Як живуть іноземні добровольці, які воюють на сході України

Майже рік тому Президент України Петро Порошенко пообіцяв надати громадянство бійцям-іноземцям із добровольчих батальйонів, що воюють на сході України.

Мова про росіян, білорусів, які стали захищати нашу Батьківщину. Із часу обіцянки Президента нічого не змінилось. Більше того, вояки бояться що їх можуть примусити емігрувати з України. Тоді у їхніх країнах на них чекає лише одна доля — опинитися за ґратами, – йдеться у сюжеті Телеканалу новин «24».

Росіянка Юлія Толопа, боєць батальйону “Айдар”, більш відома за позивним “Валькірія”. У себе на батьківщині вона — зрадниця та вбивця-снайпер. На її рахунку, за даними тамтешніх журналістів, десятки вбитих бойовиків. Тож у Росії вона може сісти на 36 років. Юлія має доньку-немовля, громадянку України.

Потрібно надати всі необхідні документи для отримання громадянства: це оригінали моїх документів, яких у мене немає. Вихід один — йти до посольства, яке може мене ув’язнити. Або Президент України підпише клопотання про надання громадянства, — пояснила жінка.

Дмитро Белогорцев, більш відомий за позивним “Лісник” — білорус. Чоловік є бійцем батальйону “Донбас”. В Україні живе із 2007 року. Одружений, має дочку Юлю. До того, як пішов в АТО, питанням громадянства не турбувався. Мав свідоцтво на проживання. Утім цей документ, як і його паспорт, через деякий час втратять термін дії.

В Адміністрації Президента мені сказали, що я повинен надати документ про несудимість на батьківщині. Тобто я повинен звернутися до Білоруського КДБ, аби отримати там дозвіл на проживання в Україні, — розповів Дмитро.

Надати українське громадянство бійцям-іноземцям, а таких в державі зараз сотні, ще торік у грудні з трибуни Верховної Ради обіцяв Петро Порошенко. Заяві гаранта скоро рік, а громадянами України офіційно cтали лише двоє добровольців.

Частково вирішити проблему бійців-іноземців може інший законопроект, який має спростити процедуру надання громадянства. Його депутати ухвалили у першому читанні. Та проблема у тому, що в багатьох бійців-іноземців немає багатьох необхідних документів.