9 документальних фільмів про Майдан

До другої річниці Революції Гідності пропонуємо читачам пригадати про події, які змінили країну, та подивитися на них з-під різних кутів.

Серед них – короткометражки, документальний телесеріал, портрети жінок-протестувальниць, журналістські розслідування розстрілів на Інститутській та соціальна драма, знята на тлі протестів.

“Майдан. Мистецтво спротиву”

Автор: режисер Антін Мухарський (Орест Лютий)

Енергійний фільм, знятий за всіма канонами західної телевізійної документалістики. Динамічний монтаж, багато закадрової музики, людських історій, розказаних від першої особи. Основну історію спротиву розповідає в кадрі сам режисер фільму – телеведучий, актор і письменник Антін Мухарський.

“Мало кому відомий, але доведений документально факт — вогонь української революції запалили митці. Саме вони 1-го грудня на Банковій кинули перші коктейлі Молотова, саме вони почали активну фазу протистояння на вул. Грушевського 19 січня”, – пишуть автори фільму.

“Народження модерної української нації співпало з народженням нової естетики та нових форм мистецького буття”, – додають вони.

 

 

Maidan Massacre (Бойня на Майдані)

Режисер: Джон Бек Гофман (США)

Один з небагатьох іноземних фільмів про Майдан, знятий американцем Джоном Беком Гофманом, який працював над фільмами для НАСА і National Geographic.

У своїй стрічці, представленій як журналістське розслідування, автор пробує знайти відповідь на запитання, хто вбивав людей в центрі Києва 18 і 20 лютого.

Фільм містить кадри розстрілу Майдану, які супроводжуються інтерв’ю з міліціонером, депутатом-опозиціонером, протестувальниками, членом Правого сектору, юристом, спецназівцем і американським кримінальним експертом.

Автор наводить різні версії того, хто стоїть за вбивствами, не стаючи на бік жодної з них.

Фільм також ставить під сумнів ефективність офіційного розслідування вбивств на Майдані.

Картина закінчується кадрами, на яких протестувальники жорстоко б’ють міліціонерів. У цей час голос за кадром, який належить представниці Державного департаменту США Вікторії Нуланд, розповідає про мирний протест і молитву мітингарів за мир в Україні.

 

“Майдан” (Maidan)

Автор: Сергій Лозниця

Один з перших фільмів про Майдан, світова прем’єра якого відбулася ще 21 травня на Каннському кінофестивалі. Фільм, щоправда, не виграв там ніяких нагород.

Майже вся картина знята статичною камерою зі штатива і тому дещо нагадує зйомки з камер спостереження. Про те, що відбувається на екрані, глядач дізнається зі скупих написів між частинами фільму. Закадрової розповіді про події немає.

“Професійні критики можуть говорити багато приємних речей на адресу “Майдану”, але вони не скажуть вам, наскільки нудний цей фільм, – скаржиться англомовний глядач на сайті IMDB.com. – Я ходив на цей фільм разом з людьми, не обізнаними з тими подіями, і вони були знуджені й роздратовані відсутністю контексту. Приміром, я можу й не знати слів українського національного гімну, який нас змушують прослухати повністю, всі три хвилини. Вибачте, але “Майдан”, на думку звичайного глядача, – це втрачена можливість”.

Інший англомовний глядач з Монреалю солідарний з попереднім і називає фільм “великим розчаруванням”: “Я пішов подивитися “Майдан”, щоб дізнатися більше про цю історичну подію і, на жаль, вийшов звідти, знаючи рівно стільки ж, як і до перегляду фільму”.

 

“Зима, що нас змінила”

Автор: “1+1″ і Вавилон’13

Цикл з сімох документальних фільмів, прем’єра якого відбулася в квітні на “1+1″ – до сороковин за вбитими в центрі Києва.

Перша серія під назвою “Небесна сотня” розповідає про загиблих у дні Майдану.

“Це історія про тих, хто загинув за свободу і за власну державу. Досі невідомо, скільки людей насправді входить до “Небесної сотні”… Це не тільки ті, кого вбили в центрі української столиці в кінці лютого. Це також і всі ті, хто виступив проти режиму в різних куточках країни, а потім пропав безвісти чи був замордований з самого початку Євромайдану”, – розповідають автори стрічки.

В інших серіях йдеться про бої на Грушевського, Автомайдан, резиденцію Януковича в Межигір’ї, Самооборону і пожежу в будинку Профспілок.

 

Жіночі обличчя революції

Автор: 1+1, Sister’s Production

Ще один документальний фільм виробництва “1+1″, який розповідає про жінок Майдану.

В анонсі фільму сказано: “Дружина, яка стояла на лінії вогню пліч-о-пліч зі своїм чоловіком. Дівчина, яка закохалася в простого хлопця, а втратила героя. Жінка, яка перетворилася на воїна. Мати, яка опинилася зі своїм сином по різні боки барикад. Та мати, яка виховувала свідомого сина, а виховала героя. Героя “Небесної сотні”… Кожна із них зазирнула в очі смерті, але знайшла в собі сили, щоб жити далі. Майдан змінив їхні життя назавжди”.

 

 

“Ціна демократії” 

 

Автор: Сергій Якименко

Документальные кадры в хронологической последовательности восстанавливают события украинского Евромайдана с ноября 2013 по февраль 2014 года, начиная с мирной демонстрации студентов и заканчивая свержением президента Януковича.

 

 

 

Революція гідності. Спецпроект ICTV” 

Країну охопила революція, і українці вже ніколи не будуть такими, як раніше. Канал ICTV зробив першу спробу осмислити пережите, щоб зрозуміти, як нам жити далі. Документально-публіцистичний фільм власного виробництва «Революція гідності».

 

“Майдан: Революція свідомості”

“Майдан: Революція свідомості” ‒ фільм не просто про останні події. Його частково знімали і монтували в Луцьку.

Це фільм про те, як Майдан вплинув на людей. Фільм про становлення самосвідомості. Фільм про зміну й еволюцію думок різних людей: учасників Майдану і просто громадян України. Набагато глибшою і суттєвішою є революція, яка відбувається всередині кожного. Бо те, що змінилося в наших головах, серцях і душах, ‒ назавжди. На нашу думку, це ‒ найважливіше.

Автор: Євгенія Мочарник
Зйомка інтерв’ю і монтаж: Володимир Ярош
Редактор: Оля Дацюк
Озвучення: Сергій Дужич

 

“Документальний фільм “Майдан – Луцьк”

Ще один фільм про Майдан створений в Луцьку.

“Такими ми запам’ятали події які назавжди увійшли в історію нашої держави. 21 листопада 2013 року народився Майдан. Які події відбувалися у Луцьку, яку роль у становленні Євромайдану відіграли волинські активісти. В кадрах – хроніка революції, інтерв’ю з учасниками. У роботі будуть використані матеріали з архівів активістів луцького Євромайдану”, – пишуть автори.

Виробництво: Prozoro.tv та ВолиньPost.