«Ігор прийде – порядок наведе»: чого чекати Волині від Палиці

На посаді голови Одеської ОДА Ігоря Палицю замінив набагато відоміший та скандальніший посадовець – екс-президент Грузії Міхеіл Саакашвілі. З того часу Одещину у всеукраїнських новинах згадують набагато частіше через гучні заяви та акції нового посадовця. Чи стане область відома економічними успіхами?  Покаже час.

Проте із поверненням Палиці на Волині наша область теж має шанс підвищити впізнаваність на всеукраїнському рівні. Адже один із найближчих соратників Коломойського, дуже багата та відома за волинськими мірками людина очолила обласну раду на заміну Валентину Вітру, який, треба визнати, був політиком набагато меншого масштабу.

Результат «Укропу» на місцевих виборах та озвучені плани Палиці говорять про те, що він поступово хоче витіснити голову ОДА Володимира Гунчика із позиції найвпливовішого посадовця області. Цьому сприятиме і державний курс на децентралізацію, в результаті якого замість голів ОДА мають залишиться префекти із урізаними правами.

ОХОРОНА, КАМЕРИ І НІЯКОГО КУРІННЯ

Одна з перших речей, яка обурила новообраного голову облради – те, що працівники курять на сходах у приміщенні облради. Про своє незадоволення Палиця розповів у ефірі Волинського телебачення. Йдеться не про «парадні» сходи із м’якими «доріжками», а про бічні. Мовляв, деякі працівники відповіли, що «вже немолоді на вулицю ходити курити». Голова ради пообіцяв це припинити.

Проте боротьба із курінням в приміщенні – далеко не основне оновлення в раді. 7 грудня стало відомо, що Палиця встановив у своєму кабінеті камери. Мотивація досить провокативна: «Зроблено це для того, аби нікому не хотілося приходити до мене з неправомірними пропозиціями, а органам правопорядку не хотілося вдаватись до провокацій».

Таке виправдання вже свідчить про те, що Палиця не надто довіряє правоохоронцям та не надто спішить співпрацювати із ними на Волині.

Хоча сумнівів у тому, що головний поліцейський, головний «сбушник» та прокурор області будуть співпрацювати із головою облради в рамках посадових обов’язків, немає. Але після затримання Геннадія Корбана та заявив Палиці проте, що Порошенко – «Янукович у квадраті» політична неприязнь між ним та президентською вертикаллю й силовиками закралася надовго.

Ще одним нововведенням стала приватна охорона Палиці в облраді. Охоронці чергують як мінімум біля його кабінету та у сесійній залі під час сесій. А ще біля ради чергує спецавтомобіль, на якому є апаратура для «глушіння» сигналу зв’язку та, можливо, прослуховування. Джерела ВАР повідомляють, що така машина у Луцьку не одна.

Обшуки людей на вході у раду із металодетоктором стали проводом до скандалу, адже приватна охорона на початку проводила їх без участі поліцейських. Зокрема йдеться про журналістку «ВолиньPost» Анну Бліннікову, яка пожартувала, що має зброю на запитання охоронця.

Натомість сам Ігор Палиця каже, що раніше обласна рада та ОДА були схожі на «прохідний двір». Хоча тепер його приватна охорона займається лише обласною радою. До Гунчика бодігардів не приставили. Натомість охоронець став постійним супутником партнера Палиці Олександра Товстенюка.

34

Охорона супроводжує не тільки Палицю, а й голову правління його фонду Олександра Товстенюка

Як заявив очільник облради у телеефірі, він ходить із охороною з 1994 року. Якщо заглянути у біографію Палиці, можна дізнатися, що у цьому році він закінчив Волинський державний університет імені Лесі Українки за спеціальністю історія і право. Хоча бізнесом, звичайно, почав займатися ще в студентські роки. Палиця офіційно був директором спільного українсько-латвійського підприємства «Мавекс-Л», очолював ВАТ «Нафтохімік Прикарпаття», правління ВАТ «Укрнафта».

Також голова ради каже, що за час його проживання в одеському готелі (бо був очільником Одеської ОДА) двічі «кидали взривні механізми». Але тут же виправдовується, що нікого не боїться, навіть власників «мажорних» дач на Світязі.

Отож, поки чекати зняття охорони у облраді попри скандал очікувати не варто. Хоча активність «шмону» журналістів можуть зменшити.

БІЛЬШІСТЬ БЕЗ «СОЛІДАРНОСТІ» І «САМОПОМОЧІ»

Попри те, що голова облради публічно декларує відсутність більшості та меншості у обласній раді, насправді вона таки є. Просто відверто говорити про свої політичні інтереси нині «не модно». Всі «забули про політику» і «працюють на громаду», хоча насправді більшість депутатів демонструють чіткі політичні вподобання та приналежності.

Про те, як «Укроп» формував більшість у Волинській облраді, ми писали раніше: «Робити з-під Палиці: «Укроп» формує більшість у Волиньраді».

Проте друге засідання ради 8 грудня стало ще одним підтвердженням переваги укропівців та перебування «Солідарності» й «Самопомочі» у меншості. Як виявилося, Палиця не запросив представників «Самопомочі» на погоджувальну раду щодо розподілу комісій, а пропозиції «Солідарності» в сесійні залі фактично провалили. За – 21 із 64 депутатів. Саме стільки голосів зараз мають у своєму розпорядженні «меншовики».

У підсумку вони так і не отримали посаду жодного голови комісії. Голова облради закликав подивитися на Луцьку міську раду, де найбільша фракція «Укропу» не отримала жодної посади голови комісії. Хоча Палиця також анонсував, що посади таки можуть дати, якщо очільники комісій із більшості не будуть справлятися.

