Страсті навколо «Луцьктепла»

У найбільшому комунальному підприємстві міста – ДКП «Луцьктепло» працівникам кілька місяців не платять заробітну плату. Разом із відсутністю гарячої води, запізнілим стартом опалювального сезону, розборами через таємний договір із «Захід ТЕГ» та звинуваченнями у злочинах попереднього керівництва це викликає великий резонанс та зумовлює політичні «ігрища» навколо «Луцьктепла».

За 4 дні до місцевих виборів опоненти Миколи Романюка вирішили використати гнів працівників «Луцьктепла» заради підриву рейтингу нинішнього мера міста. Для цього навіть організувати навіть «ряжених» мітингувальників із «Варти порядку», дали відповідні настанови лояльним ЗМІ та організаторам протесту.

ЧОМУ СИТУАЦІЯ КРИТИЧНА

Про причини складної ситуації на ДКП «Луцьктепло» ми писали у липні в матеріалі «Луцьк без гарячої води: хто винен і що робити». Нагадаємо коротко головні:

1) Критичний стан мереж. Ще попередній директор «Луцьктепла» Олександр Киричук визнавав, що 80-85% тепломереж в Луцьку відпрацювали своє та потребують заміни. З часу його звільнення у січні 2015 року значної заміни так і не відбулося. Через це із забезпеченням подачі гарячої води та тепла в Луцьку часто виникали проблеми. Так, в середині жовтня 2015 року однією із головних причин запізнілого старту опалювального сезону стали погані труби. Наприклад, будинки в районі ДПЗ стали «теплими» одними із останніх через аварію в мережі.

2) Відсутність обігових коштів. Через зміну політики «Нафтогазу України», якому в опалювальний сезон 2014-2015 років критично потрібні були кошти на закупівлю газу, лучани стали платити у зимові місяці 100% коштів за опалення. Раніше частину коштів за зимове опалення лучани платили влітку, тому «Луцьктепло» мало від цього обігові кошти.

Також із травня до вересня у Луцьку не було централізованого постачання гарячої води. Тому «Луцьктепло» втрачало можливість отримати від лучан послуги за її постачання. За умов, коли підприємство не постачає ні не тепло, ні гарячу воду і ще й має величезні борги, платити зарплату працівникам було практично нічим. За словами керівника ініціативної групи працівників Володимира Федотова, люди працювали на підприємстві за 3-денним графіком і з липня не отримували зарплати. Станом на 21 жовтня це близько 4,6 мільйона.

Крім тогов борги підприємство «заганяє» диктат Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Директор «Луцьктепла» Юрій Паращій стверджує, що диктована із Києва вартість тарифів не покриває їх собівартість. У підсумку через великі борги рахунки «Луцьктепла» навіть заблокували.

Як повідомили у Луцькій міськраді, нині на підприємстві понад 30 мільйонів боргів та більше 6 мільйонів невідшкодованої з Києва різниці в тарифах.

3) Безгосподарність керівництва. Найбільше нарікань у працівників «Луцьктепла» на колишнього директора підприємства Олександра Киричука, його заступника Артура Василевського і фінансового директора Тетяну Казачек. Їх звинувачують у розтратах великих сум коштів та співпраці із групою «Континіум». Справді, Олександр Киричук до влаштування у «Луцьктепло» працював у структурах «Континіуму», а котельня на Карбишева у Луцьку належить компанії «Захід ТЕГ», яку пов’язують із «Континіумом».

Звинувачення у безгосподарності підкріплені не лише словами працівників. Так, 10 вересня 2015 року суд визнав підприємця, який добудовував четвертий поверх адмінбудівлі «Луцьктепла» на Гулака-Артемовського, винним у привласненні коштів. Натомість попереднє керівництво підприємства такі порушення не визнавало. Також були претензії у оренди автомобілів преміум-класу для підприємства із величезними боргами.

