«Виборча ніч»: як не сплять волинські штаби партій

Ніч після виборів безсонна не лише для представників виборчих комісій, а й для кандидатів, штабів партій та їх спостерігачів.

Репортери Волинського Агентства Розслідувань відвідали штаби найбільших волинських партій та поспостерігали за їхньою роботою у ніч з 25 на 26 жовтня. Після закінчення виборчого процесу не спить жоден з штабів, ба більше – тут активно кипить робота.

У штабі політичної партії «Громадський рух «Народний контроль» у ніч виборів постійно працює десять людей. Зараз у штабі приймають дзвінки та «моніторять» соцмережі, щоб отримати приблизну картину по голосуванні. Спостерігачі від партії працюють на волонтерських засадах, тож партія не змогла «закрити» усіх виборчих дільниць у Луцьку. Проте на 35 дільницях таки були спостерігачі від партій, на інших дільницях домовилися з представниками дружніх партій. Декілька спостерігачів працюють й в області – вони продовжують стежити за підрахунком голосів.

«Доволі непоганий результат – де понад сто, де трохи менше», – зазначила Юлія Грищук та додала, що зараз найголовніше – забезпечити прозорість підрахунку та дочекатися остаточних результатів. Партія очікує позитивних результатів. Кандидати перебувають на округах, більшість залишилися слідкувати за перебігом підрахунку. «Оскільки найбільше працювали та ставили ставку на місто Луцьк, прогнозуємо, що можливо отримаємо 10-12%», – додала Грищук.

У штабі партії БПП «Солідарність» восьмеро людей працює на кол-центрі, тобто приймає дзвінки з інформацією про паралельний підрахунок голосів з різних дільниць. «Ми будемо тут чергувати по паралельному підрахунку, потім чергуватимемо у територіальній виборчій комісії», – зазначила керівник Луцького міського штабу БПП «Солдіарність» Валентина Черниш.

У ТВК «Солідарність» має уповноваженого по багатомандатному округу, який буде звіряти дані протоколів з даними паралельного підрахунку. Вона розповіла, що штаб працює цілодобово, тож працівники залишаться у штабі до отримання останніх результатів. З приводу очікуваних результатів, то БПП двічі проводили соціологічні опитування перед виборами, тож інформація, яку отримують із дільниць, не дивує представників партії. Майже всі кандидати, а саме 40 із 42 перебувають на дільницях та зі спостерігачами слідкують за перебігом підрахунку. «Ми чекаємо, що в обласній і в міській раді буде утворена дієва активна фракція БПП «Солдарність», – додала Черниш.

Та повідомила, що партія шукатиме союзників серед інших політичних сил, щоб мати змоги формувати коаліції. Станом на 23:15 у штабі були дані лише по спеціальних дільницях Луцька, оскільки лише там встигли підрахувати голоси через невелику кількість виборців. У штабі планують залишитися до кінця, очікують на перемогу, тож запаслися тортами та кавою. Спостерігачі від партії були на всіх дільницях у місті та по всій області, вони зафіксували ряд порушень.

У штабі «Батьківщини» теж ніхто не спить: тут працюють і Сергій Григоренко, і Григорій Пустовіт, і представники «Батьківщини молодої». «Зараз ми отримуємо лише з невеликої частини дільниць дані по області», – зазначив очільник Луцького міського штабу «Батьківщини» Сергій Григоренко. Спостерігачі активно ведуть паралельний підрахунок голосів, тож перші протоколи очікують вже за 3-4 години. У штабі постійно працює близько десяти людей. «Плануємо продовжувати роботу як мінімум до десятої години ранку, бо до того час ми вже підіб’ємо результати паралельних підрахунків і будемо очікувати на протоколи», – додав Григоренко. У штабі трохи здивовані результатами попередніх підрахунків, проте хочуть дочекатися остаточних результатів.

«У нас поки є певне здивування. Ми вважаємо, що тенденція буде інша, коли ми все порахуємо», – додав Григоренко. Представники «Батьківщини» були на всіх виборчих дільницях Луцька, більшість із них продовжує стежити за перебігом виборчого процесу, три представники чергуватимуть у ТВК та оперативно передають інформацію у штаб. Більшість кандидатів теж залишилися на дільницях, щоб спостерігати за підрахунком. На 8-9ту ранку очікують «близьких до реальних» результатів. Підсумкову нараду планують провести у понеділок або у вівторок. Результатів з рейтингом та кількістю місць очікують навіть у середу.

У штабі волинської «Самопомочі на штабі працює 11 людей. «У нас є таблиці онлайн-планування, і ми їх заповнюємо аби центральний офіс міг бачити явку на виборах», – розповіла очільниця Волинського обласного осередку «Самопомочі» Юлія Вусенко. Останні дані внесли о 20:15, і відтоді у штабі чергують та отримують оперативну інформацію зі штабів та проводять паралельний підрахунок. Спостерігачі були не на всіх дільницях міста. Перші відомі результати 100% не співпадають з очікуваннями «Самопомочі». Проте тут все-таки чекають остаточних результатів, тож штаб працюватиме до останнього протоколу з мокрою печаткою.

У штабі Волинського «Укропу» активно приймають дзвінки з результатами паралельних підрахунків .«У штабі ми плануємо перебувати до отримання останнього протоколу. На сьогодні у штаб підтягнули більше людей, тож зараз у нас працює близько 20-ти людей», – каже керівник регіональної парторганізації В’ячеслав Рубльов. Всі готові до «важкої ночі», проте очікують позитивних результатів, оскільки вже відомі результати з окремих дільниць. На всіх дільницях міста досі перебувають спостерігачі, є вони й на більшості дільниць області. Спостерігачі помічали порушення і відповідно реагували на них.

«В цілому, я думаю, що в області також будемо серед трійки призерів», – зазначив Рубльов. Більшість кандидатів, принаймні по місту, знаходяться вдома але контролюють ситуацію в телефонному режимі. У штабі «Укропу» не готуються до святкувань, бо за словами Рубльова, робота буде і після виборів та підрахунку голосів. «Ми готові до роботи, бо треба працювати, і захищати свій результат», – додав Рубльов. Тож у штабі очікують позитивних результатів, але зазначають, що їх можна буде оцінити лише після протоколів з мокрими печатками.

«У нас працює зараз 20 людей у штабі, а декілька тисяч працює «в полі», – зазначив керівник обласного осередку «Свободи» Анатолій Вітів. У штабі на 00:30 оперували даними паралельного підрахунку декількох округів до обласної ради. Кандидати зазначають, що очікували більшого. По місту ж свободівці сподіваються на результат у числі першої трійки. У штабі настроєні оптимістично та готові чекати, поки закінчиться підрахунок. Представники «Свободи» спостерігали за процесом принаймні на всіх дільницях міста, серед них і кандидати.

«Нам важливо набрати більше,ніж на виборах до облради у 2010 році, коли до облради ми набрали 7, 7%. Думаю, сьогодні ми наберемо значно більше», – додав Вітів. Проте оскільки вплинути на процес вже не можливо, тож у штабі хочуть якнайшвидше дізнатися результати, та наполягають, що «Свободу» не спинити. Завершення виборів у «Свободі» святкувати не будуть, бо переконані, що вибори як марафон 0 після забігу треба починати «нові тренування». Вибори починаються наступного дня після попередніх», – підсумував Вітів.