ПісляВиборів: що здобули та втратили олігархи і влада

Партія президента на місцевих виборах вийшла на поставлений для неї результат з перемогою в 14 областях, “Оппоблок” відновив вплив у шести областях на Сході, Коломойський забрав у свою сферу впливу Харків, а “Свобода” відновила свої позиції в багатьох областях.

Наскільки реально зріс рейтинг “Батьківщини”, як і раніше, покаже підрахунок голосів у малих містах і селах. Поки на дільницях підраховують результати і передають в штаби результати паралельного підрахунку, Тетяна Ніколаєнко з INSIDER намагався розібратися, що ж отримають від цих виборів ключові гравці українського політикуму.

БПП

Ще навесні цього року в Адміністрації президента серйозно ламали голови над тим, як уникнути провалу на місцевих виборах і реваншу представників колишньої Партії регіонів. БПП на той момент мав 16% підтримки.

У результаті був прийнятий новий виборчий закон, а на арену великої політики були випущені кілька партій-сателітів (“Наш край” і “Народний контроль”), які повинні були допомогти у формуванні більшості.

У неділю, оцінюючи результати виборів, керівник штабу Ігор Кононенко сказав INSIDER, що результат партії відповідає очікуванням.

Ігор Кононенко

У понеділок на брифінгу він уточнив, що партія “Блок Петра Порошенко-” Солідарність “отримала перший результат в 14 обласних центрах: Львівській, Сумській, Полтавській, Івано-Франківській, Житомирській, Рівненській, Херсонській, Тернопільській, Вінницькій, Черкаській, Чернівецькій, Кіровоградській , Чернігівській, Київській областях та місті Києві.

Інфографіка БПП

Другий результат партія отримала в Одеській, Закарпатській, Запорізькій, Миколаївській та Хмельницькій областях. У Дніпропетровській області БПП- “Солідарність” посіла третє місце.

Дев’ять представників партії БПП- “Солідарність” зараз проходять у другий тур виборів голів центральних обласних міст: Віталій Кличко (Київ), Владислав Атрошенко (Чернігів), Андрій Матковський (Полтава), Микола Фролов (Запоріжжя), Микола Романюк (Луцьк), Сергій Сухомлин (Житомир), Ігор Насалик (Івано-Франківськ), Андрій Райкович (Кіровоград), Олександр Боровик (Одеса).

Що стосується останнього, то його результат в Одесі здивував навіть саму БПП. Спочатку там була домовленість про перемогу чинного мера з максимальним результатом для БПП. Але фактор Саакашвілі дав результат і зараз в Одесі затягують підрахунок голосів, щоб відбувся другий тур виборів з Боровиком. Лідера гонки, нинішнього мера Геннадія Труханова, намагаються умовити погодитися на другий тур, щоб уникнути проблем із законом.

У той же час БПП виявився нні з чим у таких важливих містах, як Львів, Дніпропетровськ і Харків. Хоча партія там і не виставляла сильних кандидатів.

“Про Харків домовлявся Ложкін, нам на нього (місто) навіть завдання не ставили”, – говорять в штабі БПП. Місцеві ж журналісти припускають, що ціною обміну може стати секретар міськради від БПП. За умови поганого стану здоров’я Кернеса – це вдала домовленість.

“Наша задача була побудувати таку стратегію, щоб від нас пружинили всі звинувачення опонентів. І коли ми запустили тезу про радикалів-популістів, все що б вони не говорили, працювало проти них. Та ця технологія не буде працювати довго, але на виборах вона дала результат”, – говорить один з представників штабу.

Задоволені тут і результатом “Нашого краю”. Результати поки не узагальнювали, але політтехнологічний проект пострегіональних старожилів переміг у Чернігові, набрав 7,5% в Запоріжжі, а Кіровограді – 16,5%.

“Батьківщина”

За останньою загальнонаціональною соціологією партія Тимошенко була найближчим переслідувачем БПП, відстаючи всього лише на 1%.

Але на виборах у Київську міськраду, згідно з екзит-полами, вона показала лише третій результат в 10%, в Житомирі у неї другий результат (18%), Кіровограді – третій (10%), і тут партія Тимошенко поступилася не тільки БПП, але і техніичному “Нашому краю”, який отримав 16,5%.

В Івано-Франківську партія Тимошенко стала п’ятою з 7,2%, а в Полтаві – сьомий з результатом 6,2%. Ці дані взяті з екзит-полів та паралельного підрахунку інших партій. Свої дані “Батьківщина” оприлюднити не поспішає.

“Ми чекаємо, поки порахують село – у нас реально в містах результат гірший, ніж буде в областях. У принципі, ми закріплюємося як партія з другим результатом і суттєво більшим порівняно з парламентськими. Хотілося б бути першими, але і це хороший результат” , – сказав представник штабу “Батьківщини” в коментарі INSIDER.

Тимошенко голосує. Фото Олександра Прокопенка

Напередодні виборів багато хто прогнозував, що ці вибори стануть плацдармом для реваншу Тимошенко та її походу за посадою прем’єра, а то й президента. Тому поки штаб “Леді Ю” мовчав, у штабі БПП – раділи, що тема Тимошенко з тарифами не пройшла.