На це все накладається суперечка через договір на давальницьку сировину між «Луцьктеплом» і «Захід ТЕГ». Справа у тому, що близько третини міста опалює котельня, що належить приватній компанії. Активісти «Самооборони Волині» та «Народного контролю» намагалися добритися оприлюднення цього договору та додатків до нього. Однак їм це так і не вдалося. Ознайомитися можна тільки членам виконкому після підписання документу про нерозголошення.

Отож все це за останні два роки зробило «Луцьктепло» полем для боротьби між політиками, громадськими активістами, державними підприємствами і приватними компаніями. А спокуса використати таке становище, аби підмочити репутацію Романюка перед виборами, надто велика.

АВРАЛЬНИЙ ВИКОНКОМ

Невиплата заробітної плати і трьохденний робочий тиждень зробили і без того не найкращий клімат на підприємстві просто нестерпним. Тому багато працівників «Луцьктепла» вже давно були готовій вийти на протест. Лідерами колективу підприємства вже кілька років є голова профкому Неоніла Слюсар, що балотується в Луцьку міську раду по округу №26 від «Громадянської позиції», та Володимир Федотов, що нікуди не балотується, але тим не менш активно співпрацює із «Новим Луцьком».

Аби частково вирішити проблему працівників, на 16 годину 21 жовтня досить раптово скликали засідання виконавчого комітету. На нього встигли прибути лише 11 членів. Не було і самого Миколи Романюка, що на час виборів завбачливо пішов у відпустку разом із секретарем ради Сергієм Григоренком.

На порядку денному лише одне питання: «Про перерозподіл видатків бюджету міста». Суть його у тому, щоб зменшити видатки на модернізацію Луцького зоопарку на 2 мільйони і передати їх у статутний капітал «Луцьктепла» для виплати зарплат. Хоча загальний борг близько 4,6 мільйона, проблему хотіли вирішити частково.

Заступники міського голови Тарас Яковлев і Лариса Соколовська визнають, що проблем на підприємстві багато, однак ці два мільйони хотіли виділити як тимчасову відстрочку.

Зрозуміло, що для Миколи Романюка таке рішення вигідне, адже воно дещо зменшить протестні настрої на найбільшому комунальному підприємстві міста перед виборами. Гроші обіцяють видати працівникам вже з 22 жовтня.

ПРАВЕДНИЙ ГНІВ, КАНДИДАТИ І «РЯЖЕНІ»

Однак на прийняття рішення виконкому все не закінчилося. Адже під міською радою вже чекали десятки працівників «Луцьктепла» на чолі з Федотовим, які вимагали погасити весь борг і звинувачували у критичній ситуації Миколу Романюка.

Цікаво, що ще до початку мітингу ЗМІ із медіа-групи Палиці попередили про таку акцію. Також Володимира Федотова перед початком акції проконсультував депутат міськради та кандидат від «Укропу» Ігор Поліщук. Для моральної чи фізичної підтримки мітингувальників біля міської ради з’явилися переодягнені члени «Варти порядку», а згодом приїхали кандидати від «Укропу» Віталій Ляцевич і Олександр Кравченко.

Щоправда також були і лідери «Народного контролю» Павло Данильчук та Олег Бондарук. За словами Данильчука, вони розуміють політичну складову і причетність «Укропу», однак вирішили підтримати Неонілу Слюсар та лише аполітичні вимоги заплатити людям зарплати.

Ми не стверджуємо, що у людей немає підстав критикувати Романюка, перекривати дорогу і вимагати чесно зароблені кошти. Міський голова призначає директора «Луцьктепла» своїм одноосібним рішенням та несе відповідальність за його діяльність. Також Романюку давно варто було б розібратися із сумнівним перепродажем котельні на Карбишева компанії з групи «Континіум» та докласти зусиль для публікування відомостей із резонансного договору «Луцьктепла» та «Захід ТЕГ».

Одна поряд із «робітничими» лозунгами «де наша зарплата?», «геть Василевського» звучали й інші – «Думайте, за кого голосувати», «геть Романюка». Тому є підстави стверджувати, що одна із політичних сил вирішила скористатися протестними настроями людей для підриву репутації основного конкурента перед виборами.

Антон БУГАЙЧУК