Ковель: очевидець пригадав жахи Голодомору

Житель села Воля-Ковельська Павло Кулик — один із тих, хто свідчить: Голодомор штучно організували чужинці, які захопили владу на благодатній землі і свідомо вчиняли геноцид українського селянства.

У селі Велика Березянка, де проживала родина Куликів, їх називали “куркулями”. А таких тодішня влада взялася ліквідовувати як клас, – повідомляє ТЦК.

“У нас було 3 гектари землі всього. І був кінь, плуг і борона. Все забрали. Але не забрали у нас корову. І це нас спасло…”, – пригадує свідок Голодомору 1932-33 років Павло Кулик.

У його домашній бібліотеці книги про голодомор стоять на видному місці. А 10 років тому Павло Кулик написав і власну книгу “Спогадів” про трагічні події 1932-33 років у Великій Березянці.

“Я писав не для когось, для себе. А потім мені сказали, що це все можна надрукувати… Треба, щоб про це знали. Якщо не будуть пам’ятати, то людина не буде повноцінною людиною”, – говорить Павло Кулик.

Десятки свідчень та спогадів своїх земляків — очевидців Голодомору зібрали та систематизували ковельські школярі, учасники краєзнавчого гуртка міської станції юних туристів.

“Ми з дітьми віднайшли банк даних жертв голодомору, які проживають в нашій області. Ми відповідно вибрали тих людей, які проживають в місті Ковелі, встановили з ними контакти. Зібрали ці спогади, систематизували їх. Брали участь в обласній краєзнавчій конференції, яка була присвячена проблемам Голодомору в Україні і проходила в обласному краєзнавчому музеї. І захищали наукову роботу “Волинь пам’ятає про Голодомор”, де представили ці спогади. І нашу роботу визнали кращою та відзначили грамотою”, – розповідає методист міської станції юних туристів Галина Шевчук.

Спогади Павла Кулика та інших свідків голодомору посідають чільне місце в тематичній експозиції “Над білим янголом свободи незгасний духу смолоскип”, відкриту до Дня пам’яті жертв голодоморів в міському історичному музеї.

“Мільйони українців померли від голоду. За статистикою — більше 4 млн. українців померли від голоду впродовж 1932-33 років. І от на нашій експозиції мовою плакатів, світлин, документів відтворено атмосферу тієї трагедії. Усього жаху, страждань та болю протягом кількох голодних років. Немає чужого горя. І немає чужої біди. Всі ми живемо на одні й землі, ходимо під одним Сонцем. Нехай же ніколи нам не доведеться пережити подібного…”, – говорить головний зберігач фондів Ковельського історичного музею Мирослава Мороз.

Біля меморіальної стели Хрест пам’яті жертв більшовицького терору в Ковелі відбувся мітинг-реквієм. Ковельчани також доєдналися до загальнонаціональної хвилини мовчання та запалили свічки в пам’ять про вбитих геноцидом співвітчизників.