Щаслива комбінація: якою буде нова Луцькрада

Хоча на Луцьк ще чекають вибори мера у другому турі, політичні партії, які завели своїх депутатів у міську раду, вже думають про майбутню роботу і співвідношення сил. Хтось готує проекти рішень, а хтось починає кулуарні переговори, аби побачити «своїх» людей у комісіях чи виконкомі.

Причому для Миколи Романюка у разі перемоги в другому турі створення більшості для нього буде значно складнішим, ніж для Олександра Товстенюка.

СЦЕНАРІЙ №1. ВСЕ БУДЕ «ПАЛИЦЯ»

Згідно з остаточними результатами виборів найбільшу фракцію в міській раді матиме «Укроп». До неї точно входять Ігор Поліщук, Сергій Балицький, Микита Рабан, Борис Смаль, Петро Бойко, Юрій Безпятко, Микола Дендіберін, Сергій Шкода, Тетяна Янчук, Олександр Волинець, Вікторія Побережна та Олександр Кравченко.

Також в раду пройшли Петро Савчук, Ірина Констанкевич та Ігор Палиця. Однак ці троє також можуть потрапити в облраду, адже пройшли і туди. Точно там буде Палиця, адже ще перед виборами укропівці відкрито заявили, що бачать його головою облради. Хоча для фракції «Укропу» в міській раді не надто принципово, хто саме буде представляти політсилу. Адже ще у попередньому скликанні група «Новий Луцьк» показала високий рівень централізації, коли більшість проектів готують колективно.

За умови перемоги Олександра Товстенюка фракція стане його опорою в міській раді. Завдяки потужному впливу Палиці та високому рівню централізації складно уявити, що у рядах «Укропу» утворяться неформальні групи на зразок «Батьківщини» 2010-2015 років.

Аби зібрати більшість голосів у міськраді. «Укропу» на сьогодні не вистачає 7 депутатів. Як повідомляють джерела ВАР, в разі перемоги Товстенюка у новій раді вони також можуть розраховувати на «штики» із Радикальної партії: Костянтина Петрочука, Сергія Булу та Аркадія Соломатіна.

Керівник обласного осередку радикалів Володимир Кучер у коментарі виданню «Район.Луцьк» вже натякнув про пріоритети партії:«Хотів би, щоб Луцьк розвивався. На жаль, я не можу сказати, що з нинішнім мером місто розвиватиметься. Щодо іншого кандидата, то я думаю, краще обрати нове, ніж залишати старе. Адже Луцьк має рухатися вперед». А ще в контексті «баталій» щодо Геннадія Корбана Олег Ляшко вже встиг на всеукраїнському рівні заявити про співпрацю з «Укропом».

Хоча сам Петрочук поки обмежився лише загальними фразами: «До Миколи Романюка є багато питань як до мера. А Олександр Товстенюк ніяк не проявив себе як особистість, якій можна довірити місто».

Також юристи «Укропу» вже активно цікавляться механізмом імперативного мандату, тобто тим, чи реально забрати в депутата мандат через перехід в іншу фракцію. Таку активність можна зрозуміти, адже разом із радикалами у них лише 18 мандатів, а жодна інша фракція поки не демонструє відкритої симпатії до команди Палиці. Навпаки, після першого туру виборів із різних фракцій було багато «плачів Ярославни» і гнівних промов про те, що лучани знову «продалися». Ну а хто виявиться найменш стійким до «заохочення» від «Директорії», покаже час. Бажання зібрати більшість із окремих депутатів, а не цілих фракцій Ігор Палиця підтвердив під час прес-конференції 26 вересня. Тоді він заявив. що «Укроп» потенційно готовий співпрацювати із «Батьківщиною», а також працювати із окремими обранцями із інших фракцій.

Про бажання створити власну сферу впливу «без олігархів» у міській раді вже заявляли «Свобода» та «Народний контроль». Як заявив у коментарі ВАР лідер народноконтролівців Павло Данильчук, вони попереднього готові співпрацювати зі «Свободою», а також із усіма депутатами, які підтримують адекватні ініціативи.

Фракція НК у міській раді нараховує лише 3 депутати: сам Данильчук, Олександр Лазука, Анна Мовяк. Зважаючи на їх малочисельність та заяви про «неможливо домовитися», групи Палиці чи «Солідарності» навряд чи намагатимуться підкупити «Народний контроль».

