«Вас підштовхують до участі у великих партіях», – Доній про новий виборчий закон

Новий Закон «Про місцеві вибори», згідно з яким відбуватимуться вибори 25 жовтня, громадський діяч та політик Олесь Доній вважає антидемократичним. Єдині позитивні моменти – двортурові вибори мера та дотримання гендерної квоти, проте навіть їх вдається нівелювати. Загалом же вибори пророкують «погіршену мажоритарку» та створення «бізнес-рад».

Про це Доній розповів у Луцьку 23 жовтня.

За його словами, олігархічна економіка намагається усіма можливими способами утримати владу. Зараз відбувається перерозподіл фінансових потоків та монополізація медіа. Тож Доній вважає, що зараз законодавчо намагаються закріпити «владу коштів». Відкриті списки та можливість відкликання депутатів, які задекларовані у новому законі, є лише приманкою для народу. Якщо ж проаналізувати закон, то реально залишилася «мажоритрка» з можливістю «засівання округів».

«Ми отримали мажоритарну систему у найгіршому її прояві», – підкреслив Доній .

Щодо відкликання депутатів , яке нібито є головним позитивом закону, то механізмом можуть користуватися керівники партій, а не громада.

Серед негативних моментів Доній назвав також підвищення виборчого бар’єру до 5%. Це не дасть можливості прийти до влади нерозрекламованим та небагатим групам, сформованим  з громадський активістів. Враховуючи те, що зараз не існує громадських інститутів тиску на владу, ситуація з підвищенням бар’єру лише погіршила стан. За словами діяча, «майданівські» громадські організації, які мали б чинити тиск на владу та контролювати її ліквідували, «висмикнувши» звідти активістів та журналістів, які у Раді стали «безхребетними»

«Якби влада була демократична, вона каталізувала б створення таких структур», – вважає Доній. А підвищення виборчого бар’єру ще більше обмежує шанси на потрапляння до влади громадських активістів, які змушені вступати до «великих брендових» партій.

Фінансування з держбюджету наявних партій лише посилює ідею олігархізації влади, оскільки ще більше зміщує «рівновагу» у бік великих партій. «Вас підштовхують до участі у великих партіях», –  резюмував Доній.

Відкриті списки створюють умови для змагання у межах однієї партії не ідеї, а грошей, вважає Доній.

Як приклад він навів конкетні випадки на Київщині, коли представники тієї ж партії наввипередки «засівають гречкою» округ і викидають шалені кошти. Ці гроші вони планують у майбутньому «відпрацювати». Тож політик пророкує створення в Україні «бізнес-рад».

«Люди мають на меті використання партійної посади ще з більшою вигодою», – підкреслив громадський діяч.

Тож нинішній Закон «Про місцеві вибори» він назвав антидемократичним та найгіршим з усіх, які були до цього.