Що «світить» Україні в антитерористичній коаліції в Сирії

7 грудня у Києві зустрілися президент Петро Порошенко і віце-президент США Джо Байден.

В Україні з візитом перебуває віце-президент США Джо Байден. Основний його порядок денний – переговори щодо проведення реформ в Україні. Тим не менш під час зустрічі з президентом Петром Порошенком вони торкнулися й інших тем – пише ТСН.ua.

Так під час спільного брифінгу 7 грудня Порошенко заявив, що Україна готова надати підтримку антитерористичній коаліції, яка здійснює операцію у Сирії.

“Я підтвердив панові віце-президенту нашу готовність, готовність України надавати максимальну підтримку коаліційним силам в Сирії. Україна є і буде плечем до плеча з антитерористичною коаліцією”, – заявив глава України.
Президент наголосив, що українці вже мають неабиякий досвід боротьби з тероризмом, тому можуть бути корисними у цій справі. Тим не менш, внутрішня загроза в Україні ще не вичерпана, території Донбасу досі окуповані бойовиками, які не припиняють обстріли і в будь-який момент за сигналом Кремля можуть почати наступальну операцію. Тож чи спроможна зараз Україна спрямовувати свої сили на інші осередки тероризму?

Експерти мають різні думки щодо того, чим насправді є заява президента – дійсно пропозицією про допомогу чи просто демонстративним жестом.
Богдан Яременко, голова фонду “Майдан закордонних справ”:

– Це вже настільки заїжджена формула і жест у зовнішній політиці, що нічого, окрім посмішки, він не викликає. Свого часу Леонід Кучма вирішував проблеми, посилаючи батальйон хімічного захисту в Кувейт. Далі президент Янукович вирішував свої проблеми з американцями, віддаючи їм весь високозбагачений уран, який знаходився на наукових реакторах. От ці подачі американцям у темах, які для них є актуальними на сьогодні, вже стали таким типовим моментом в українській дипломатії.
Звичайно, усе залежить від того, що мав на увазі Порошенко. Але зрозуміло, що ніяких військових сил Україна не може мати для участі в іноземній операції, бо всі її сили мають бути зосереджені для відбиття ймовірної атаки Російської федерації на нашій території.
А інші можливості Україна, наприклад, розвідувальні, настільки обмежені, що не варто й говорити про це. Здається, що ця фраза Порошенка є не більше ніж дуже недоречним і невмілим висловленням солідарності американцям. А реалістично навряд чи Україна зможе щось запропонувати. Тож я не готовий говорити, що таке насправді може статися. Просто я не розумію, звідки в Україні можуть взятися зайві незадіяні військові формування, щоб їх кудись направляти. Тим більше, незрозуміло, чи просили про це Україну, чи були якісь звернення.
Це просто спроба сподобатися американцям. Серйозно на наш статус на міжнародній арені це не вплине, адже це не настільки критична для американців ситуація загалом. Кивок голови, якусь вдячність українська дипломатія з боку США може заслужить таким жестом, але не більше того.
Це банальність, яка читається усіма партнерами, тому це не зовсім серйозний хід для серйозного політика чи держави. Звичайно треба солідаризуватися зусиллями світової спільноти зі стримування ІДІЛ, але це можна робити, не обіцяючи того, чого не збираєшся або не маєш можливості зробити.

Олександр Палій, історик і політолог:

– Насамперед це може бути інформаційна допомога, тобто розвідка. У нас є певний досвід війни в Афганістані, який був важливий свого часу. Він ще зберігся, є ще люди, які можуть про це розказати. Звичайно, американці вже все там знають і без нас, але тим не менш.
Теоретично не можна виключати відправлення туди військ. Це цілком можливо. Якщо нам Захід буде з нами солідарний і збільшить військову підтримку так, щоб ми не турбувалися через агресію з боку росіян, то чому б і ні. Тоді наших сил вистачить, незважаючи на те, що на нашій території також діють терористи. Усе залежатиме від міри підтримки України на Заході.
Водночас, якщо Україна братиме участь у діяльності антитерористичної коаліції в Сирії, це підвищуватиме наш престиж. Інша справа, що треба буде дуже ретельно поставитися до внутрішньої безпеки, тому що у світі зараз є дуже багато терористів, які можуть помститися. У нас вже є одне терористичне вогнище, створення ще одного буде достатньо небезпечним. Тому якщо ми туди втручаємося, то маємо стовідсотково, або хоча б близько до цього, дбати про внутрішню безпеку.
Григорій Перепелиця , професор КНУ ім.Т.Шевченка, експерт-міжнародник:

– Заява Петра Порошенка є суто дипломатичним кроком чи дипломатичним реверансом з метою висловити свою солідарність у боротьбі з тероризмом.
Власне, у нас і війна йде під гаслами антитерористичної операції. Тому це кліше активно сьогодні експлуатується як у зовнішньо-, так і внутрішньополітичному контексті для того, щоб отримати підтримку у цій війні з Росією. Відповідно, ці слогани є більш дипломатично-декларативними, ніж може йтися про реальний внесок. Нам ще своїх терористів треба побороти, а не з ІДІЛом воювати.
На наш статус такі заяви навряд чи вплинуть. Як бачите, сама Франція не може впоратися з цим, а що вже говорити про Україну, яка знаходиться у стані війни з Росією. Я ще раз наголошую: це суто дипломатичний крок, щоб показати, що Україна солідарна з міжнародним співтовариством у боротьбі з тероризмом.
Однак, така декларація готовності допомогти може спричинити позитивний вплив, але не дуже потужний. Я не думаю, що це суттєво вплине на наш імідж. Проте, звісно, це позитивний крок.
Віце-президент США Джо Байден прибув у Київ напередодні – 6 грудня, і вже провів зустріч з мером столиці Віталієм Кличком.
Загалом під час п’ятого візиту в Україну Байден матиме три важливі зустрічі – з президентом, прем’єром і проведе круглий стіл з реформаторами. Крім того, Байден вперше виступить в українському парламенті – виступ відбудеться у вівторок, 8 грудня.
Основні питання, що віце-президент США буде піднімати в Україні – це необхідність реформи Генеральної прокуратури України, важливість швидкого впровадження антикорупційної реформи, ситуацію на Донбасі, а також підтримку з боку США.