Біля монастиря на Волині шукатимуть підземелля

Експедиція ДП «Волинські старожитності» провела розвідкові дослідження на території Низкиницького Успенського монастиря.

Наприкінці вересня 2015 року експедиція ДП «Волинські старожитності» провела розвідкові дослідження на території Низкиницького Успенського монастиря.

Роботи були проведені за сприянням архімандрита Вікентія – настоятеля монастиря та відомого нововолинського краєзнавця Анатолія Шведа, – повідомили в прес-центрі ДП «Волинські старожитності».

Декілька років тому біля входу до церква провалилася земля. Монахи одразу засипали яму, але виникла думка – що на місці провалля могло розташовуватися підземелля. Адже до будівництва церкви у 1643 р. київським воєводою Адамом Киселем тут розташовувався його замок – городище так званого «бастіонного типу», характерне для XVII ст., коли виникає і розвивається вогнепальна зброя і змінюється тактика штурму укріплень. У склепі (крипті) церкви зберігається труна брата Адама – Миколая. Є ще дві крипти, але порожні – вичищені під час нищення церков в радянські часи.

Дослідження проводилися у південній частині городища на ескарпі та на місці засипаного провалля у церкви. Розвідковий шурф на південь від церкви закладено розмірами 2х4 м і глибиною до 0,80 м від денної поверхні. Культурного шару тут не виявлено, що засвідчує насипний характер замчища. Біля церкви у шурфі розмірами 2х2 м і глибиною 2,20 м від денної поверхні виявлено культурний шар XVII ст. представлений керамічними виробами та цеглою-пальчаткою того часу.

На жаль, підземель виявлено не було – провалля виявилося запливом обводненого грунту. Проте, зафіксовано, що по всій території площадки городища (де знаходиться церква і монастирський двір) знято верхній шар грунту потужністю до 1 м. Дослідження за допомогою бура виявили ще декілька цікавих ділянок, де можуть бути підземелля. Але ці роботи заплановано вже на наступний рік.