Депутати провалили питання про створення «Бурштину Волині»

Депутати Волинської облради провалили питання про створення комунального підприємства «Бурштин Волині».

Його під час сесії облради 8 жовтня підтримали лише 27 депутатів.

Співавтор проекту рішення Олександр Свирида відзначив, що це перша спроба легалізувати видобуток бурштину, аби на Волинь більше не було вторгнень заїжджих бурштинокопачів. Підприємство має поєднати інтереси державного та місцевого бюджету і мешканців, на паях яких будуть добувати бурштин, а також тих, хто добуває бурштин.

Фактично його хочуть створити на основі «юридичної оболонки» комунального підприємства «Дирекція із підготовки та будівництва аеропорту «Луцьк». Ліцензію на видобуток бурштину для підприємства мають отримати поза аукціоном, його статутний фонд пропонують встановити в обсязі 200 тисяч гривень, а тимчасовим директором має стати нинішній депутат облради Веніамін Туз.

Постійного директора призначать після конкурсу. У проекті статуту «Бурштину Волині» вказано, що «предметом діяльності КП є надання послуг, здійснення геолого-розвідувальної, виробничої, торгівельної, консультаційної, посередницької, інвестиційної, інноваційної, інжинірингової, культурно-освітньої та будь-якої іншої господарської та підприємницької діяльності що не суперечать чинному законодавству України».

Натомість депутат Микола Собуцький стверджує, що питання не в тому, щоб створити комунальне підприємство, а в тому, щоб контролювати приватний видобуток та створити легальний ринок бурштину.

А депутат Віктор Прокопчук заявив, що таке підприємство не матиме зобов’язань щодо рекультивації, а також не має військових підрозділів для охорони угідь.

Святослав Боруцький поцікавився досвідом рівненського підприємства «Укрбурштин», яке збанкрутувало. Депутат підозрює, що, створюючи комунальне підприємство, влада області теж буде працювати на певну «сім’ю», а не на громаду.

Натомість Олександр Свирида каже, що рішення не досконале, але «Бурштин Волині» ‒ перший крок. Натомість для розробки надр в країні є повний пакет чинного законодавства. А протистояння нелегальним копачам – це завдання не комунального підприємства, а правоохоронців.

А Володимир Гунчик відзначив, що, не чекаючи прийняття законодавства про бурштин, створення комунального підприємства ‒ це єдиний оптимальний шлях легалізації. Сергій Слабенко додав, що іншого шляху легалізації видобутку бурштину на Волині немає. Можливо, треба буде створювати дочірні підприємства та чекати змін до законодавства. Тому він закликав підтримати рішення.

Микола Давидюк заявив, що ідея дуже хороша, однак підприємство може взяти під контроль якесь угрупування. На його думку, проект виглядає «сиро» та не буде працювати без прийняття «бурштинового» законопроекту.

Його розкритикував Святослав Кравчук. Депутат вважає, що видобувати бурштин має держава. А той факт, що люди живуть у цьому районі, не дає їм право вільно видобувати бурштин, адже це заборонено законом.

ЧИТАТИ БІЛЬШЕ ПРО ПРОБЛЕМУ БУРШТИНУ НА ВОЛИНІ

У підсумку проект рішення підтримали лише 27 депутатів. Загалом у залі були присутні 45 депутатів. Володимир Гунчик відзначив, що він буде добиватися створення менших комунальних підприємств на рівні районної, селищних та сільських рад. Він закликав депутатів поїхати в Маневичі і розказати людям, як вони не підтримали перший крок для легалізації бурштину для волинян. Гунчик пообіцяв, що на Волині не будуть копати бурштин рівненські та житомирські копачі. Для їх стримування там стоять блокпости.

«Треба буде, там будуть рік стояти солдати», ‒ заявив Володимир Гунчик. Також, за його словами, наразі вже засипані 80% ровів, які викопали під час масових заїздів «гастролери».