Проте у міськраді це був швидше свідомий вибір укропівців – не йти на контакт із міським головою Миколою Романюком та «Солідарністю». Тут же дві фракції «культурно» відправили у меншість.

Несподіваною стала заява Палиці під час телеефіру про те, що він радиться у питаннях митниці із Романом Микитюком – депутатом облради від «Нашого краю». Під час передвиборчої кампанії лідер списку «Укропу» розповідав як, перебуваючи на посаді голови Одеської ОДА, отримував повідомлення від СБУ щодо необхідності боротися із сепаратистською партією «Наш край», яка нібито фінансується за гроші Юри Єнакіївського.

Тепер же він захистив Микитюка від нападок щодо корупції: «Якщо брав (хабарі, – ред.), знайдіть, посадіть в тюрму. В мене такий підхід». Палиця із посиланням на Микитюка стверджує, що Волинська митниця недоотримує 400 мільйонів гривень, 200 із яких мають піти на волинські дороги.

Загалом же Ігор Палиця декларує тотальну співпрацю з усіма силами заради розвитку області. Таким чином він ще й стає центром, навколо якого пробують консолідувати всі конструктивні сили.

Натомість голова ОДА Володимир Гунчик цей потенціал втрачає. Вже після першого туру місцевих виборів у штабі «Укропу» почали радісно потирати руки в очікуванні відставки Гунчика. Мовляв, не виконав «планку», тобто не виконав вимогу щодо результату «Солідарності» в області. Хоча офіційно існування таких нормативів, звичайно, ніхто не підтвердить.

Нині ж Гунчик також зайняв аполітичну позицію та у публічній площині співпрацює із Палицею. Одним із таких прикладів стали масштабні збори депутатів та голів рад різних рівнів у Волинському муздрамтеатрі 8 грудня. Офіційна причина – обговорення місцевих бюджетів. Однак реальне завдання, яке частково виконали такі збори – «спайка» органів влади в області. Адже Палиця сам згодом визнав, що «зал був аморфним», тобто запрошені сільські голови не спішили публічно говорити свої бюджетні пропозиції. Натомість після виступу Палиці всі наочно побачили, «хто в домі хазяїн».

48

Володимир Гунчик та Ігор Палиця були політичними суперниками, однак тепер змушені працювати разом. Оцінити результат такої співпраці можна буде пізніше.

АУДИТ, БУРШТИН, ШАХТИ І БЮДЖЕТ

Як голова облради Палиця почав працювати набагато активніше та набагато масштабніше, ніж його попередник Валентин Вітер. Під час засідань, ефірів та сесій він піднімає питання, у яких раніше першу скрипку грав Гунчик. Йдеться про формування бюджету, вирішення бурштинового питання, аудит ефективності роботи.

Так, Палиця теж виступає за створення комунальних підприємств та прозорі схеми передачі землі без доларових хабарів депутатам за голосування. А ще традиційно дивується, чому не приймають бурштиновий закон у Верховній Раді.

У питанні Нововолинських шахт він нарікає на чиновників, що крадуть кошти на добудову, а ще олігархів, що не дають збувати волинське вугілля. Палиця каже, що ТЕС у місті Бурштин на Івано-Франківщині не приймає волинське вугілля, бо вона належить Рінату Ахметову, якому нібито вигідніше купувати на своїх шахтах та в «ДНР» і «ЛНР». Хоча в ДТЕК, що належить Ахметову, ще в листопаді заявили про припинення поставок вугілля з окупованих територій.

Іще однією причиною проблем Палиця називає те, що міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин нібито є людиною олігарха Костянтина Григоришина. До слова, на його роботу також нарікає нардеп від 19-го округу Ігор Гузь. Проте заяв по Григоришина він не робив. Гузь зауважує, що Демчишин не розуміє проблеми шахтарів.

Як би там не було, Палиця тепер долучається до команди Гузя, Гунчика та мера Нововолинська Віктора Сапожнікова, які працюють на вирішенням проблем шахтарів. Наскільки успішно працюють – питання дискусійне.

Одним із перших рішень обласної ради стало створення «тимчасової контрольної комісії з питань проведення перевірки діяльності підприємств, установ та організацій, які перебувають у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Волинської області». Такий крок можна розглядати як реалізаціє передвиборчої обіцянки «Укропу» про аудит підприємств. Як розповів під час сесії Палиця, вони мають намір перевірити діяльність всіх об’єктів, адже більшість скандалів у облраді пов’язані саме із комунальним майном. Також він обіцяє за час своєї роботи не допустити продажу комунального майна. Обіцяє берегти до кращих часів, коли його вартість збільшиться.

А ще Палиця хоче за свої кошти наймати аудиторів для перевірки помилок у бюджеті 2015-го та аутсорсингу виконання бюджету 2016-го. На сайті ради планують збирати пропозиції до нового бюджету та скарги волинян.

Все це свідчить про масштаби можливостей Палиці та бажання виконувати обов’язки, традиційно пов’язані із облдержадміністрацією. Адже далеко не кожен голова ради може собі дозволити найняти приватних аудиторів. Хоча області такі заходи справді можуть піти на користь.

***

Перші кроки Палиці свідчать про те, що він планує стати фігурою, навколо якої будується волинська політика та управління фінансами. Тобто «взяти віжки» області у свої руки. Оскільки в Україні популярна тема децентралізації, перехід обов’язків від президентської вертикалі до місцевого самоврядування виглядає логічно.

Хоча вже зараз знаходяться прихильники та противники такого курсу. Хтось бачить у Палиці «міцного господарника і рятівника Волині», а хтось – «амбітного та корисливого олігарха». Та він законно обраний головою ради депутатами, які законно обрані волинянами. Тому маємо те, що маємо.

Текст: Антон БУГАЙЧУК
Фото: Павло БЕРЕЗЮК