У Луцьку в проблемному будинку встановили автономне опалення

Міська влада допомогла мешканцям будинку встановити автономне опалення, оплативши  за кошти із бюджету більше 60% витрат – виготовлення проекту, підведведення газопроводу і облаштування внутрішніх мереж, встановлення лічильників і газосигналізаторів.

«П’ятиповерховий будинок на вулиці Шевченка, 37 А багато років обігрівався від заводської котельні ВАТ «Електротермометрія», – розповів Луцькому замку начальник відділу по експлуатації і ремонту житлового фонду департаменту ЖКГ міської ради Юрій Крась.

Будинок був відомчим, у ньому мешкали працівники підприємства, тож поки завод працював, то і проблем не було – тепло подавали в цехи, а заодно і в помешкання. Ситуація змінилася, коли підпримство втратило замовлення, стало зменшувати обсяг своїх робіт, а відповідно зменшувало й опалення своїх виробничих площ і подачу теплоносія у житловий будинок. Люди не раз скаржилися, що опалювальний сезон у них розпочинається на тиждень пізніше, ніж у місті, чи раніше закінчується. На вихідні котельню не раз взагалі зупиняли.

Перед кожним сезоном керівники підприємства попереджували міську владу про те, що хочуть відмовитися від опалення приватних квартир. Категоричне повідомлення надійшло  16 липня 2015 року: підприємство навідріз відмовилося надавати послуги, які йому фінансово невигідні. Зрештою, це й  зрозуміло: як можна змусити приватне підприємство собі на збиток опалювати приватні квартири?

«Але як вирішити проблему, коли іншого джерела теплопостачання нема? Встановлювати модульну котельню чи переводити будинок на автомне газове опалення, – обговорювали цих два варіанти, коли порушували проблеми мешканців на засіданнях  міськвиконкому і  сесіях міськради, на прес-конференція», – каже чиновник.

З проблемами мешканців цієї багатоповерхіки насправді добре обізнані лучани. Хоча це й не перший приклад, коли приватне підприємство відмовляється від утримання невластивих йому соціальтних функцій. Ше у 2009 році можна було вирішити проблему, якби мешканці погодились на будівництво модульної котельні, яка на цей час коштувала близько двох мільйонів гривень. Вже й вибирали тоді місце для її встановлення. Думки мешканців тоді розділились: одні засипали скаргами усі інстанції, що вона заблизько до будинку, інші жалілись, що котельню хочуть будувати на дитячому майданчику, а влада тодішня махнула на все рукою.

У нинішньому році, цю ідею намагалися реанімувати дехто із депутатів: мовляв проект є. можна побудувати модульну котельню для одного окремого будинку. Але мало сказати, що для цього проекту потрібно робити новий кошторис. У міському бюджеті просто не передбачили коштів на будівництво котельні. Відтак департамент ЖКГ замовив проект на переведення будинку на автономне опалення, який розробив  визнаний проектний інститут «НДІ Проектреконструкція».  Щоб забезпечити більший об’єм газу для поквартирного індивідуального опалення, до будинку підвели 70 метрів газопроводу більшого діаметру.

Облаштували  усі внутрішньобудинкові мережі до кожної квартири. За кошти із міського бюджету встановили також газосигналізатори. У кожному окремому випадку надаємо мешканцям допомогу в оформленні документації, щоб вони не бігали за різними погодженнями від «Волиньгазу» до «жеку».

Минулого четверга знову збирали збори мешканців, то вже тоді констатували, що газові котли встановили у тридцяти квартирах. За тиждень, мешканці подали ще сім заявок на облаштування автономного опалення.  У трьох квартирах газові котли встановили ще раніше. Ще два власники квартир приходили у департамент сьогодні і перепитували, як і їм можна перейти на індивідуальне опалення. Люди задоволені. Все менше аргументів для різних маніпуляцій, що влада має забезпечити опалення безкоштовно. Квартири приватизовані – це люди розуміють.

«Навіть на жалість тут не візьмеш .Ось кажуть: «Де візьме кошти на встановлення газового котла 90- річний ветеран?», а виявляється, що він і не просить, щоб за нього хтось заступався, ходить собі довкола, прислухається і вже сам перепитує, який котел йому краще поставити. Подумав, порадився  і вибрав  найдорожчий але надійний німецький котел за п’ятнадцять чи більше тисяч гривень. Людина робить для себе , тож маючи пенсію 5 тисяч гривень. може вибрати якісне обладнання. Хтось встановлює дешевший парапетний котел. Так чи інакше, люди уже рахують вигоду. Модернізована квартира з індивідуальним опаленням відразу стає дорожчою, як приватна власність. При нинішніх тарифах на тепло, автономнее опалення обходиться вдвічі, втричі дешевше. Люди встигли у цьому переконатися, порівнявши рахунки за останній місяць», – мовив чиновник.

«Ми ще не прийняли актів виконаних робіт, щоб можна було сказати про остаточну цифру вартості робіт.  За проектною документацією підведення зовнішнього газопроводу  обійдеться в 93 тисячі гривень, а проведення  внутрішньобудинкових мереж із встановленням газових лічильників і сигналізаторів ще приблизно 350 тисяч гривень», – додав він.