«Пацан» проти «чиновника»: мерські дебати по-луцьки

Дебати Миколи Романюка та Олександра Товстенюка завдяки відвертості ведучого та специфічним запитанням із мережі стали поразкою для команди Палиці. Товстенюк виявився не готовим адекватно реагувати на гостру критику, натомість його критичні запитання потребували підкріплення документами, які в телевізійному форматі висвітлити неможливо.

Журналісти ВАР вирішили розібратися із результатами та можливим ефектом від дебатів. Читайте оперативні підсумки до настання «дня тиші» 14 жовтня.

ЧАСТИНА ПЕРША: ЗАПИТАННЯ «З ВУЛИЦІ»

Журналісти телеканалу «Аверс» відібрали для обох кандидатів запитання пересічних лучан із вулиці. Перше запитання до Миколи Романюка стосувалося облаштування Центрального парку. Запитання досить легке для чинного мера, бо тема виграних грантів для Луцького зоопарку – одна із його «коронних». Також Романюк визнав, що шукають інвестора для облаштування кращого парку атракціонів і проводять розчистку старих дерев, а ще пообіцяв оновлювати стадіон на місці іподрому.

Перше запитання до Товстенюка – про долю Центрального ринку. Теж достатньо легке, бо такий пункт є в його програмі, тому відповідь готова. Отож, Олександр Товстенюк вважає, що треба переносити ринок в інше місце, робити його повністю критим, а ще позбутися облспоживспілки. Після таких слів Володимир Горгут та Марта Кандиба вже точно його ніколи не підтримають. Головний меседж Товстенюка – треба переносити ринок, щоб нормально розвивати Старе місто.

Друге запитання Романюку – про сміттєзвалище та сміттєпереробний завод в Брищі, від якого відмовилися інвестори. Чинний мер пояснив, що відмовилися, бо енергію від переробки сміття немає куди дівати. Якщо опалювати Луцьк, ця енергія буде «золотою», а альтернативи поки не придумали. Мовляв, власники заводу мають перш за все думати про прибуток.

Проте обіцяє згодом запуск другої сміттєсортувальної лінії та 80 контейнерів для роздільного збору сміття в різних мікрорайонах. До слова, Романюк каже, що в Луцьку є 720 точок, де збирають сміття. А місця для нього має вистачити ще на 10 років.

Друге запитання до Олександра Товстенюка стосувалося особистого, а тому стало початком виходу кандидата із себе та втрати психологічної рівноваги. Хоча Товстенюк вже від початку став у захисну позицію, закиди про «людину Палиці» та «Сашалікс» «добили» його.

Питання було про те, де Товстенюк візьме гроші, якщо від нього відмовиться Палиця. Сміливий крок від «Авреса», бо після цього сподіватися на значні рекламні замовлення від команди Палиці найближчим часом їм не доведеться. Кандидат вирішив зробити вигляд, що не зрозумів питання, хоча нагадав, що буде радитися із Палицею та є членом його команди.

Третє запитання Миколі Романюку – жахливий стан доріг на проспекті Волі від філармонії до Київського майдану. Романюк визнав, що тротуари таки погані та заявив, що проект вже на експертизі. Він нагадав, що ширина дороги на Волі різна – від 10,5 метра до 14,5. Тому треба розширяти ліву частину вулиці. А обійдеться вся реконструкція у 32-34 мільйони гривень. Впроваджувати все це обіцяє почати у 2016 році.

Третє запитання Товстенюку – про створення нових робочих місць та те, чому на полицях луцьких магазинів не завжди луцькі товари. Він відзначив, що є потреба залучати інвестиції. Зокрема в готельно-ресторанну сферу а потім «перескочив» на тему тотальної корупції в міській раді, яка заважає всьому, зокрема і бізнес-клімату. Ще Товстенюк похвалився тим, що має підприємство, яке сплачує податки (хоча в декларації про це відомостей немає).