“Але самі цьому дуже здивувалися, по-моєму, вона загралася в ці свої тарифні схеми та графіки. І не врахувала, що її електорат голосує серцем, а не головою, і їм важко ці таблички сприймати. Краще б уже запустили бабусю біля плити, яка збирає монетки, щоб оплатити платіжку “, – пропонували задоволені опоненти.

У “Батьківщині” рекламу, зроблену агентством “Білка і Стрілка”, невдалою не вважають, і все-таки чекають хорошого результату.

5 років тому незадоволена результатами партії на місцевих виборах Юлія Тимошенко у день голосування злягла з простудою. У результаті штаб нагадував ляльковий театр без головної героїні. Цього разу партія взагалі відмовилася від ідеї організовувати штаб.

“Самопоміч”

Партія Андрія Садового за рік змогла втриматися в рамках заданого парламентськими виборами рейтингу.

За даними партійного паралельного підрахунку голосів, “Самопоміч” пройде прохідний бар’єр у всіх округах, де брала участь у виборах.

За результатами підрахунку голосів 10 обласних центрів, де опрацьовано понад 80% протоколів, перше місце “Самопоміч” отримала у Львові – 31,96%. Друге місце отримує партія Садового в Миколаєві. У Житомирі – 13,62%, що є третім результатом.

В інших містах, де опрацьовано понад 80% протоколів, “Самопоміч” теж долає прохідний бар’єр, з такими результатами: Дніпропетровськ – 6%, Івано-Франківськ – 12,9%, Суми – 6,6%, Тернопіль – 12,4% , Харків – 11,8%, Чернівці – 9,5%.

У неділю в київському прес-центрі “Самопомочі” до кінця голосування було малолюдно. На парламентських виборах цей офіс в фешенебельній новобудові недалеко від “Охматдиту” запам’ятався журналістам багатим фуршетом і великою кількістю іменитих спікерів. Цього разу не було ні першого, ні другого. Спілкування з керівництвом партії на місцях відбувалося через скайп. Навіть кандидат у мери столиці Сергій Гусовський спілкувався з пресою зі свого штабу на Михайлівській.

Брифінг в штабі “Самопомочі”

У своїх спічах члени політсили Андрія Садового зробили основний акцент на масштабні порушення під час виборів по всій країні.

У Житомирі, мовляв, представники “однієї з партій” підкуповували студентів за 50-200 гривень. У Дніпропетровську, Іллічівську, Полтаві, Ужгороді та Запоріжжі спостерігачі від “Самопомочі” фіксували масовий підкуп виборців, що виявлялося при множинних спробах сфотографувати бюлетені на дільницях і підвезення виборців до місця голосування в спеціальному транспорті, де проводилася агітація.

Про можливі фальсифікації лідер фракції “Самопомочі” Олег Березюк говорив і в ефірі програми “Право на владу”. Але на питання INSIDER, чи будуть фальсифікації достатнім приводом для виходу з коаліції, відповів, що ні.

“Оппоблок”

Ці вибори колишні соратники Віктора Януковича розглядали, як плацдарм для реваншу. Мета була отримати високий результат на південному сході і на підставі цього вимагати дострокових парламентських виборів.

Станом на вечір понеділка сайт “Оппоблока” виклав карту результатів виборів, згідно з якою він перемагає в шести регіонах – це Дніпропетровська (34%), Донецька (41,6%), Запорізька (30%), Луганська (46%), Миколаївська (21,7%), Одеська (22,4%) області.

Ще в трьох областях партія йде на другому місці. У Кіровоградській області партія отримує 19,2%, Херсонській – 16,5%, Харківській області – 15%. (У виборах до Харківської міськради “Оппоблок” участі не брав через відмову в реєстрації.)

У Житомирській області “Опозиційний блок” набирає – 8,3%, в Полтавській і Сумській – більше 6%. 5% бар’єр – у Вінницькій, Київській, Черкаській, Чернігівській областях.

Як відомо, за місяць до виборів пішли чутки про розкол в “Оппоблоці” між людьми Льовочкіна і Ахметова. Кампанію в регіонах Ахметова вів загартований на цьому терені Борис Колесніков, з іншого боку – сам Льовочкін.

Льовочкін і Новинський

Поділ відповідальності був наступний: регіони Льовочкіна – Київ, Житомир, Чернівці, Кіровоград, Луганськ, Одеса, Вінниця, Житомир, Миколаїв, Полтава. Колесникова – Запоріжжя, Харків, Донецьк, Херсон, Чернігів, Черкаси.

У результаті вийшло, що за піковими показниками результат Колесникова буде вищим.

Однак зараз у “Оппоблоці” думають, що робити далі. Перманентний конфлікт Колесникова і Льовочкіна існує вже багато років, і є світоглядним, а не пов’язаним з чимось конкретним. “У них вічно на будь-яке питання – дві думки, і це особистісний конфлікт цих двох, а не Льовочкіна і Ахметова”, – говорить співрозмовник INSIDER в “Оппоблоці”.