ВО «Свобода у раді матиме 5 депутатів: Микола Федік, Олександр Пирожик, Богдан Богонос, Віктор Ящук, Богдан Вавринюк. Хоча Пирожик також проходить у Волинську облраду, тому депутатом може стати інший свободівець. Зважаючи на передвиборчий лозунг «альтернатива обом кланам» і постійні заяви про свою ідеологічність, малоймовірно, що свободівці відкрито підтримають Романюка чи Товстенюка. Проте ситуативні спільні голосування виключати не можна. Адже політика – мистецтво компромісів.

Свою «золоту акцію» може отримати і «Самопоміч». Після відходу від обласного осередку Тараса Яковлева, що працював заступником Миколи Романюка, а також Петра Верзуна і Андрія Покровського їх відкрита співпраця із «Солідарністю» виглядає не надто реалістично. Проте і фактів співпраці із «Укропом» поки теж немає.

СЦЕНАРІЙ №2. «КОМПРОМІСНИЙ РОМАНЮК»

Якщо ж міським головою стає Микола Романюк, йому знову доведеться «ліпити» власну більшість у міській раді. Хоча для Романюка друга каденція може стати простішою, ніж перша. У 2010 році мер мав лише 4 «власних» депутати. Натомість у цій фракція «Солідарності» матиме 7 депутатів: Євгеній Ткачук, Микола Яручик, Петро Нестерук, Андрій Покровський, Артем Запотоцький, Наталія Бунда, Олександр Козлюк та той, хто може замінити Миколу Романюка (лідера списку).

Також Романюк може розраховувати на підтримку «Батьківщини». Два із чотирьох депутатів, які потрапили в раду від політсили, ще в минулій каденції співпрацювали із мером. Йдеться про Андрія Козюру та Валерія Бондарука. Григорій Пустовіт та Майя Шостак не мають такої «прив’язки», однак їх тісну дружбу із командою Палиці поки уявити складно. До того ж напередодні першого туру виборів лідер луцького осередку «Батьківщини» Сергій Григоренко у відеозверненні відкрито підтримав Романюка, а потім під час сесії розкритикував «Укроп» за матеріальне заохочення виборців.

У інтерв’ю нашому виданню Романюк прокоментував своє бачення роботи із депутатами, якщо знову стане міським головою: «Я проведу переговори з усіма. І з «Укропом», бо це депутати міської ради. Якщо створювати в міській раді прецедент – не давати один одному працювати, то люди швидко «поженуть» і міського голову, і депутатів.

Я людина компромісу. Прийшовши минулого разу, я мав у команді 4 депутати – «Сильна Україна» і «Наша Україна». Але за певний час вдалося досягнути компромісу, розуміння один одного. Ми знову переживаєм такий період. Є «передвиборчий синдром», «виборчий синдром» і «післявиборчий синдром», пов’язаний із виборчим. Такі елементи будуть в першому засіданні міської ради. Але коли депутати зрозуміють, що є сьогодні більш нагальні питання, ніж сваритися між собою, яка партія краща, зрозуміють, що є питання господарства міста, що потрібно працювати для лучан, їх ставлення зміниться.

Інша справа – це те, що стосується формування виконавчого комітету, заступників міського голови, секретаря міськради. Це вже предмет домовленостей, які мають бути одразу після офіційного оголошення результатів на сесії».

У разі перемоги Романку доведеться знову формувати ситуативну більшість в раді. Не виключено, що для цього доведеться створити якесь міжфракційне об’єднання на зразок «Рідного міста». Але для цього йому справді потрібно буде вичікувати, поки заспокояться політичні пристрасті, а також використати весь свій переговорний досвід.

Так чи інакше, посаду секретаря ради та багато посад голів комісій Миколі Романюку доведеться віддати «Укропу» як найбільшій фракції. Це означає, що на наступні роки йому доведеться забути про можливість вільно просувати свої проекти рішень через раду, справді ставши «людиною компромісів».

Бо у разі відкритої та тривалої конфронтації із «Укропом» Романюк може отримати оголошення недовіри більшості міськради.

Антон БУГАЙЧУК