Експерти розповіли, чи врятують Крим енергомости

Блекаут у Криму триває від часу підриву на Херсонщині електроопор, влаштованого невідомими 21 листопада, – пише ТСН.ua.

Росія запевняє мешканців півострова, що зможе подолати проблеми з енергопостачанням і без допомоги України. Днями президент РФ Володимир Путін відкрив розрекламований “енергоміст”, яким електроенергія подається з території Росії. “Ми стаємо свідками історичного моменту – завершення енергоблокади Криму”, – раділа російська телепропаганда.

Однак експерти зазначають, що наданих півострову потужностей (100 мегават) недостатньо для забезпечення електрикою всього Криму. І навіть другий кабель, який Путін обіцяє кримчанам за кілька тижнів, навряд чи значно покращить ситуацію.

Звичайно, Росія з часом зможе зробити Крим енергонезалежним від України. Проте цього статусу, за підрахунками експертів, буде досягнуто років за три. І це за умови вливання чималих інвестицій. “Вони мають побудувати дві електростанції загальним бюджетом 2,5 млрд рублів. Одну на території Севастополя, іншу – на території Сімферополя”, – заявив політтехнолог Тарас Березовець, який опікається питанням Криму, в ефірі ток-шоу “Право на владу” на телеканалі “1+1”.

Найгірше, що у цій ситуації страждають люди. Звісно, більшість з них дуже хотіли до складу Росії, та чи невже кримчани настільки заражені “любов’ю” до Путіна, щоб не відчувати погіршення, щоб три роки поспіль терпіти віялові відключення і вірити у те, що Росія з нинішніми проблемами в економіці зможе осилити ще й розбудову електричної інфраструктури у Криму? Можливо, хтось задумається над переходом назад – на світлу сторону. Можливо, на півострові просто почнуться акції. Доведені до відчаю далекобійники вже протестують у Москві. А як довго терпітимуть кримчани?

За скромними підрахунки, вартість першого етапу електрифікації півострова обійдеться щонайменше у мільярд доларів. Росія вже витратила чимало коштів на прокладання електромосту, для якого використала китайський кабель, бо своїх технологій не має. А до того в Криму ще треба будувати трансформаторні підстанції, парогазові установки тощо.  Тож загальна сума інвестицій може вийти чималою.

Володимир Омельченко, директор енергетичних програм Центру Разумкова:

– Прокладеного кабелю недостатньо, щоб забезпечити хоча б 15% потреби Криму. Для того, щоб хоча б цього обсягу досягти, необхідно додатково добудувати енергетичну інфраструктуру: побудувати трансформаторні підстанції, додаткові лінії електропередач тощо. Це не так вже й просто зробити. Тому цей проект, який втілюють зараз, може лише частково вирішити проблему енергопостачання до Керчі і передмість. Не більше того.

Для того, щоб повністю перевести енергосистему Криму на самозабезпечення електричною енергією, потрібно роки 2-3. У першу чергу необхідно побудувати парогазові установки (ПГУ) для теплових електростанцій на газу, прокласти більш потужні кабелі, розбудувати розподільчу інфраструктуру в самому Криму.

Хоча позбавитися від критичної енергозалежності від України Росія може вже до кінця наступного року. Критичні потреби вона може задовольнити, якщо Росія буде активно інвестувати у самозабезпечення Криму енергоспоживанням, прокладати додаткові кабелі, завозити дизель-генератори. У них будуть зберігатися великі проблеми, відбуватимуться віялові відключення, але вже не такі, як зараз. Тобто вони вийдуть з критичної фази. Це абсолютно реально до кінця наступного року.

Зараз електроенергія на півострів надається з Ростовської атомної станції. Ростовська область дійсно і сама енергодефіцитна, там доводиться робити перетоки з центральних округів РФ. Можливо, що деякі райони там стали енергодефіцитними. Але перетікання електроенергії до Криму насправді мізерне, 100 МВт – це зовсім не критично для Півдня Росії. До того ж до кінця цього року або на початку наступного вони планують добудувати ще один блок АЕС і таким чином забезпечити частину потреб Криму.

Андрій Новак, голова Комітету економістів України:

– Енергоміст з Росії до Криму може лише частково забезпечити додатковою електроенергією. Звичайно на весь Крим тих потужностей, які можуть дозволити провести по кабелях, не вистачатиме.

На півострові лише частково покращилася ситуація з подачею електроенергії: у кількох містах – Керч, Сімферополь тощо – на декілька годин довше дають світло. У решті Криму ситуація точно така ж, як і була після початку енергетичної блокади Криму.

Для досягнення енергонезалежності Криму, потрібно будувати потужності як у самій Росії, так і в Криму – передавальні та приймальні станції. І справа не стільки у кабелях, скільки у потужностях самої Росії. Їх треба додатково вивільнити для потреб Криму. А в Криму мають бути станції, які прийматимуть цю потужність. Адже зараз електросистема Криму розрахована лише на прийом електроенергії з Півночі, з материкової України.

Будівництво електростанцій в Криму буде непростим, оскільки і Крим, і сама Росія знаходяться під дією санкцій, багато з яких безпосередньо стосуються обладнання, потрібного для будівництва електростанцій. Дуже багато високотехнологічного обладнання є іноземного виробництва – німецького, французького, американського. А враховуючи ще й те, що це вимагає додаткових великих інвестицій, а стан російської економіки постійно погіршується, я не думаю, що це для неї завдання, яке можна виконати швидко.

Крим залишився без світла ввечері в суботу, 21 листопада, внаслідок підриву електроопор на Херсонщині. Активісти зазначають, що триматимуть блокаду, доки кримська окупаційна влада не звільнить усіх політв’язнів.

Знеструмлений Крим живе в режимі жорсткої економії. Подача електроенергії на півострові обмежена у трьох сотнях населених пунктів – це майже 25 тисяч будинків, порахувала самопроголошена влада. У багатьох містах і селах півострова не працює ні мобільний, ні стаціонарний телефонний зв’язок.