ТовстенюкLeaks: викриття чи провокація?

Публікація матеріалів, які анонімні хакери називають вилученими із особистої пошти Олександра Товстенюка, стала однією із найбільш цікавих подій виборчої кампанії у Луцьку 2015 року. Незалежні спостерігачі вважають, що якби не це, кампанія взагалі була б «нудною», а у штабі кандидата все заперечують та називають інформацію неправдивою та провокативною.

Тож що саме і для чого опублікували хакери під ніком «Александ Юрченко» у Facebook та на сайті sashaleaks.com.

Головним лозунгом автор сайту обрали «Добавим красок в биографию Саши!». Вперше скіріншоти із пошти кандидата опублікували 16 жовтня. У нас є підстави стверджувати, що злам пошти таки був, адже автори окремих листів, скріншоти яких опублікували, підтвердили нашому виданню їх відправлення Олександру Товстенюку саме в цей день та в цей час.

**********

Першу публікацію хакери також анонсували у Facebook, привітавши Товстенюка із балотуванням: «Команда проекта Товстенюк Leaks поздравляет Сашу с успешным выдвижением своей кандидатуры на должность луцкого городского головы! В связи с этим предоставляем нашим читателям эмейл переписку Александра Товстенюка с его почтового ящика lifer77@mail.ru».

Проте самого автора публікацій звуть, звичайно, не Олександр Юрченко. Фотографію та прізвище хакери «позичили» у гендиректора ТОВ «КВК» Владіміра Юрченка із Росії.

1234118_1077414465603223_4934090402649164249_n

У цій порції інформації опублікували його листування із головними редакторами «Хронік Любарта» та «Волинських новин», депутатами групи «Новий Луцьк», Володимиром Пащенком, Дмитром Дубняком, Микитою Рабаном, В’ячеславом Рубльовим, Орестом Маховським, Оленою Палагутою, Ігорем Палицею іншими політиками, журналістами та громадськими діячами.

Хоча нічого надто скандального у ній не було, тема зламу пошти Товстенюка стала однією із головних у соцмережах та кулуарах. Як повідомляють джерела ВАР, після цієї інформації чимало луцьких політиків видалили або зробили спробу краще захистити свою пошту. Проте для реального захисту інформації від фахівців-харкерів простіше писати її на папері.

У наступних кількох порціях інформації на сайті виклали досить пікантну фотографію, яка ймовірно належить одному із митників , та фотографію самого Товстенюка в «ярмолці». Саме їх активно обговорювали у соцмережах та приватних розмовах, адже попліткувати про одного із найвідоміших жителів міста лучани завжди раді.

**********

17 жовтня опублікували інформацію про зарплати працівників «Нового Луцька». Згідно із таблицею найбільше заробляє радник голови правління Олександра Курилюк – 22600 гривень. Також є інформація про зарплату головного юристконсультанта Ігоря Поліщука – 18 880 гривень.

Хоча така сума не збігається із офіційним розміром зарплати Поліщука, яку він задекларував. Так, депутат вказав у декларації за 2014 рік 457 тисяч 575,71 гривень доходу, з них 23953,71 гривень – це заробітна плата. Решта грошей – дохід від підприємницької чи незалежної діяльності.

У коментарі ВАР Ігор Поліщук спростовує інформацію, яку опублікували у на сайті: «Ви ж розумієте, що на заборах теж багато чого пишуть. Скласти табличку якусь чи написати папір, а потім зробити скан-копію з цього – це справа 15 хвилин».

Поліщука вже «ловили» на розбіжностях у офіційних доходах та видатках. Офіційно йому належить 50% інформаційного агентства «Волинській новини» 500 000 гривень. Дата закінчення формування статутного капіталу – 31.12.2012 року. За 2013 рік депутат задекларував 200436 гривень своїх доходів та доходів сім’ї. Поліщук наполягає, що справді за 2012 та попередні роки заробив півмілйьона гривень, аби витратити на видання.

Безымянный

Проте його офіційна біографія наводить на сумніви щодо правдивості цього твердження. Так, до 2010 року Поліщук навчався, у 2010-2011 роках працював помічником адвоката, а головним юристконсультантом фонду «Новий Луцьк» став лише у 2012 році.

Помічники адвоката у Луцьку не заробляють надто багато, тому пояснення таких видатків може бути лише одне: за рік роботи головним юристконсультантом у фонді Палиці Ігор Поліщук заробив стільки грошей, що зміг дозволити собі комфортне життя і вклад 500 000 гривень у статутний капітал «Волинскьких новин».

**********

19 жовтня на «Сашаліксі» опублікували альтернативні результати соцопитувань щодо підтримки партій у Луцьку. Вказали такі результати: «Солідарність» – 17%, «Укроп» – 16,5%, «Самопоміч» – 14,5%, «Батьківщина» – 13,6%, Радикальна партія – 5,4%, «Свобода» – 7,4%, не змогли відповісти 19,7%. Микола Романюк отримує 49,3%, а Олександр Товстенюк – 16%, не визначилися 19%, а інші кандидати набирають менше 5%.

