Квартирне питання: чому в Луцьку не можуть освоїти 10 гектарів

Поки луцькі забудовники, експерти та посадовці говорять про те, що місто «задихається» від відсутності вільних земельних ділянок, у Привокзальному районі міста пустує близько 10 гектарів землі військового містечка, які досі не можуть освоїти. За словами чиновників, там можна збудувати житло для 5-7 тисяч людей, зокрема і для бійців АТО.

Проте ні міському голові Луцька Миколі Романюку, ні голові ОДА Володимиру Гунчику не вдається домовитися із Міноборони про передачу землі у комунальну власність чи будівництво житла тут.

До 2004 року на території військового містечка №51 в Привокзальному районі ще перебували військові – 806-ий бомбардувальний полк, що й не дивно, адже воно розташоване відносно недалеко від військового аеродрому. Однак у 2004-у звідси вивезли техніку, а підрозділ розформували.

Як ідеться у розпорядженні Кабміну № 926-р від 21 листопада 2013 року «Про затвердження переліку земельних ділянок, які можуть бути відчужені разом з розташованими на них об’єктами нерухомого військового майна», на території бази були 36 будівель, зокрема три казарми, два штаби, навчальний корпус, овочесховища, їдальні, магазин, два сховища для техніки, навіс для техніки, п’ять складів, насосні станції, трансформаторні підстанції, будівля навчальних класів, склад паливно-мастильних матеріалів, теплиці, медичний пункт та інше. Все це будували у 1940-1983 роках. А залишкову вартість на той час (2013 рік) оцінювали у 1,4 мільйона гривень.

33333333995726w

Поки посадовці не можуть домовитися, природа поглинає територію військового містачка. Фото ІА “Волинські новини” Вересень 2014 року.

Вже з 2004 року йшла мова про те, щоб освоїти ці землі під житло, адже територія поступово заростала бур’янами, а будівлі руйнувалися. Як розповідає міський голова Луцька у 2006-2010 роках Богдан Шиба, Міністерство оборони не було зацікавлене у тому, щоб передати землю в комунальну власність, адже її можна продати і заробити на цьому немаленькі кошти. Хоча для міста така ситуація не надто вигідна. Бо невідомо, кому саме може продати землю відомство, – вважає Шиба.

За оцінкою нинішнього міського голови Миколи Романюка, там можна потенційно збудувати житло для 5-7 тисяч людей, проте у намаганнях вирішити проблему він веде переписку вже не з одним Міністром оборони: «Їх (земельних ділянок, – ред.) немає в тих мікрорайонах, які сплановані. Але є вільна земельна ділянка Міністерства оборони біля вокзалу. В мене є ціла папка переписки з п’ятьма міністрами оборони щодо цього. Вони обіцяли, доходило вже майже до постанови Кабінету Міністрів і знов все лишалося на своїх місцях. Там їхні спеціалісти заявляли, що це Міноборони має займатися, що треба продати з аукціону майно, а тоді щось будувати. Нині ця ділянка є. Це практично 10 гектарів. Треба дивитися, якої поверховості буде житло, але це мінімум 5-7 тисяч людей можна поселити».

А голова Волинської ОДА Володимир Гунчик у лютому 2015 року заявляв, що вже мав усну домовленість із міністром оборони про те, що землі таки освоять. За оцінкою Гунчика, йшла мова не про 5-7 тисяч людей, а про 7 тисяч квартир, що звучить ще більш привабливо. Тоді в обмін на землю Міноборони обіцяли 1000 квартир для військових, які могли дати і бійцям АТО.

До вирішення проблеми навіть намагався під час передвиборчої кампанії 2014-го року підключитися кандидат в депутати Роман Іванюк. «Обговорюючи проблемні питання, однакові для всіх військовослужбовців, кандидат у народні депутати згадав про територію «мертвого» військового містечка №51, частина якої площею 7,4 гектара включена до Переліку земельних ділянок, які можуть бути відчужені разом з розташованими на них об’єктами нерухомого військового майна, відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2013 року №926-р. Зрозуміло, що хтось уже на цю землю накинув оком, але реалізації планів перешкодила Революції гідності, і нині процес відчуження майна зупинений», – пише видання ВолиньPost.

А ще про проблему говорили Арсенію Яценюку під час його візиту у Луцьку 28 липня 2015 року. Та реальне вирішення проблеми не знайшли і досі. Як повідомили ВАР у Луцькій міській раді, станом на листопад 2015 року переговори досі не дали конкретного результату. У Міноборони все ще сподіваються самостійно будувати на землі житло для військових, хоча не зробили цього за 11 років.

Антон БУГАЙЧУК