Четверте запитання Миколі Романюку – про те, чи не пропонували йому відмовитися від посади за гроші. Мер відповів, що не знає, звідки така інформація, бо йому ніхто такого не пропонував. Зрозуміло, що Романюк не зізнався би, навіть якби пропонували.

Четверте запитання Олександру Товстенюку – де можна заробити стільки грошей, щоб витратити такі величезні кошти на виборчу кампанію. Він відповів, що 20 років займався бізнесом і достатньо назберігав, що витратив не менше 700 000 гривень особистих коштів.

K1600_DSC_0449

«ГАРЯЧІ» ПИТАННЯ З МЕРЕЖІ

Чимало глядачів були приємно здивовані, що ведучий Олег Величко справді задав запитання, які писали користувачі у коментарях на Facebook.

Перше запитання до Товстенюка – знову на болючу для нього тему «наскільки незалежний від Палиці». Вже після нього кандидат почав заявляти про «постановочні дебати». Він заявив. що навіть у Фонді був самостійний у прийнятті своїх рішень, але залишається членом команди Палиці.

Перше запитання чинному меру – від Ігоря Левчука про міські будівлі, які через «цього комсомольця» нібито спаплюжити, зокрема будинок Пузини біля Замку, «хрест на туалеті» на П’ятницькій гірці та Старе місто загалом.

Романюк відповів, що за його каденції жодного дозволу на будівництво в Старому місті не давали. Мовляв, навіть «сварили» непорядних господарів. А на П’ятницькій гірці має бути каплиця. В тому, що там був туалет, винна радянська влада, адже ще раніше там була невелика церква.

Друге запитання Товстенюку – про те, чому в нього такі «дивні» цифри в декларації про доходи – 30498 гривень за 2014 рік. Кандидат пояснив, що з 2012 року працює у фонді «Новий Луцьк», тому бізнес передав в управління хеджевих фондів. А живе на заощадження, з них заправляє машину та винаймає квартиру на Волі,16. А ще Товстенюк кинув Величку: «Треба питання перевіряти». Хоча, на думку автора матеріалу, він сам винен, бо до критичної фейсбук-реальності треба було готуватися раніше.

Питання про статки також поставили Миколі Романюку. Мер відповів, що з часу керівництва Волинською ОДА декларує доходи, тому можна відстежити динаміку. А заробив статки за 15 років роботи в «Приватбанку». Мовляв, продав акції.

Наступне питання до Олександра Товстенюка – про сайт «Сашалікс». Зокрема про штраф «Волиньгазу» 1,7 мільйона гривень, який нібито змушений був заплатити готель «Залєскі» за несплачені 80 тисяч гривень та «скручений» газовий лічильник.

Товстенюк заявив, що його пошту таки зламали. А після цього СБУ нібито намагалася продати ПАТ «Електротермометрія» лист із комерційною пропозицією. Тому він вважає, що пошту заламала Служба безпеки України. А Романюку та Величку порадив частіше міняти паролі. (Хоча фахівці кажуть, що лише заміна пароля не допоможе).

Наступне запитання Романюку – про «схему» заміни планів будівництва університету на будівництво житлового будинку на Івана Огієнка, 2 у Луцьку, про яку ми писали. Мер відповів, що ділянку ЛГУ виділяв ще Антон Кривицький, а всі рішення, які призвели до будівництва ЖК «Центральний» прийняли депутати на сесії.

Товстенюку довелося відповідати на запитання про призначення Офісів розвитку кварталу. Журналіст Андрій Герасимчук не розуміє, нащо вони потрібні, бо там нібито розповідають тільки те, що можна і так прочитати в мережі про створення ОСББ. А ще журналіст просив пояснити, нащо в офісах чергує «Варта порядку».

Кандидат нагадав, що офісів у Луцьку 8. Там, мовляв, працюють фахові працівники, які дають детальні консультації та аналізують проблеми різних районів міста. Присутність «Варти порядку» він пояснив тим, що їх людей в місті постійно б’ють. Мовляв, побили жінку після зустрічі із Миколою Романюком, а ще агітаторів, які роздавали листівки проти Миколи Романюка. За словами Товстенюка, перед цим із ними «штурхався» Євгеній Ткачук.

