  • І як часто приходять?
  • Не дуже часто…Сьогодні були теж – один із чоловіків замовчує. Про події цієї ночі ані слова.
  • А звідси скільки йти до клондайку?
  • Метрів 500. Але туди ходити заборонено. Он бачите, тут якраз перехрестя. Зручно добратися до клондайку з усіх сторін.

Я намагаюсь пройти далі, щоб сфотографувати місце. І зустрічаю ще трьох бійців, які кажуть, що якщо я намагатимусь пройти далі, зі мною розмовлятимуть інші люди.

Потім наближаємось до клондайку через «офіційний» блокпост. Нас зустрічає кілька бійців і собака. Там нам проводять так звану екскурсію.

Старший командир військового резерву військової частини 1141 Національної гвардії України Л.М. (ініціали змінено) розповів про ситуацію в ніч з 25 на 26 грудня.

 

Старший командир військового резерву військової частини 1141

Старший командир військового резерву військової частини 1141

 

«Обстановка нормальна, спокійна. Були спроби громадян з трьох сіл прорватися на клондайк. Так,  як вчора стояла ще частина Нацгвардії, то тепер її зняли за наказом  командування. Службу несе наша Національна гвардія, підрозділ поліції, рота спецпризначення «Світязь», а також «Буг» і лісова охорона. Підрозділ МНС допомагає в забезпечені нас продуктами, водою» – розповідає нам чоловік в балаклаві.

«Вчора люди приходили три рази вночі. Перший раз біля 21-ої вечора, потім біля 23-ої.  І десь о 1-ій ночі. Вони намагалися довести, що військові тут риють чи міліція. Потім кілька людей ми пропустили на клондайк. І вони переконалися, що всі ями тут загорнуті. Ще трактор працює.  Сьогодні зранку нікого, нічого не було. Все тихо. Все спокійно. Будемо перебувати тут до особливого розпорядження командування. Важкої техніки тут нема. Лише техніка, необхідна для пересування військових», – відповідає на незручні питання військовий.

Ми питаємо про постріли, які кілька разів чули в лісі.

«Так, це лунають попереджувальні постріли з другої сторони лісу. Там може хтось бути. І так ми попереджаємо, щоб люди залишили клондайк. Вчора наривалися на наші патрулі», – зазначає чоловік.

На території  працює трактор. Свіжих ям ми не помітили. Всі майже загорнуті.

Лише бачимо дерева, які попадали.

 

 

Так виглядає клондайк сьогодні

Так виглядає клондайк сьогодні

Трактор загортає ями

Трактор загортає ями

 

«Про те, що силовиків виведуть з лісу, копачі знали заздалегідь»

Очевидно, що в цей день журналістів дуже хотіли бачити бійців з «БУГу». Вони нас запросили на гостину. І їх керівник Саша Харківський розповів нам свою історію того, що відбувається.

«Світязь» вчора приїхав. Всіх вивели. Нас залишилося з беркутами 27 людей. Вчора була навала копачів, і нас було небагато. Чому вивели інших силовиків, я це коментувати не буду. За 3 години до цього, як мали їх вивести,  копачі про це вже знали», – каже він.

Боєць розповідає, що у них люди з різних бригад, які воювали на Сході.

«От в нас є Фізик з «Айдару». В нього метал в нозі. З 80-тої бригади є люди. Ми не раз бували на Сході. Їдемо туди, а потім повертаємось сюди».

Щодо можливого «кришування» незаконного видобутку бурштину, яке закидали і БУГу, він переконує, що в таких умовах, як сьогодні, окремим підрозділами чи людьми це неможливо.

«Зараз волинські політики звинувачують один одного в кришуванні незаконного видобутку бурштину. На даний момент ні один з волинських політиків чи правоохоронців: ні Палиця, ні Гунчик, ні Лапін, ні Шпига не мають фізичної можливості кришувати бурштин. Це все політичні інсинуації. Розумієте, якби кришували, то йшла би робота. От, наприклад, нам платили б і копали. Але такого нема. Ми би не пускали сюди людей, журналістів подивитися. Ну хто кришує? Зараз не кришує ніхто. А що буде далі, не знаємо» , – припускає він.

Новий рік планують зустрічати в лісі. Жартують, що запросять свої сім`ї, щоб було веселіше.

Один із написів, які, вочевидь, викарбували силовики

 

Післямова

 

Цікаво, що про загибель 31-річного волинянина під колесами потяга люди, з якими ми зустрічалися протягом дня, не згадували. На сайті УМВС повідомили, що чоловік сидів на колії, в результаті чого на нього наїхав потяг. Але ця ситуація викликає чимало питань. Що робив чоловік о 5-тій ранку на колії поблизу клондайку? І скільки ще подібного відбувається в маневицьких лісах, про що знають тільки ті, кому потрібно знати?

 

Аріна КРАПКА