Військкомат – не каральний орган, – військовий комісар

Військовий комісар Любешівського райвійськкомату майор Володимир Лисковець розповів про призов у Лбомльському районі та реакцію призовників на повістки.

Про це пише Любешівська районна газета «Нове життя».

«Люди бояться з’являтися до нас, проходити медогляд. Коли говоримо з батьками, рідними призовників, нам кажуть, що сини їхні на заробітках. Але ми інформуємо, і очільники сільських громад на місцях мають пояснювати, що за ухилення від служби – штраф», – розповів керівник Любешівського РВК.

Однак, військком стверджує, що не усіх призовників визнають придатними до служби, тому, мовляв, пройти медогляд треба усім.

Лисковець переконує, що призовників не направляють служити в зону бойових дій.

«Любешівці, котрі призивалися Маневицько-Любешівським ОРВК, служать на Лівобережній Україні, є команди в Луцьку, Володимирі-Волинському», – запевняє посадовець.

Чоловік розповів, що відповідно до останніх змін до законодавства, кожен призовник при вступі на військову службу отримує матеріальну допомогу в сумі двох мінімальних заробітних плат. Так, з його слів, з нового року зарплата призовника становитиме більше 2800 гривень, контрактника – більше семи. Призовники з вищою освітою служитимуть рік, без вищої – півтора.

Щодо мобілізованих майор запевнив, що «військкомат не є каральним органом, і не всі мобілізовані обов’язково потрапляють у зону АТО. Провівши шість хвиль мобілізації в Маневицько-Любешівському ОРВК, я підрахував, що зі ста відсотків мобілізованих у зону АТО потрапили 36. Інші служать на території, де антитерористична операція не проходить. Мінімальна зарплата мобілізованих військовослужбовців – 3200 грн. Прослуживши рік, вони отримують соціальні гарантії. Нещодавно Президент підписав новий указ про посилення соціальних гарантій, зокрема про збереження робочого місця, що людина має право претендувати на інші державні посади в першу чергу. Ті, хто не поновився на військовому обліку, запрошуємо до військкомату. Прийомний день – середа, але фактично щодня працюємо цілодобово. Ті, хто звертається до нас, думаю, вже відчули, що всі питання вирішуємо з розумінням, оперативно».

Пояснив військком ситуацію і щодо отримання демобілізованими військовими посвідчень учасника бойових дій.

«Посвідчення учасника АТО видає обласний військовий комісар. Щопонеділка ми спілкуємося з ним під час селекторної наради. Й цього тижня він наголосив, що головне – аби демобілізовані для отримання посвідчення мали два документи: наказ про звільнення з військової служби і наказ про входження та вихід із сектора проведення антитерористичної операції. Посвідчення видається протягом десяти днів від часу подачі документів. Думаю, це питання стосується й 51-ї ОМБР», – розповів він.

Лисковець стверджує, що проблема у тому, що бійці не мають на руках усіх наказів.

«Їм необхідно звернутися у м. Володимир-Волинський у штаб 14-ї бригади, що була створена із розформованої 51-ї, бо ми не маємо їхніх документів, хоч і старатимемося їм надати правову допомогу. Тож хай приходять у Любешівський військкомат, і ми зв’язуватимемося з юристами. Є порозуміння з обласним військовим комісаром, командуванням 14-ї бригади щодо долі солдатів колишньої 51-ї бригади. Нині не ставиться мета заводити нові кримінальні справи, а в кожному випадку розбиратися індивідуально», – пояснив керівник РВК.

Однак, з його слів, траплялися випадки, коли посвідчення учасника бойових дій видавали людям, які насправді не служили на Сході.

«Тобто не всі, хто був мобілізований, отримають посвідчення учасника бойових дій. Що ж стосується хлопців, які були у 51-й бригаді, пішли в 1-2 хвилях, то дякую їм і преклоняюся перед ними. Я з минулого року також мобілізований, тому чудово розумію, що вони винесли на своїх плечах найбільший тягар. А тому ще раз повторюсь: хай підходять до нас у військкомат, будемо спілкуватися, радитися з юристами, у кожному випадку знаходитимемо найкращий вихід для них і для нас. Їхній досвід – безцінний для формування двох загонів територіальної оборони, які діятимуть на теренах Любешівського району. Вони зможуть навчати людей у якості інструкторів чи радників, нам необхідні толкові спеціалісти», – підсумував військком.