Луцький виш звинуватили в свавіллі: наклеп чи правда

Нещодавно видання «Голос Криму» опублікувало матеріал про те, як «несправедливо» поставилися до переселенки з Криму Єлизавети Єгорової викладачі Східноєвропейського університету. Місцеві ЗМІ миттєво підхопили цю тему, та почали з’ясовувати усі обставини «несправедливості». Хто ж винен у ситуації, що склалася навколо студентки-переселенки та як усе було насправді, розбиралася журналістка «Слова Волині» Віталія Сахнік.

Переселенка з Криму нарікає на упередженість та хабарництво волинських освітян в той час, як сама пропустила цілий семестр та не склала сесію навіть з шостої спроби. Тепер дівчина «подорожує» різними інстанціями та розповідає нісенітниці про найбільший університет Волині.

Днями видання «Голос Криму» писало про переселенку з окупованого півострову, «яка шукає справедливості і захисту від свавілля Луцького вишу». Зокрема, в матеріалі інформаційної агенції йдеться про те, що Єлизавета Єгорова разом із старшою сестрою Ганною приїхала до Луцька навесні 2014-го, після окупації Криму. Дівчина продовжила навчання у Луцькому НВК №26, де і отримала атестат. Після цього вона склала ЗНО та вступила до Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки на біологічний факультет за спеціальністю «Лісове та садово-паркове господарство» на платну форму навчання. За словами Лізи, ці два місяці у виші до неї добре ставились, однак все змінилось після вимоги переведення її на державну форму навчання на пільговій основі, мовляв декан факультету «обіцяв помститись їй за це», а студенти і викладачі почали цькувати її. Зокрема, останні буцімто ставили несправедливі оцінки, а староста групи відзначала в журналі зайві «енки». Зрештою, на початку нового навчального року переселенку відрахували із вишу. Дівчина каже, що все це через «особисту принципову позицію» декана факультету. Не повірила Єлизавета й в можливість справедливо оцінити власні знання за допомогою комісії, до складу якої увійшли представники кількох волинських вишів. До речі, цю комісію сформували на прохання голови ОДА Володимира Гунчика, але дівчина переконана, що на Волині існує «кругова порука» і «правди» варто шукати в Міністерстві освіти та науки.

У виші обурені через наклеп з боку колишньої студентки

І викладачі, і студенти вишу категорично не згідні із звинуваченнями та вважають їх брудним наклепом.

а2

Декан біологічного факультету СНУ імені Лесі Українки Андрій Поручинський (на фото) пригадує, що бали Єлизавети Єгорової не дозволяли їй вступити на державну форму навчання, а документів, що підтверджують пільги, на момент вступу вона не мала. Коли ж статус переселенця був офіційно підтверджений, керівник факультету особисто написав подання в Міністерство освіти та науки про переведення дівчини на державну форму навчання в середині  жовтня 2014 року. Переведення на державну форму навчання відбулось лише після голосування її одногрупників, тому що так вимагає закон.

Андрій Поручинський каже, що труднощі з навчанням у дівчини були ще у першому семестрі, але зважаючи на статус вимушеної переселенки, викладачі всіляко йшли назустріч та намагались допомогти їй все ж скласти сесію. Але ситуацію ускладнювала й величезна кількість прогулів. Якщо у першому семестрі, вона кілька тижнів все ж відвідувала заняття, то у другому семестрі її візити до навчального закладу стали значно рідшими. До слова, 36 «енок» є підставою для виключення з університету, тоді як у Лізи їх назбиралось аж 342. Звинувачення дівчини у тому, що їй навмисно ставлять більше «енок» очільник факультету називає безпідставними, адже позначки про пропуск в журналі роблять і студенти, і викладачі усіх предметів. Слід додати, що у випадку працевлаштування студент має право подати заяву на вільне відвідування лекцій, адже саме цим переселенка пояснює системні прогули.

«Я завжди студентам кажу: безвихідних ситуацій не буває, завжди можна якось вирішити проблеми. Так, у зв’язку з працевлаштуванням можна оформити право на вільне відвідування лекційних занять – для цього потрібно принести довідку з місця роботи та написати заяву. В цьому випадку студент може відпрацювати пропущені заняття у зручний для нього час і багато, хто цим правом скористався. Вчинити так само я пропонував Єлизаветі, але вона так і не зізналась, де працює та відмовилась надавати будь-які документи», – каже декан факультету.

Також він пригадує, що неодноразово разом з  студентами пропонував допомогу переселенці із влаштуванням в гуртожиток чи продуктами. Але всі ці пропозиції дівчина відкинула.

Практично весь другий семестр студентка пропустила з невідомих причин і ні мама, ні сестра не цікавились її навчанням. Зрозуміло, що скласти весняну сесію за першою відомістю Лізі не вдалось – з багатьох предметів вона не мала жодного поточного балу і не з’являлась, ні на заліки, ні на екзамени. Такі ж результати вона отримала за другою і третьою відомістю (вона за законом є останньою). Дівчині надіслали повідомлення про можливе відрахування, після чого і розпочалась довга епопея зі скаргами на некомпетентність та хабарництво з боку викладачів та декана спершу представникам ректорату, а згодом – керівництву області та працівникам Міністерства освіти та науки. Слід відзначити, що мати студентки приїхала до Луцька лише наприкінці серпня. Згодом на вимогу жінки відповідальний проректор розпорядився організувати комісію, яка ще раз повинна була перевірити рівень знань Лізи.

