Ще раз про обшуки-огляди від Палиці

– Ви що, параноїк? – Ні, просто кваліфікований фахівець з безпеки.

Народна творчість

 

Береженого Бог береже, а козака шабля.

Народна творчість

 

Свою роботу на посаді голови Волинської облради Ігор Палиця почав з декількох незвичайних рішень, з яких лише одне сколихнуло громадськість. Йдеться про обшуки-огляди, які проводили 8 грудня напередодні сесії ради.

Можливо б, ніхто б не звернувся на цей факт великої уваги, якби не чотири моменти:

1) Згадані вище дії проводив чоловік, який працює в приватній охороні Ігоря Палиці і права оглядати речі працівників ЗМІ він не мав. Принаймні про це кажуть медіа-юристи;

2) Обшуки-огляди проводили не в усіх. І цей факт прибічники Ігоря Палиці використовують в дискусіях, мовляв, обшукали двох людей, а шуму ніби всіх роздягли догола. Насправді ж зафільмували огляд-обшук оператора, який знімає для облдержадміністрації та облради, медійників з ВолиньPost.  Відомо, що “жертвами” стали репортер ВАРу Антон Бугайчук, журналісти Сергій Крайванович, Анна Єкименко-Поліщук.

Список міг б бути довшим, але коли працівники ЗМІ почали те, що журналістка Наталія Малімон називає “кіпішувати”, а звичайні люди захистом своїх прав, на місце події прийшов працівник поліції, аби в обшуків-оглядів було хоч якесь обличчя законності.

Зрештою цікаво: чому без обшуку і огляду пропускали окремих медійників. Виникає запитання: у охоронця був “чорний список” чи він на свій розсуд обирав підозрілих?

3) Війна з Росією триває понад півтора року. За цей час на Волині не траплялося жодного теракту. І не трапиться, бо наш регіон непотрібен терористам. Тут мало населення, немає стратегічних об’єктів, запасів.

Та й Палиця не є ворогом терористів. Приміром станом на 9 грудня 2015 року його немає на чисельних сайтах-трибуналах, де збирають “ворогів Новоросії”. Сьогодні не представляє Палиця “київську хунту”, яку, як відомо, очолює Петро Порошенко з “Солідарності”, бо нині Палиця – один з лідерів опозиційної партії “Укроп” і критикує президентську партію та виступає за перевибори.

Та й СБУ після сесії повідомило, що “ситуація в регіоні повністю контрольована правоохоронними органами, постійно здійснюється комплекс заходів, направлений на протидію тероризму, сепаратизму та іншим можливим злочинним проявам на території області”. Тобто якихось законних підстав, крім власних хвилювань або рішення начальника охорони, Палиця для рішення про обшук-огляд не мав;

ЧИТАТИ БІЛЬШЕ: “ІГОР ПРИЙДЕ – ПОРЯДОК НАВЕДЕ”

4) Схожа ситуація була в Одесі, коли Ігор Петрович очолював облдержадміністрацію. Тоді теж були скарги медійників і “новий порядок” скасували, спростивши процедуру доступу до будівлі ОДА. І це в Одесі, де загроза сепаратизму була реальна і її вдалося зупинити тільки завдяки об’єднанню державних і бізнесових інтересів.

 

Зрештою і без цих факторів реакція медійників була очікуваною, адже однією з фундаментальних основ демократичної держави є права громадян. І якщо держава збирається їх порушити, то повинне існувати рішення певного колегіального органу. Якщо ж таке рішення ухвалює одна людина, то держава набуває ознак авторитарної.

На жаль, Ігор Палиця та його підлеглі живуть в іншій системі координат. Зрозуміло, що його охоронці виконують свою роботу і виконують її на відміно, як і належить професіоналам. Але потрібно враховувати, що вони не самі у цьому світі. Навколо них є інші люди, в яких є права, свободи і обов’язки.

Думаю, якби журналістів відповідно інформували про перевірку речей перед входом в сесійну залу, ніхто бучі не підіймав б. Однак у цьому і є найбільша проблема тих людей, які потрапляють на верхівку: вони не рахуються з тими, хто стоїть нижче. А їх в десятки разів більше.

 

Триматися на верхівці таким політикам як Ігор Палиця допомагає те, що між тими “хто знизу” немає єдності.

На жаль, журналістська спільнота не змогла однорідно відреагувати на рішення голови ради. Змовчала не тільки та частина спільноти, яка отримує заробітну плату з кишені Ігоря Петровича, а й старші журналісти, які здавалося б перші мали стати на захист колег.

Водночас у суперечки в Facebook, захищаючи рішення голови ради, включилися люди, які працюють на структури з групи Палиці або симпатизують партії “Укроп”. Активізувалися коментатори на сайтах, основні меседжі яких: “через одну журналістку підняли шуму на всю область”, “в країні є загроза терактів і Палиця все правильно робив”.

І здавалося, що ця тема себе вичерпала, але ЗМІ Палиці самі ж підкинули в неї полінець, поширивши інформацію, що в приймальні кабінету голови ОДА залишили на столі гранату. Тому нас чекає черговий виток дискусій-суперечок, нова хвиля коментарів і заяв.

Я ж сподіваюся, що висновки з цього інциденту для себе зроблять не тільки Ігор Палиця та його підлеглі, а й журналістська та громадська спільнота і нарешті зробить реальні кроки для об’єднання.

****

До слова, ніхто крім Антона Бугайчука не звернув уваги на авто, яке стояли біля облради. За словами Антона, у ньому може бути обладнання для “прослушки”, що є значно більшим порушенням, ніж обшук чи огляд речей. У Палиці пояснюють, що обладнання призначене лише для глушіння радіосигналів на випадок, якщо будівлю облради будуть підривати дистанційно. Тому якби всі й промовчали.

Не відреагували на це авто й силовики. А цікаво б перевірити, чи мають вони якісь законні підстави для того, щоб глушити радіосигнали під радою.

Анатолій КОТЛЮК