Старт патрульної поліції Луцька: як це було

На День Святого Миколая стартувала нова патрульна поліція у Луцьку. 165 поліцейських прийняли присягу на Театральному майдані під звуки дзвонів Свято-Троїцького собору. Читайте про те, як формувалася та працюватиме нова патрульна поліція міста.

Луцька частина проекту “патрульна поліція” офіційно стартувала 28 липня на Замковій площі, де поліцію презентувала урядова делегація на чолі з прем’єр-міністром Арсенієм Яценюком, міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим та заступником міністра Екою Згуладзе.

Прийом заявок у нову поліцію розпочали 3 серпня. У перший день їх було 569, хоча спочатку планували набрати лише 160 поліцейських. У підсумку серед більше 4 тисяч охочих стати патрульними виявилося 38% жінок та лише кілька відсотків колишніх працівників правоохоронних органів. Із них відібрали 170 найкращих, які навчалися близько 2 місяців на базі у Сокиричах під Луцьком.

Навчали їх не тільки українські спеціалісти, а й іноземні. Зокрема Уповноважений головного коменданта поліції з прав захисту людини Республіки Польща Кшиштоф Влашкевич та уповноважений з прав захисту людини Люблінського воєводський комендант поліції Едіта Ная розповідали про те, як дотримуватися прав людини і при цьому не нашкодити собі.

«Нас вчили майже два місяці. Це була і теорія і практика, велика кількість предметів. Приїжджали із-за кордону наші друзі із Польщі, проводили лекції із прав людини та інші актуальні теми», – розповідає патрульний Андрій Ліщук.

Допомогти розвитку поліції вирішила і Канада. Ця країна передасть патрульній поліції України форму та відеокамери. Частину із цього подарунку скерують і луцьким поліцейським.

ЧИТАТИ РЕПОРТАЖ ІЗ НАВЧАЛЬНОЇ БАЗИ

2 вересня поліція отримала у рамках проекту «Разом заради безпеки Люблінського воєводства і Волинської області за програмою «Транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2007-2013» 38 позашляховиків “Ісузу Д-Макс”. 20 із них планували залишити у Луцьку. Ці автомобілі стануть основним транспортом для патрульних поряд із “Тойота Пріус”.

Базуватиметься патрульна поліція в колишньому приміщенні УБОЗу на Загородній, 5-А. Патрулювати місто вона вийде вже 19 грудня.

Під час церемонії на Театральному майдані начальник департаменту патрульної служби МВС Євген Жуков спеціально підкреслив, що серед луцьких патрульних близько 28 колишніх бійців АТО, які захищали нашу країну. А в честь дня Святого Миколай їм вручили спеціальні іконки.

На присягу також приїхав заступник голови Нацполіції Олександр Фацевич. «Особовий склад патрульної поліції з вами. І ми готові виконувати завдання з охорони громадського порядку, допомагати вам та захищати вас. Ці хлопці сьогодні вночі і розпочнуть службу. Звертайтеся до них, але, у першу чергу, прошу вас всіх підтримати їх і допомогти їм. Для них це буде найбільша мотивація. Хлопці, я вами пишаюся, тепер ви повинні заслужити довіру громадян Луцька та його гостей. Ви кращі, ви – реформа», – звернувся до лучан почесний громадянин міста Фацевич.

Нову патрульну поліцію сприймають як перший крок до реформування МВС не тільки пересічні лучани, а й самі патрульні.

«На цю присягу я прийшов із відчуттям піднесення, навіть надії та віри в майбутні зміни. Починається все з маленького, лише з патрульної поліції, але ми віримо, що після патрульної буде реформуватися і кримінальна, і слідчі, і вся структура МВС стане кращою. Громадяни справді будуть захищені. Ми зробимо все для цього», – каже Андрій Ліщук.

Серед нових поліцейських – кожен десятий – учасник АТО, багато спортсменів, 10% – дівчата, 80% нових поліцейських з вищою освітою, 15% раніше працювали в органах МВС (майже всі служили в добровольчому батальйоні “Світязь” та інших батах МВС, які брали участь в АТО)”, – написав у Facebook міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.