Але скласти іспити дівчина знову не змогла, натомість вона вирішила, що кращий захист – це напад і звинуватила викладачів й декана у хабарництві та «круговій поруці». До слова, жінку, яка називає себе мамою дівчини, сама ж студентка в різних інстанціях представляла, то мамою, то тіткою.

Зрештою, після кількох спроб перездачі 1 жовтня Єлизавету відрахували з вишу за невиконання навчального процесу. Не знайшовши підтримки у ректора, дівчина з мамою пішли вище – на зустріч до голови Волинської ОДА Володимира Гунчика. Посадовець своєю чергою видав розпорядження про створення комісії за участю викладачів кількох вищих навчальних закладів області та психолога. Однак і цій комісії не вдалось перевірити рівень знань Лізи Єгорової, адже вона просто не з’явилась на її засідання, хоча освітяни збирались три дні поспіль у визначений час, про що дівчину було попереджено. Як виявилось згодом, під час першого засідання комісії на той момент вже колишня студентка з мамою були у Міністерстві освіти та науки, але не знайшовши очільника відомства, поїхали ні з чим. Тепер вони за участю юристів готують звернення до головного освітянина країни.

Керівництво області стурбоване ситуацією з переселенкою

Цю ситуацію прокоментував голова Волинської ОДА Володимир Гунчик. З його слів, керівництво області фактично здійснило правопорушення, створивши міжвідомчу комісію для перевірки знань однієї студентки. Але на цей крок очільники області та університету пішли, заважаючи на статус вимушеної переселенки.

«Але, на жаль, на цю комісію дівчина так і не з’явилась, тому в мене є великі сумніви з приводу того, що вона приїхала сюди навчатись. Мною було надано доручення начальнику управління внутрішніх справ, а він в свою чергу дасть доручення міському відділу проаналізувати, як живе і чим займається ця студентка», – каже посадовець та додає, що готовий був допомогти вирішити усі соціальні проблеми Єлизавети Єгорової, однак вона не погодилась на жодні пропозиції.

Дівчина відмовилась від місця в студентському гуртожитку і продовжує фактично незаконно проживати в квартирі, яку виділили її сестрі тимчасово. На думку керманича Волині, таким чином хтось може намагатись «розіграти політичні речі».

«Ми зробили все для того, щоб вона вчилась, але вона не захотіла. Про хабарництво чи упередженість і мова не може йти, тому що комісія була створена з представників різних навчальних закладів. Таким чином можна весь викладацький склад звинуватити у хабарництві», – наголосив губернатор.

Очільник області також зауважив, що жінка, яка представилась мамою дівчини, так і не показала своїх документів, тому, хто вона, можна лише здогадуватись. До того ж, з його слів, у самої дівчини в паспорті є відмітка про депортацію з Криму, яку поставила окупаційна влада. Губернатор каже, що цю річ трактувати можна по-різному.

Викладачі просять захистити їхню честь та гідність

Обурені закидами колишньої студентки й викладачі. Зокрема, більше 30  педагогів та працівників біологічного факультету підписали колективний лист-звернення до керівника вишу, в якому йдеться про їхню стурбованість цинічною поведінкою дівчини та її матері.

а3

Варто зазначити, що Єлизавета не склала 4 предмети ( українську мову, іноземну мову, хімію та інформатику), викладачі яких працюють не лише на різних кафедрах, а й на різних факультетах. До того ж знання з деяких дисциплін оцінювались за допомогою комп’ютерного тестування, яке унеможливлює будь-які спекуляції.

З одногрупників намагалась «здерти» гроші

а4

Староста групи Анастасія Скиданова розповідає, що на початку першого семестру Ліза пропонувала групі «скинутись» по кілька сотень гривень за те, що вона нібито допоможе успішно скласти іспити, втім на це ніхто не згодився. А через певний час дівчина навіть намагалась залучити студентів до участі в “фінансовій піраміді” і таким чином видурити у них по кілька тисяч гривень.

а5

Студентський декан факультету Максим Тарківський пригадує, що дівчину неодноразово запитували, чи їй потрібна якась допомога, втім вона щоразу відмовлялась, попросила лишень “допомогти погасити борги за комунальні послуги у гуртожитку”. Для цього студентський профком виділив 300 гривень. Натомість на інших факультетах студентка продовжувала скаржитись на своє скрутне матеріальне становище, але водночас не відмовляла собі у дорогих розвагах. Зрештою, майбутні біологи вирішили висловити своє ставлення до ситуації у ще одному зверненні.

а6

а7

Інші переселенці не розуміють невдоволення Єлизаветиа8

Студентка Марія Скупченко розповідає, що минулого року перевелась до СНУ імені Лесі Українки з Донецького національного університету і враження від навчання тут у неї виключно позитивні.

«Я дуже здивована тим, наскільки тут щирі, приємні і доброзичливі люди. Викладачі всіляко мені допомагали, цікавились моїми умовами проживання. Добре поставились до мене і студенти. У нас дуже дружня група – ми разом беремо участь у різних культурних заходах. Я шокована звинуваченнями Лізи, тому що я зі свого боку не маю жодних претензій», – каже дівчина.

Такої ж думки дотримується ще один переселенець з Криму Віктор Стадній, який півроку навчався на біологічному факультеті, а тепер перевівся на іншу спеціальність.

«За ті півроку, поки я навчався на біологічному факультеті, я відчув підтримку, як викладачів, так і студентів», – зазначає юнак.