Як охороняють волинський бурштин від старателів

Поки Луцьк живе виборами, на Маневиччині громадські активісти та правоохоронці кожні вихідні мусять стримувати навали приїжджих бурштинокопачів, що вже перекопали не один гектар лісу в пошуках сонячного каміння.

Не стала виключенням і субота, 14 листопада, коли більше 500 копачів стримували активісти громадського формування «Буг», «Автомайдану Волині», полку «Азов» разом із Нацгвардію та поліцією.

ЧЕРГОВЕ ЗАТРИМАННЯ

Ще з вересня в районі сіл Лісове, Вовчецьк та Костюхнівка збереглися блокпости, які існують для стримування охочих копати бурштин у навколишніх лісах. Щоправда, нелегальні копачі завдають значно більше шкоди природі, адже «перепахують» гектари лісу, а бурштин може бути на ділянці у кількадесят метрів.

Всі «навали» бурштинокопачів, про, які часто пишуть у ЗМІ, відбуваються в одному місці, неподалік від залізничної колії, що веде до райцентру Маневичі. Коли старателям таки вдається дійти до нього та почати копати, вони просто розширюють площу, в надії знайти каміння.

Однак 14 листопада накопати бурштину їм так і не вдалося. Ще вранці активісти «Бугу» виявили «сходку» бурштинокопачів біля села Вовчецьк. Аби потрапити на копанки, вони діють організовано, а коли багато людей, заходять із різних боків, – каже один із членів громадського формування Юрій.

Проте за словами заступника начальника управління Національної поліції Анатолія Шумика, копачів цього разу було лише 500. Фактично бійці Нацгвардії дозволили їм зайти на місце видобутку, а потім разом із активістами «Бугу», «Автомайдана» та «Азову» успішно розігнали. Аби налякати порушників, стріляли у повітря.

У підсумку 27 затриманих копачів, яких доставили у Маневицький райвідділ спеціальним КРАЗом. До слова, для захисту бурштину на Маневиччину привезли нові спецавтомобілі, зокрем «Козак» та «Кугуар».

До цього активісти та працівники міліції не раз затримували копачів із партіями бурштину. Ось відео, яке нам надали у громадському формуванні «Буг». На ньому затримання копачів із Кузнецовська, що ховали в пляшці дрібне каміння, а великий камінь поклали у барсетку. Таке велике каміння високо цінується на «чорному ринку».

Подібні затримання трапляються часто, адже, нагадаємо, копати бурштин сюди з’їжджаються люди із різних областей на кожні вихідні. Треба визнати, що не обходиться і без місцевих старателів.

ХТО КОГО «КРИШУЄ»?

Правоохоронці та активісти, які охороняють блокпости, кажуть: вже втомилися від звинувачень у «кришуванні». Ще до початку таких регулярних заїздів копачів на Волині було багато чуток про, що все це «кришують» міліція, СБУ, «Самооборона Волині», Добровольчий український корпус, «Правий сектор» та інші структури. І кожна із них вже не раз публічно спростовувала такі закиди. Бо для конкретного звинувачення якоїсь структури треба принаймні провести якісне розслідування.

Серед останніх скандалів – звернення, яке нібито від імені жителів Лісового, Гути-Лісівської та Серхова передали посадовцям області. У ньому в покриванні незаконного видобутку звинувачують голову ОДА Володимира Гунчика, нардепа Ігоря Лапіна, начальника УМВС Петра Шпигу та громадське формування «Буг».

Ще 6 листопада (в день публікації фейкового звернення на одному із місцевих сайтів) голова ОДА Володимир Гунчик спростував такі звинувачення. Більше того, навіть люди, підписи яких «домалювали» під ним, тобто жителі Лісового, Гути-Лісівської та Серхова, спростували інформацію, що підписували саме таке звернення.

Як розповів ВАР одним із представників сіл (на умовах анонімності, адже боїться за свої життя), 6 листопада вони зустрічалися із заступником Гунчика та обговорювали проблемні питання. Зокрема місцеві знову вимагали знайти шляхи для того, аби дати їм легально добувати бурштин. Однак ніхто посадовців у відставку не «посилав» та не звинувачував нікого у «кришуванні». Цю інформацію підтвердив керівник «Автомайдану Волині» Сергій Поха, який був присутній на зустрічі. Хто ж і для чого замість людей підписує фейкові звернення, можна лише здогадуватися.

А члени ГФ «Буг» навіть записали спеціальне відео із місцевими мешканцями, аби запитати, чи вони «кришують» незаконний видобуток. На ньому місцеві підтверджують, що мають нормальні стосунки із «Бугом» та навіть привозили їм харчі.

«Мені взагалі дивно чути, що ми тут когось «кришуємо». Тут є правоохоронці із трьох областей та кілька громадських формувань. Якби справді хтось когось «кришував», точно вже б давно один одного здали і про це знала б громада», – каже активіст «Бугу» Юрій.Антон БУГАЙЧУК