Як білоруси у ратнівських «бандерівців» купували вікна

Білоруський кореспондент поділився враженнями від візиту у селище Ратне Ратнівського району.

Про це інформує Радіо Свобода.

Журналіст білоруського Радіо Свобода відвідав близьке до білоруського кордону селище Ратне і переконався, що білоруси далі їдуть туди за покупками, а місцеві «бандерівці» російськомовним не загрожують.

У Ратне іноземець прибув разом з білоруським депутатом Валерієм Білібухою. Той розповів, що хоче замовити пластикові вікна, які в Україні набагато дешевші. Кореспондента ж Свободи цікавило, як живеться людям в західноукраїнських містечку.

НА В’ЇЗДІ В СЕЛИЩЕ – «СЛАВА УКРАЇНІ»

Вирушаємо з Березівського району о 3:00 ночі. Пан Білібуха розповів, що якщо приїхати раніше, то черг на кордоні буде менше. Дорога до пункту пропуску «Мокрани» займає небагато часу, але там доводиться постояти в черзі білоруських автомобілів, що їдуть в Україну на закупки. Білоруські прикордонники та митники пропускають швидко, українські – трошки затягують, поки якийсь українець не почав погрожувати, що зараз «подзвонить у Київ». Черга почала рухатися швидше, весь огляд нашої машини обмежився перевіркою багажника. Українські митники прихильно подивилися на біло-червоно-білу стрічку на машині Білібухі і разом з ним посміялися з присутності Миколи Лукашенка на Генасамблеї ООН (президент Білорусі Олександр Лукашенко взяв свого 11-річного сина Миколу на Генасамблею ООН, – авт.)

О 7:30 ми в Україні, їдемо у Ратне. Це невелике, майже десятитисячне містечко – центр району Волинської області.

BD2EC383-6F0A-48AC-8244-F9E6FD84FA3E_w640_r1_s

На в’їзді у селище – вежа з написом «Слава Україні» на жовто-блакитному тлі, а також червоний з білим хрестом прапор Волинської області та червоно-чорний прапор українських націоналістів. Білібуха весело каже, що, значить, «бандерівці» в Ратному є. І додає, що кілька місяців тому на в’їзді в Ратне було нецензурне висловлювання про російського президента, яке зараз, мабуть, зняли.

65F6C104-D2FA-4876-BF52-480247C19CEF_w640_r1_s

Вже близько 9:00 у Ратному вирує торгівля. Вражає абсолютна свобода приватної  торгівлі. Люди продають що завгодно і де завгодно – зупиняються біля тротуару і розкладають товар на землі. Продається як новий, так і старий одяг, взуття, різні запчастини, продукти харчування. Зупиняємося біля жінки, яка продає самогонний апарат. Вмовляє купити, ледь відбиваємось від пропозиції. Поруч ходять міліціонери, на самогонний апарат ніяк не реагують.

За місце біля тротуару люди не платять. Кажуть: «Де став – там і продав». Платні місця – на ринку, і товар там кращої якості.

42F78A9D-201D-4AE3-BCE7-975C67D19A6B_w640_r1_s

Вистачає товарів з національною символікою – українські прапори, шапки з гербом, навіть поліетиленові сумки у багатьох з торговців прикрашені орнаментом.

BEE54201-5579-4234-B418-848410D6C5FD_w640_r1_s

В одному місці на ринку помічаю вишиванки. Торговці кажуть, що перед навчальним роком вишиванок на ринку було надзвичайно багато, а зараз бум спав.

6CA7CF4C-8B35-4051-8736-4945006D32DD_w640_r1_s

Від білоруських покупців на ринку чутно російську мову. Багато хто з торговців відповідає російською.

Їдемо шукати, де б замовити вікна. У центрі містечка знаходимо кілька магазинів. Обходимо все, щоб знайти найбільш привабливий варіант. На багатьох магазинах – наклейки з інформацією, що відсоток від продажу товарів йде на потреби українського війська.

Знаходимо магазин, на якому зупиняємо свій вибір. Продавець підраховує вартість вікна для Білібухи. Той вражений – виходить майже в три рази дешевше, ніж у Березі. У магазині дивуємося черговий раз – на шафі поряд з українським стоїть маленький білоруський червоно-зелений прапорець. Валерій Білібуха запитує у господаря магазину, чому прапорець не біло-червоно-білий. Той відповідає, що їхня фірма раніше була білорусько-українською, а біло-червоно-білий прапор готовий поставити, коли йому привеземо.

Розговорилися з господарем магазину про політику і про настрої в українському суспільстві. Розповідає, що політика Петра Порошенка йому подобається, але є розчарування у прем’єр-міністрові Арсенії Яценюку. На думку багатьох українців, каже, реформи відбуваються занадто повільно.

64DA68CC-33B2-43AA-AE3C-2AE019F098C6_w640_r1_s

Питаю, чи є у Ратному «Правий сектор»: «Та ви не думайте, що «Правий сектор» – це банда така, як у вас по телебаченню показують», – каже господар магазину.

