Лісова мафія: як розкрадають ліс на Волині (част.2)

Поки вся Україна говорить про навали бурштинокопачів на Волинь, а влада шукає шляхи попередження таких масштабних акцій старателів, в обласні процвітає розкрадання лісу, з яким десятиліттями ніхто фактично не бореться. Одиночні спроби протистояти “лісовій мафії” завершувалися поразками.

У вересні Антон Бугайчук писав про те, як розкрадають ліс та як цьому протистоять активісти громадського формування “Буг”. 12 жовтня вони зіткнулися з небувалим нахабством з боку крадіїв лісу. За день на дорозі вони зупинили 5 транспортних засобів з нечіпованим лісом, ще два транспорти зуміли уникнути зустрічі з активістами.

Як відомо, “бужани” патрулюють в місцевих лісах після двох навал нелегальних бурштинокопачів, які, нагадаємо, сталися наприкінці вересня.  З ними був народний депутат Ігор Лапін.

Проїжджаючи дорогою Вовчицьк-Маневичі, вони побачили фуру “Man”, на яку вантажили колоди. Коли підійшли до неї, то виявили, що на лісі немає спеціального чіпу, без якого дерево заборонено не тільки продавати, а й вантажити. Почали вимагати у водія документи. Натомість чоловік зателефонував місцевому ліснику. Той приїхав з двома членами лісової охорони, громадського формування, яке має охороняти ліси від розкрадання.

Поки лісник намагався знайти пояснення, чому колоди без чіпу, на дорогу виїхав трактор “Т-150” навантажений таким ж нечіпованим і некубованим лісом. Лісова охорона на вимогу активістів його зупинила. Водій документів на ліс не мав, але запевнив, що папери мають бути в працівника лісгоспу Андрія Сурми.

За трохи на білому “Жигулі” приїхав майстер лісу, який, вислухавши активістів, прямо на причепі почав чіпувати ліс. Попри обурення активістів він не припинив роботу.

В той ж час на місце події приїхав головний інженер Маневицького лісгоспу Сергій Матчук. Він почав бідкатися, що у майстра багато роботи і той фізично не встигає прочіпувати весь ліс. Мовляв, документи зробили, але майстер не встиг почіпувати. Однак документів не показав.

Коли ж активісти запитували, чому у водіїв та майстра нема документів та без чіпів ліс вивозять з місця вирубки, той не зміг дати чіткого пояснення. А активісти додали, що за цими документами можуть вивезти декілька партій деревини, а офіційно продати їх як одну.

Поки тривала суперечка приїхала вантажівка “ЗІЛ”, номерний знак АС 3239 АР, з нечіпованим лісом та без документів на деревину. На вимогу активістів лісова охорона зупинила і його. Згодом на дорозі з’явився “КРАЗ” навантажений деревом, але побачивши, що його колег зупиняють, він розвернувся і поїхав у зворотньому напрямку.

Опісля з лісу виїхав трактор з колодами. Однак, побачивши активістів і лісників, він розвернувся і поїхав назад, а за ним попрямував майстер на білому “Жигулі”. З часом трактор виїхав з чіпованими колодами і попрямував у невідомому напрямку.

Зрештою суперечки завершилися з появою міліції, в супроводі якої “ЗІЛ”, “Т-150” і “Man” поїхали до райвідділку. До слова, ввечері активісти зупинили на дорозі ще дві вантажівки з нечіпованим лісом, які теж поїхали до правоохоронців.

Активісти та нардеп написали заяву в прокуратуру Маневицького району з скаргами на дії лісників та лісової охорони. Однак прокурор  Микола Дарчик заявив, що нічого кримінального в діях лісників не було. Тому 13 жовтня на стіл прокурора Волині Дмитра Чепіжака лягла скарга на дії його підлеглого та лісників.

Водночас у Маневицькому лісгоспі вже підготували документи, які нібито загубилися в бухгалтерії. Папери й мають бути підтвердженням, що ліс вантажили і продавали нібито легально. Хоча згідно чинних законів без чіпів ліс вивезти з місця вирубки і повантажити на транспортний засіб заборонено.

Додамо, що начальник районної міліції Ігор Ісаков, який два тижні тому з колегами стримував навали бурштинокопачів, провадження за заявою таки відкрив. На це відреагували його колеги-правоохоронці, які причетні до розкрадання лісу. Нині вони шукають способи зняти Ісакова з посади та поставити свою людину.

Богдан АРКАНЧУК