Пам’ятку в центрі Луцька перетворюють у казна-що

У Луцьку підприємці без жодних дозволів змінюють зовнішній вигляд пам’ятки національного значення – старовинного монастиря бернардинів.

Примітно, що в міській раді знають про самовільну реконструкцію пам’ятки, але кажуть, що нічого зробити не можуть, – пише інформаційне агентство Волинські Новини.

Відповідно до інформації управління архітектури, в монастирі бернардинів (пам’ятка національного значення, яка перебуває під охороною держави) нині розпочинаються ремонтні роботи і без жодних дозволів облаштовується кафе.

Так, згідно з планом детальної забудови Театрального майдану, в приміщенні монастиря розташована бібліотека для юнацтва. Але насправді бібліотека займає там невелику частину приміщень. Нині в келіях – чимало магазинів, офісів та кафе, в яких замінювали і вікна, і двері.

Зокрема в правому крилі монастиря нині розпочинаються ремонтні роботи. Головний художник міста Ярослав Матвіїв каже, що він про це знає, але міська рада не має відношення до цього об’єкту.

«Ми в курсі. Я так розумію, що там йдуть ремонтні роботи з відновлення гідроізоляції. А також облаштовується нове кафе. Уже друге. Дозволів жодних немає», – каже чиновник.

Зауважимо, договори оренди пам’яток національного значення, як і будь-які ремонтні, будівельні, реставраційні роботи мають бути погоджені з Міністерством культури. Але насправді, стверджують краєзнавці, жодних погоджень щодо використання келій монастиря як орендних площ в Мінкульті не знають.

«Монастир бернардинів відданий облдержадміністрацією свого часу єпархії УПЦ КП в оренду за 1 гривню, а використовується для комерційних потреб. Навіть оренда приміщень має бути оформлена тільки за погодженням Києва. Столиця дає відповіді, що там немає жодних погоджень, всі відповіді в мене є», – каже краєзнавець, учасник експертної групи при комісії міськради Ігор Левчук.

Врешті, члени комісії домовилися направити листи до управління культури ОДА і Міністерства культури з проханням надати копії погоджень всіх договорів щодо оренди приміщень пам’ятки, та інформацію, чи контролюються всі роботи: ремонтні, реставраційні, і чи є на це дозволи.

Додамо, торік в міській раді на цю пам’ятку звертали увагу ще й з іншої причини: фасад будинку підприємці фарбують, як хочуть.

Свого часу Ярослав Матвіїв виправдовувався, що нині, згідно з законодавством, виконавчі органи влади не погоджують фасади будівель. Але разом з тим, відповідальність за невідповідність генеральному плану з управління ніхто не знімав. А пам’ятку архітектури по проспекту Волі, 2 підприємці, які орендують приміщення, пофарбували, не дослухавшись до прохань.

«Я особисто просив: пофарбуйте фасади. Там кілька є підприємців. Вони пофарбують половину фасаду, а далі чи коштів, чи бажання не вистачає, причому пофарбують в різних кольорах. Уявіть собі: упродовж 5 років просимо належно пофарбувати фасад пам’ятки, а вони не можуть цього зробити», – скаржився чиновник під час підсумкової загальноміської наради з питань підсумків роботи міськради у лютому 2014-го.

Та з тих пір зовнішній вигляд монастиря бернардинів не надто змінився: самовільні реконструкції, заміни дверей та вікон, фарбування на смак кожного орендаря роблять пам’ятку не надто привабливою.