У «Самопомочі» пояснили, як треба реформувати податкову систему

Для того, щоб вивести зарплати «із конвертів» та зменшити їх оподаткування, необхідно докорінно реформувати податкову систему. Представники політичної партії «Об’єднання «Самопоміч» пропонують п’ять поступових кроків, які допоможуть зменшити податковий тиск та вилучити додаткові ресурси для розвитку бізнесу.

Про це повідомив 20 жовтня у Луцьку народний депутат Верховної Ради України, перший заступник голови Комітету з питань податкової та митної політики Андрій Журжій.

Він розповів, що для ефективного реформування податкової системи треба здійснити п’ять кроків.

По-перше, вкрай необхідним кроком є докорінна реорганізація Державної фіскальної служби. Зокрема, Журжій зазначив, що 80% податків сплачують «великі платники», тому незрозуміло, для чого тримати систему із 60-ти тисяч податківців – держава на це втрачає значно більше коштів.

«Тому, виходячи з офіційних цифр, треба ліквідувати усі рівні ДФС нижче обласного», – резюмував політик.  Ліквідувавши такі підрозділи держава спростить адміністрування, натомість нічого не втративши . Проте якщо  обласне управління ДФС помітить «злісного» неплатника у регіоні, спеціалісти виїдуть на місце та покарають порушника.

Другим кроком є реформа роботи податкової міліції – зараз ця служба нараховує 6000 працівників. Але коефіцієнт корисної дії не надто великий. Зокрема, у 2014 році до суду передали лише 49 справ за ухиляння від сплати податків, що становить менше 2% від загальної кількості відкритих справ. Тож  в цих умовах незрозуміло, чим займається податкова міліція. Тому держава може передати ці функції до органів внутрішніх справ. У «Самопомочі» вважають, що працівникам податкової міліції треба заборонити можливість вступу до лав міліції, Журжій навіть зареєстрував відповідний законопроект.

Третім пунктом є реформа трьох податків, перший і найкорумпованіший з яких це податок на додану вартість. Система електронного адміністрування дасть можливість з цим боротися – весь ПДВ вдасться «забезпечити грошима», тож зменшиться  кількість податківців.

Другим моментом є відшкодування ПДВ, через яке частина підприємців не може вийти на європейські ринки. Завдяки відшкодуванню вдасться підвищити конкурентоспроможність виробника, збільшити кількість робочих місць та обсягів виробництва.

Не менш важливою є зміна податку на прибуток – «Самопоміч» пропонує розділяти його. До прикладу, бізнес не буде сплачувати кредит, поки не отримає прибуток дивіденди від роботи.

«Чому це вигідно державі? Бо у бізнесі гроші не лежать», – підкреслює Журжій. Тож виробник стимулює своє виробництво та перестане «ганятися» за податком на прибуток. Водночас це не посилить зв’язку з господарською діяльністю.

Останнім пунктом нардеп назвав податок на заробітну плату, яку зараз оподатковують найбільше. В таких умовах неможливе стимулювання розвитку виробництва. Є велика дірка у пенсійному фонді, бо акумульовані сьогодні кошти одразу ж витрачають на виплату пенсій, тобто немає резервного фонду.

Журжій пропонує ліквідувати ЄСВ та військовий збір, натомість збільшивши ЄДФО. Це не принесе складнощів ні підприємствам, ні працівникам, а держава знову ж таки отримує спрощення адміністрування.

Він  відзначив, що Мінфін підтримує можливість зниження податкового навантаження, оскільки це дозволить провести детінізацію бізнесу. Зараз же зарплати на 70% в тіні.

«Не може 30% легального на сьогодні бізнесу нести 100% податку», – переконаний нардеп. Якщо ж вивести зарплати із тіні, то цей тиск значно зменшиться.

Журжій підсумував, що немає жодного сенсу оподатковувати заробітну плату. Тому важливо перейти на один податок, а у майбутньому розглядати можливості не оподаткування зарплат. Тож зараз важливо обрати гідних людей, які працюватимуть на громаду і розпоряджатимуться коштами громади на місцях.