Микола Романюк не втримався і попросив Товстенюка приберегти закиди до третьої частини дебатів. Це був перший «клінч» кандидатів.

Чергове запитання Романюку – про те, що він зробив для міста, крім того, що і так має робити міський голова. Мер відповів, що допомагав бійцям АТО, зокрема «Азову», але через це, мовляв, не піарився. (Хоча в його агітаційних роликах є піар на допомозі бійцям).

Наступне запитання Товстенюку – знову із «Сашалікс». Йдеться про його фото у кіпі («яромлці») біля Стіни плачу в Ізраїлі. Товстенюк заявив, що він не єврей, але шанує Тору. В кіпі був, бо всі, хто підходить до Стіни, мають її вдягати. А ще роздратовано нагадав Олегу Величку, що вже багато разів казав про своє віросповідання – християнин-баптист.

Запитання до Романюка – про Теремнівські ставки. Мер нагадав, що біля них провели благоустрій та обіцяє надалі підтримувати там «порядок».

Ну а черговим запитанням від фейсбук-спільноти до Олександра Товстенюка Величко його ще більше роздратував. Адже йшлося знову про болючу тему «Варта порядку» – приватна армія». Користувач заявив, що всі знають про зарплати «вартівців» (від 3000 гривень) та те, що це «приватна охорона».

Товстенюк відповів, що «Варта» існує із 2001 року, а після подій Революції гідності її відновили, щоб підтримувати порядок на вулицях міста. Ще він стверджує, що це фонд «Новий Луцьк» заплатив за відновлення обласного управління міліції після погрому активістів. А зараз нібито на вулиці виходять 1 міліціонер та 6-7 вартівців, тобто 2-3 екіпажі щодня.

Ще він «не чув» ні про яку зарплату вартівців, а подібне питання назвав наклепницьким і провокативним. Товстенюк обурився, що міліції «зараз вже не страшно» і вона ходить та опитує людей, чи не знають вони про підкуп на користь «Укропу».

Миколу Романюка запитали про долю міського фонтану, замість якого зараз лише бетонна форма посеред Театрального майдану. Романюк обіцяє, що за рахунок підприємців («СКФ-Україна», картонно-паперова фабрика, «Луцьксантехмонтаж №536»), які зроблять «подарунок», фонтан відновлять.

Наступне запитання до обох кандидатів – як заохотити молодь працювати в міській раді. Адже зараз працівники отримують 1600-1800 гривень.

Товстенюк розповів про грантову систему для працівників та пообіцяв надбавки до зарплати від фонду «Новий Луцьк». А Микола Романюк відповів, що такі приватні доплати напівзаконні, тому проблему може вирішити Кабмін, змінивши чинні нормативно-правові акти. Адже міську раду постійно перевіряють на їх виконання .

Наступне запитання про стратегічне бачення міста на 5 років та 3 головні пріоритети також до обох. Товстенюк заявив, що буде «кризовим менеджером», бо за 5 років каденції Романюка, мовляв, «нічого не робилося». Він заявив, що припинить крадіжки в медицині та прибере облспоживспілку із ринків.

Романюк заявив, що він таки розвивав медицину в місті 5 років, про що свідчать оновлені лікарні, амбулаторії, кардіоцентр тощо. Ще двома пріоритетами він назвав розвиток освіти та підтримку малого і середнього бізнесу.

K1600_DSC_0447K1600_DSC_0451

СТИХІЙНЕ ПРОТИСТОЯННЯ

У третьому етапі дебатів кандидати задавали питання один одному. І тут чіткий порядок вже фактично втратили. Товстенюк запитав Романюка про віросповідання, однак це зовсім не «болюче місце» мера. Він відповів, що християнин. А якої конфесії, так і не додав. Натомість заява Товстенюка про те, що протестант-баптист, йому балів у православного електорату точно не додала.