Як бачимо із результатів виборів, результати цього опитування не зовсім збігаються із ними. Це можна пояснити: а) недостовірністю результатів опитування; б) тим, що майже всі, хто не визначився, проголосували за «Укропу»; в) масовим використанням матеріального заохочення, яке змусило людей змінити вподобання. Хоча перед виборами кожна партія схильна вірити у результати тих опитувань, що дають їй максимальний результат.

12106935_107052369655130_447651769994287001_n

**********

21 жовтня на сайті опублікували інформацію про планові видатки штабу «Укропу» на вибори. «На местных выборах 2015 года волынский УКРОП планирует освоить 5 млн гривен, луцкий – 4 млн гривен. И это только на организационные расходы, не считая затрат на агитацию. Каждый кандидат в горсовет от УКРОПа в Луцке получил на агитацию 50 тысяч гривен, кандидат в облсовет – 100 тысяч гривен», – написав Юрченко.

У обласному штабі «Укропу» стверджують, що ніхто кандидатам по 50 і 100 тисяч гривень не давав, а інформацію про 4 та 5 мільйонів гривень не коментують. Хоча реальні та офіційні видатки на виборчу кампанію в будь-якому штабі різняться. Реальні видатки укропівців порахувати складно, адже вони використали для агітації бренд фонду «Новий Луцьк». До цього часу фонд офіційно витратив у Луцьку 180 мільйонів гривень. Зрозуміло, що ці кошти не тільки на агітацію, а здебільшого на благодійність та різні проекти. Проте агітаційну складову заперечувати також не можна.

**********

У останній день агітації – 23 жовтня хакери опублікували матеріал про те, як Олександр Товстенюк отримав ступінь кандидата економічних наук. Його офіційним науковим керівником була декан економічного факультету СНУ імені Лесі українки Любов Ліпич, яка, до речі, балотувалася у Волинську облраду та буде депутатом.

Хоча реальним науковим керівником, за інформацією хакерів, стала завідуюча кафедрою зовнішньоекономічної та митної діяльності «Львівськой політехніки» Олега Мельник, яка нібито навіть написала дисертацію та автореферат за Товстенюка.

Тема дисертації Товстенюка: «Діагностика інвестиційної привабливості машинобудівних підприємств». Також у їх матеріалах ідеться, що Олександр Товстенюк був старшим викладачем в СНУ з 2009 року. Видання «Хроніки Любарта» зазначає, що Товстенюк закінчив аспірантуру СНУ у 2014 році перед отриманням «кандидата», тобто теоретично міг викладати у виші.

prpodavatel

Отримати коментар щодо цього в Східноєвропейському національному університеті нам не вдалося. Очевидно, їх позиція подібна до позиції Ігоря Поліщука: «Писати на заборі можна що завгодно, не вважаєм за потрібне коментувати».

Після публікації такої кількості пікантної інформації про Товстенюка хакери заявили про атаки на їх сайт і за прикладом WikiLeaks створили дзеркало tovstenyukleaks.com.

**********

Після виборів 25 жовтня сайт «Сашалікс» взяв певну паузу. Нову інформацію опублікували аж 5 листопада. Тут ідеться про те, що готель «Залєскі», який офіційно належить ПАТ «Універмаг Луцьк», витратив газу на 120 тисяч, а заплатив лише 40 тисяч.

Деталі цього інциденту та коментарі «Волиньгазу» читайте в одному із наших наступних матеріалів.

**********

Остання на момент публікації статті інформація на «Сашалікс» вийшла 9 листопада. У ній ідеться, що в середині серпня 2015 року Ігор Палиця переслав кандидату повідомлення від Наталії Московки.

У листі аудіофайли, на яких чоловік із голосом, дуже схожим на голос Товстенюка, робить досить відверті зізнання:

«Я, якщо стаю мером, немає ради, якщо за тиждень я її не купляю за гроші. Всю. Щоб получіти своїх заступників, я сразу подаю в відставку».

«Люди на вулиці, це справді, чесно – пєчаль. А нам треба до них достукатися, понімаєте? Якшо він тоже даже… всьо равно в суботу бухав, а потім проспався і в неділю пішов проголосував».

«Мер – це чудак, який сидить і організовує роботу. А заступники профільні їздять, зустрічаються, занімаються конкретними справами, тактікою. Мер визначає стратегію. Вот, фактично йому виїжати з офісу при такій посаді, при таких повноваженнях практично нема смисла. Я тоже пам’ятаю, як я махався по городу: то до того поїхав, то в прокуратуру, то в міліцію, то ше якусь перевірку, кантору. То там по партньорах проїхався. Наматував по 4 тисячі кілометрів в місяць. Сьодні всі прижають сюда. Дуже прикольна штука».

P.S. Ми розуміємо, що проект «Сашалікс» використовують для зниження рейтингу Олександра Товстенюка під час повторних виборів міського голови. Однак ми вважаємо, що принаймні частина (якщо не всі) матеріалів із цього проекту – правдиві. Тому їх публікація у ЗМІ є виправданою навіть попри прийдешні вибори.

Антон БУГАЙЧУК