Відповідно, виникає питання про майбутню взаємодію. Як відомо, “Оппоблок” виник як ситуативний союз різних груп олігархів Партії регіонів, оскільки на розкручування нових брендів не вистачало часу. Тепер історія та ж. І Ахметов, і Льовочкін (як і Коломойський, і Тимошенко) хочуть дострокових парламентських виборів, але “на розкручування нових сил до весни знову немає часу, в той же час разом якось працювати некомфортно”.

Але відповідь очевидна – повернення влади важливіше розбіжностей.

Партії Коломойського

На цих місцевих виборах опальний олігарх розклав інтереси у дві електоральні кошика – УКРОП, заграє з патріотичної аудиторією на темі АТО, і “Відродження”, що працює з електоратом колишньої Партії регіонів.

Найбільша сутичка – це боротьба за мерство в Дніпропетровську з Олександром Вілкулом, соратником Ахметова і з минулих парламентських виборів ворогом Коломойського.

За даними частини екзит-полів, переміг Філатов, за версією “Оппоблока” – Вілкул.

Борис Філатов, претендент на посаду мера Дніпропетровська

УКРОП отримав значну перемогу на виборах до Волинської облради (35,02%) і Луцька міськрада (29,82%). Таким чином, на вотчині покійного Ігоря Єремєєва тріумфував Ігор Палиця.

Інших результатів сайт УКРОПА не приводить. Що стосується партії “Відродження”, то в Харківській міськраді завдяки Кернесу вона отримує 52%. Таким чином, Коломойський забирає собі цей регіон у “Оппоблока”.

Згідно інформації, отриманої в штабі партії, “Відродження” в семи регіонах долає 5% в облради. Крім Харківської області, партія отримає в Сумській – більше 12%, Закарпатській – близько 11%. Решта – Дніпропетровська, Полтавська, Одеська, Черкаська облради – більше 5%.

Радикали пішли до “Свободи”

Однією з несподіванок цієї кампанії є повернення електоральних позицій партією “Свобода”. В Івано-Франківській міськраді партія отримає 31,4%, у Полтавському – 13%, Київському – 9,7%, Кіровоградському – 6,5%.

Як заявив Андрій Мохник, “Свобода” на цих виборах набрала більше, ніж на місцевих виборах 2010 року і на парламентських виборах 2014-го. Результат менший, ніж у 2012 році, проте відстежується тенденція до зростання рівня підтримки “свободівців” по всій Україні.

“У цьому немає нічого дивного: радикали Ляшко провалилися,” Правий сектор “у виборах не брав участь, тому весь радикально налаштований електорат пішов до “Свободи”, – говорить глава штабу БПП Ігор Кононенко.

Що далі?

Вибори не зафіксували беззастережної перемоги жодної зі сторін, що завжди сприяє діалогу.

Про те, як складуться долі місцевих рад, говорити поки рано. Більше того, історія України показує, що найчастіше місцеві політики так захоплені своїми місцевими інтригами, що навіть не звертають уваги на центральний апарат партії.

У БПП з цієї нагоди вже готуються розганяти черкаський осередок за самоуправство, влаштоване під час кампанії.

У той же час результати місцевих виборів навряд чи охолодять олігархів в їхньому бажанні йти до дострокових виборів.

“Ці вибори хоче Ахметов, Льовочкін, Коломойський, Тимошенко хоче, та й президенту вони потрібні, бо потім його результат буде тільки гіршим”, – говорить співрозмовник в “Оппоблоці”.

Попередній час виборів – весна. Ситуацію через народні акції протесту почнуть качати вже до зими. На публіку в БПП роблять вигляд, що цього не бояться.

“Ми показали, що продовжуємо користуватися підтримкою громадян. А ось популісти провалилися. Нехай тепер думають, чи потрібні їм нові вибори. Ми до них готові”, – відповідає Вікторія Сюмар на питання про парламентські вибори.

Єдиною людиною, якій ці дострокові вибори будуть не потрібні – буде лідер партії Сюмар, прем’єр Арсеній Яценюк. У крила ж Турчинова на це буде свій погляд – адже він все ще стоїть у списку кандидатів на майбутнього прем’єра. Правда, також, як і Міхеїл Саакашвілі.

“Нехай домагаються, а ми поставимо Саакашвілі на чолі списку, і підемо на них”, – сміється у відповідь на питання про вибори Ігор Кононенко.

Але незалежно від того, чого домагаються олігархи і президент, вони не перестають контактувати. Минулого тижня на Банковій був Рінат Ахметов. “Про що говорив? А Шустер на чиєму каналі вийшов?”.

Ось, правда, інший діалог при владі і Ахметова не вийшов. За версією від “Оппоблока”, влада поставила умову – 20% міськради Маріуполя. Умова не підтримали – вибори скасували. У той же час в БПП це заперечують і вважають: питання “зарубали” тервиборчком і ЦВК. І обіцяють вибори через два тижні.