А потім Товстенюк заявив про «чорну агітацію проти «Укропу», замовником якої нібито був Романюк, та тиск на директорів шкіл і завідувачів садочків. Тут керівник фонду Палиці пішов в атаку, згадавши про побиття жінки нібито після зустрічі із Романюком, побиття «громадських активістів» Радикально партії, які фактично роздавали чорнуху на вулиці. Ще пригрозив «папочкою», яку приніс, щоб показати порушення на «Луцькводоканалі» та «Луцьктеплі».

Микола Романюк парирував, що наклепи про тиск на освітян поширюють «Волинські новини» – видання, підконтрольне Палиці. Він заявив, що Товстенюк – молода людина, якій тільки й залишається, що здобувати рейтинг на критиці мера. А ще повторив «коронну фразу» про те, що всім може дивитися в очі та ходить по місту без охоронців. Романюк каже, що під час ефіру навколо будівлі «Аверсу» патрулювала «Варта порядку», а біля дверей чергував охоронець Товстенюка.

Далі пішла мова про стратегічні інвестиції в місто. Романюк заявив, що перед перенесенням Старого ринку треба попередити підприємців принаймні за рік, бо «люди там стоять не від хорошого життя». Ну а Товстенюка він запитав про те, як він бачить наповнення бюджету за основними статтями. Таке питання Романюк ставив свідомо, бо знав, що людина не з міської ради навряд чи глибоко вникає в такі процеси.

Товстенюк відповів, що треба провести інвентаризацію вільної землі, бо в Луцьку нібито 50 гектарів не мають ніякого статусу. А ще згадав про Луцьку нафтобазу WOG, яку нібито з ініціативи «Нового Луцька» змусили платити оренду за землю, та аудит «Луцьктепла». Але все ж Товстенюк не відповідав саме про наповнення бюджету. Пообіцяв дати відповідь після 15 листопада, бо не працював 5 років міським головою. І знову сказав, що «ефір постановочний».

Натомість Микола Романюк показав у ефірі листівки із «чорним піаром» проти нього, які стосуються «Луцьктепла», «Луцькволоканалу» та іншого. А ще назвав чорним піаром звинувачення щодо зіпсованого м’яса у садочках. Після цього він вже не так охоче ставив запитання Товстенюку, бо не міг вибрати «щось полегше».

Йому частково підіграв ведучий, коли попросив Товстенюка в ефірі не говорити про досягнення фонду «Новий Луцьк». А саме на цій темі будуються основні меседжі кандидата.

Романюк спробував піти в атаку, запитавши Товстенюка, чому народні депутати від «Укропу» (Філатов та інші) не голосували за «безвізові» євроінтеграційні законопроекти. Товстенюк відповів, що вони навпаки голосували за ці закони, та пояснив, що «Європа» – це відремонтовані та чисті вулиці. А потім пригрозив Романюку «ревізійним управління Палиці», яке, мовляв, точно виявить розкрадання в міському бюджеті.

У підсумку дебатів зайшла мова про користь для міста від нових будівництв. Олександр Товстенюк вважає, що забудовники мають сприяти будівництву шкіл, садочків та іншої інфраструктури в місті біля своїх новобудов. А ще обурився, що облспоживспілці віддали Завокзальний ринок за добудову мосту над залізничними коліями. Мовляв, альтернатива – 30 мільйонів у бюджет.

Микола Романюк пояснив, що їх змушують «дбати» через виплати пайової участі у розвитку інфраструктури. За 2015 рік, мовляв, 2 мільйони такої участі. А ще розкритикував Товстенюка за цифру 30 мільйонів, яка, мовляв, нічим не обґрунтована. Ну а Олег Велично підтримав Романюка та попросив Товстенюка не називати «безпідставні цифри».

У підсумковому слові Товстенюк заявив, що ефір був наперед зрежисований не на його користь. А Олег Велично закликав його «перестати бути пацаном». Натомість Микола Романюк запросив лучан «голосувати серцем і душею» на виборах.

Текст Антона БУГАЙЧУКА