Ремонт дороги на Лютеранській: в активістів зауваження, посадовці кажуть, що все добре

На вулиці Лютеранській розпочали реконструкцію дороги до будинку скульптора Миколи Голованя. Безпосередньо біля будинку планують облаштувати оглядовий майданчик. Проте луцькі краєзнавці та громадські активісти вважають, що  роботи відбуваються без належних погоджень.

Краєзнавці вважають, що оскільки вулиця Лютеранська знаходиться на території заповідника, тож будь-які роботи там можуть проводитися лише після археологічного дослідження. Активісти додають, що це частина, з якої «починалося» місто, тож під бруківкою навіть на глибині 10 сантиметрів можуть бути артефакти. Вони стверджують, що відповідної дозвільної документації немає, а тим часом цими роботами знищують історичний простір Старого міста.

Активісти посилаються на статтю 37 Закону України «Про охорону культурної спадщини», у якій йдеться, що «будівельні, меліоративні,  шляхові та інші роботи,  що можуть призвести до руйнування, знищення чи пошкодження   об’єктівкультурної спадщини,  проводяться тільки після повного дослідження цих об’єктів за рахунок коштів замовників зазначених робіт».

Тож на проведення подібних робіт має бути дозвіл Міністерства культури, де вказані конкретні роботи, які поведуть на території та призначений спеціаліст-археолог. Активісти сумніваються у наявності такого дозволу.

Водночас заступник Луцького історико-культурного заповідника Віктор Баюк розповів, що реконструкція відбувається відповідно до законодавства. Проект погоджений управліннями культури Луцької міської ради та Волинської облдержадміністрації.

Оскільки до будинку Голованя щорічно приїжджає багато туристів, вирішили облаштувати кращу дорогу до його будинку. Причому стару бруківку перекладуть на «подушку» з піску, а частину вулиці біля будинку, де взагалі не було бруківки, вимостять новою. Баюк розповів, що робітники вручну виймають бруківку, тож ніякого втручання у грунт не буде, бо робіт вглиб не проводять.

Також Баюк демонструє відкритий лист, який дає право на проведення археологічних робіт, а також дозвіл від Міністерства культури як додаток до нього.

«Сама по собі вулиця не може бути пам’яткою архітектури, а от бруківка містить історичну цінність», – зазначив Баюк. Тож зараз зроблять нові бордюри, виймуть стару бруківку, “постелять” пісок та вкладуть бруківку назад.

Баюк додав, що здійснює нагляд за роботою працівників, і у випадку порушення грунту чи знайдення археологічних пам’яток може заявити про припинення робіт. Проте підстав на це немає.

Водночас він додав, що коментувати слова краєзнавців не бачить сенсу.