Чоловік розповів, як російська пропаганда вплинула навіть на українців, які живуть у Росії. Був випадок, що син не приїхав на похорон матері, боячись місцевих «бандерівців»: «Якби не росіяни, то вже б давно війна закінчилася. У нас 20-25% воює тих донбасівців, всі інші – найманці з Росії …

У мене два племінники в Росії. Але що з людьми зробилося! «У вас там бандерівці, у вас там бандерівці …» А ти, кажу, хто? То ти бандерівець, тільки служиш Путіну, боїшся сюди приїхати. Кажу, приїжджай, я тобі покажу, що тут у нас … Мати ногу поламала була – він жодного разу не приїхав. А в іншого мати померла, моя сестра – він не приїхав на похорон! Ну що стало з цими людьми? Здається ж, нормальні були хлопці. Я йому починаю розповідати – боїться навіть говорити … »

4ED80F11-339F-404E-91DC-E0F6E03D20F1_w640_r1_s

передвиборча агітація у Ратному

Відчувається, що тема конфлікту з Росією болюча для бізнесмена. Розповів, що був навіть випадок, коли він відмовився продавати товар проросійським білорусам: «Ваші тут одні також приїжджали – я одного як «почистив». Замовлення тут робив. А ну, кажу, сепаратисти, збирайтеся і шукайте де хочете! .. »

Замовивши вікна, йдемо. На прощання депутат каже «Слава Україні!», продавець відповідає: «Героям слава!»

«ВИГНАЛИ ЗМІЯ – ОТРИМАЛИ ДРАКОНА»

У центрі Ратного помітили намет з написом «Свобода» і логотипом – трьома піднятими вгору пальцями. Це – всеукраїнське об’єднання, яке дотримується подібних «Правому сектору» націоналістичних ідей.

8FB4C524-B8A8-4CCC-AFC1-819A4C923B4E_w640_r1_s

У наметі людина розкладає партійні газети. Знайомимося: це керівник організації Всеукраїнського об’єднання «Свобода» у Ратному Микола Гарбачук. Питаю, вільніше стало займався політичною діяльністю після Майдану. Співрозмовник відразу пояснює, що він опозиціонер:

«На мою особисту думку, вигнали змія – отримали дракона. Репресій ще більше стало. У будь-який момент до мене можуть прийти і знайти якийсь «гранатомет», то я не здивуюся. Підкинути можна все, була б людина, а статтю знайдуть. «Блок Порошенко» для мене – «Блок Путіна-Порошенко». Каже одне, а в реальності робить зовсім інше. Війну на Донбасі ніхто не хоче припиняти, їм вигідно. Донбас і Крим нам не платять ні за газ, ні за світло, ні за воду. Зате у нас пенсії не ростуть, зарплати не ростуть. Влада грається – дограється … », – висловлює своє невдоволення співрозмовник.

613ED1AF-ABBA-4B99-A5A2-D4CF9BCA924F_w640_r1_s

Микола Гарбачук пояснив, що незабаром в Україні місцеві вибори, а він поширює газету свого об’єднання: «Нас не допускають ні на телебачення, нікуди, тому найдешевший спосіб – роздавати газети. По можливості роздаємо, їдемо селами, по маленьких хуторах, роздаємо. Як казав наш Степан Бандера – «дійти до кожного українця». Ми під цим гаслом і живемо ».

Прощаємося з Миколою Гарбачуком звичним тут «Слава Україні!», Він нам відповідає: «Живе Білорусь!»

9AA81538-F0AD-49C1-B3AC-52348E660008_w640_r1_s

«ЗАЛІЗНА ЗАВІСА» ЗУСТРІЛА НА БІЛОРУСЬКОМУ КОРДОНІ

Їдемо з Ратного до кордону. По дорозі довелося «відбиватися» від українського даїшника, який хотів оштрафувати Білібуху за те, що той забув ввімкнути фари свого авто. Зараз в Україні потрібно їздити з ввімкненим світлом і у день. За перевищення швидкості штраф може бути 200 гривень, а за вимкнене світло – більше 400. Даїшник пошкодував білорусів, на перший раз обмежився попередженням.

По дорозі зустрічається фура з російськими номерами, яка їде до прикордонного переходу. Валерій Білібуха сміється, що, мовляв, жоден бандерівець фуру не пошкодив.

Наші веселощі зникли на білоруському кордоні, коли автомобіль Валерія Білібухи загнали «в бокси» на додатковий огляд. Кілька митників оглянули наші речі. Особливу увагу привернули газети «Свобода», які дав почитати в дорогу Микола Гарбачук. Читали по черзі кілька митників. Відклали в сторону, тільки коли витягли з машини папку з документами установчого з’їзду БХД, учасником якого був Валерій Білібуха.

Знову ж по черзі кілька митників читали список членів Національної ради – керівного органу БХД. Деякі з них відійшли дзвонити, порадилися – і сказали, що забирають в іншу кімнату цю папку, а також газети «почитати». Читали хвилин десять, потім все принесли і повернули Валерію Білібусі.

Митники розпитували Білібуху про партію БХД, її діяльність і акції. Нарешті відпустили, пожартувавши, що як поїде по свої вікна в Україну, оглядати будуть знову.

Депутат відповів, що не проти, а папку спеціально залишить в машині, щоб знову почитали.