Маневичі: нема грошей на консервацію унікальної знахідки

На збереження човна із віковою історією, знайденого у річці Стир на Волині, у держави досі не знайшлося грошей.

Про це пише Світлана Думська на шпальтах «Волинської газети».

Спекотний серпень цього року подарував нам диво-знахідку: човен-довбанка із вод Стиру, що в селі Старосілля Маневицького району, став справжньою сенсацією на всю Україну.

Журналісти із розмови з директором Манецького краєзнавчого музею Петром Хомичем дізналися, що історія з човном далеко не радісна. Звісно, після тривалого зберігання у воді довбанка ризикувала без належних умов та необхідних процедур просто розсипатися на поверхні. Тому краєзнавці змушені були знову поміщати човен у водойму, потім – діставати назад, щоб розпочати процедури консервування. Правда, Хомич тішиться, що все минуло успішно. Тепер човен – у коробі, який виготовили для його зберігання.

Петро Хомич розповідає: човен необхідно обробляти двічі на день спеціальним розчином – щоб убивати бактерії, а це, звісно, затратно. На запитання, чи є для цього гроші, каже, що поки немає, але вони намагаються їх знайти – звертаються у профільне міністерство, інші держані структури.

Є запас цього розчину на певний час – такий подарунок зробили фахівці Національного заповідника «Хортиця».

Хомич розповідає, що на базі музею недавно відбулася масштабна всеукраїнська конференція. Прибули науковці та археологи з уже згаданої «Хортиці», із міст Суми, Рівне, Київ, Львів, були представники Східноєвропейського нацуніверситету імені Лесі Українки – і всі одноголосно заявили: знахідка дійсно варта уваги і дослідження. Правда, археологи поки не називають точних дат, бо чекають результатів радіовуглецевого аналізу, який встановить вік дерева.

Що дивує: для проведення цієї конференції кошти виділив один із місцевих благодійних фондів, а не держава, для якої це мало би бути особливо важливо.

Ще одна приємна новина, яку повідомив краєзнавець, – територію Городища незабаром досліджуватимуть археологи – візьмуться за це фахівці ДП «Волинські старожитності». Безперечно, ми скоро дізнаємося ще чимало цікавого – недаремно ж місцевий люд давно говорить про древню історію урочища.

Щодо гербів, викарбуваних на знаряддях праці, які тоді підняли разом із човном, то теж поки – лише припущення. Не відомо також, коли з води діставатимуть іще один човен, що на протилежному березі Стиру, точніше – невідомо, яким коштом це зробити і як той раритет зберігати.