«Аграрна партія України» виграла суд в ОВК

Волинський окружний адмімінстративний суд задовольнив позов «Аграрної партії України» до Волинської обласної виборчої комісії. ОВК зобов’язали зареєструвати кандидатів від «Аграрної партії» до Волиньради на вибори 25 жовтня.

Судове засідання відбулося 3 жовтня.

У ході судового засідання представники «Аграрної партії України» повідомили, що з’їзд обласного осередку  провели правильно, затвердили список з 55 кандидатів, 11 з яких жінки. Проте 1 жовтня Волинською ОВК було прийняте рішення №31 про відмову реєстрації списку партії через недотримання під час з’їзду гендерної квоти.

Вважають не законним,бо у частині 3 статті 4 Закону України «Про місцеві вибори», у якій вказано про 30% гендерну квоту представники партії вважають норму рекомендаційною, тобто необов’язковою для виконання. До того ж, на час проведення з’їзду діяли роз’яснення ЦВК, у  яких передбачений чіткий перелік підстав, за яких  умов партії може бути відмовлено. Проте гендерного «моменту» там немає.

Поряд з тим, аграрії не заперечують, що квота таки порушена, але акцентують увагу на тому, що це не стало перешкодою для реєстрації інших політичних сил, зокрема «Солідарності», де квота теж не дотримана. Тому в нерєєстрації «Аграрної партії України» її представники вбачають або відсутність чіткої позиції щодо дотримання гендерної квоти, або ж неприязнь саме до їхньої політичної партії

Заступник голови Обласної територіальної комісії Микола Євтушин зазначив, що пройшло дві конференції «Аграрної партії України» – першу конференцію перенесли, нікого не попередивши. Тому він зазначив, що аграрії  «вільно трактували закони», посилаючись лише на роз’яснення ЦВК.

Він також спростував «рекомендаційність» дотримання гендерної квоти.

«Рекомендаційна – може бути, бажано, у законі – має містити 30%», – зазначив Євтушин.  Він додав, що Соціалістичній партії, до прикладу відмовили через «дзеркальне порушення»  – там з 14 кандидатів лише один чоловік. Тому представники ОВК наполягали, що рішення  прийняли правильно.

Щодо роз’яснень від 23 вересня, наданих ЦВК, Євтушин наголосив, що  30 вересня 2015 року Київський Адміністративний суд відмінив це роз’яснення, оскільки воно суперечило законодавству.

А оскільки реєстрацію «Солідарності» та інших партій,  у яких квота не дотримана, розглядалися 29 вересня, тобто ще до рішення адміністративного суду, їх зареєстрували правомірно. Тому в партій , які реєструвалися до 30 вересня взагалі не розраховували гендерних співвідношень.

Тож Євтушин відкинув закиди щодо «вподобань» ОВК, зазначивши, що керувалися лише чинними законами.

На питання, звідки представники ОВК знають про рішення Адмінсуду від 30 вересня 2015 року,  ті повідомили, що про це їм розповіли представники партії «Самопоміч», яка й подавала позов. Представники ОВК самостійно знайшли рішення в інтернеті та  ознайомилися з ним.

Суд постановив, що приймаючи рішення  представники ОВК мали керуватися  роз’ясненням ЦВК, А рішення Київського апеляційного суду є рішенням першої інстанції та може підлягати оскарженню. Суд також визнав протиправність постанови №31 ОВК про нерєстрацію кандидатів до Волинської облради та призначив скасувати її.  У підсумку Волинську ОВК зобов’язали зареєструвати кандидатів від «Аграрної партії України» на вибори 25 жовтня.