Передвиборчий Луцьк: «округ смерті» №50

Напередодні місцевих виборів Волинське Агентство Розслідувань писатиме про ситуацію та шанси кандидатів на найцікавіших округах нашого міста.

Перша публікація про округ №50 у Луцьку на виборах в облраду, де зійдуться амбітний бізнесмен та кандидат від БПП-«Солідарність» В’ячеслав Теліцин, одна із найбільш відомих представниць «Нового Луцька» Ірина Констанкевич, свободівець Петро Герасименко, білосердечний Володимир Банада, «радикальна» Олена Петрочук та самооборонівець від «Самопомочі» Сергій Рижков.

Завдяки іменним табличкам висуванця БПП-«Солідарність» В’ячеслава Теліцина на клумбах і лавках його округ став одним із найвідоміших у Луцьку. Такою акцією Теліцин заявив про себе в районі ДПЗ в рамках ініціативи «Від будинку до району», а ще створив собі імідж «гречкосія».

Раніше в районі ДПЗ активно працювали депутати міськради Євгеній Ткачук та Микола Яручик. Вони про лобіювали ремонт тротуарів і дворів, встановлювали дитячі майданчики та через запити вирішували побутові проблеми мешканців. До слова, Микола Яручик – давній бізнес-партнер та друг В’ячеслава Теліцина. Не дивно, що ближче до виборів Теліцина почали підключати до зустрічей із виборцями у районі ДПЗ.

А в рядах «Солідарності» він «засвітився» ще під час відкриття громадської приймальні нардепа Дмитра Лубинця ще у квітні 2015-го.

12028905_864531726967462_2246300088737441672_o

Славнозвісні таблички Теліцина, які “потролив” Рижков

Нині складно порахувати, скільки витратить на свою кампанію «Від будинку до району» В’ячеслав Теліцин. Однак ідеться точне не про один десяток гривень. Треба врахувати й інші види реклами. Такі витрати свідчать по серйозність намірів кандидата зайти у облраду саме по цьому округу. Адже місце у списку в Луцьку міську раду «для підстраховки» він собі не брав.

Як стало відомо під час з’їзду обласного осередку партії «Укроп», проти Теліцина «Новий Луцьк» виставив свого найсильнішого (після Ігоря Палиці та Олександра Товстенюка) кандидата – Ірину Констанкевич. Хоча на парламентських виборах у 2014 році вона програла Ігорю Лапіну, наслідки багаторічної діяльності фонду та потужної виборчої кампанії із результатом 24,21% не пройшли безслідно.

До того ж нещодавно у «третьому» гуртожитку на ДПЗ відкрили офіс розвитку кварталу – центр поширення ініціатив та політичного впливу «Нового Луцька» на район. Не виключено, що для просування кандидатури Констанкевич використають й інші технології.

Зокрема вже відбувається масове поширення газет «Нового Луцька» у всьому місті. Також можуть згадати практику роздавати продуктові картки, які використали під час виборчої кампанії Ігоря Поліщука у Луцьку міську раду в 2013 році.

У під’їздах будинків привокзального району знаходили «десятників», які забезпечували роздачу продуктових карток на 100 та 200 гривень для отоварення в мережі «Пакко». При цьому отримувачам карток дуже прозоро натякали, що Ігор Ігорович – хороший кандидат. І в результаті він переміг підприємця Василя Токарського.

Не виключено, що «Новий Луцьк» знайде вихід на керівництво місцевих шкіл, аби дати їм спортивне обладнання, дошки, сертифікати чи інші заохочення. Хоча тут можуть виникнути проблеми, бо вже кілька років Микола Яручик та Євгеній Ткачук – постійні гості «лінійок» у школах луцьких школах №20, 14 та 24 на ДПЗ. Школам дарують офісну техніку та інші потрібні речі. До того ж директор 24-ої школи Юлія Гринчук – активістка БПП-«Солідарність» та кандидат від політсили у окрузі №2 в Луцьку міську раду (теж на ДПЗ). Тому сюди шлях для Констанкевич закритий.

Проте ми не сумніваємося в креативності політтехнологів волинського «Укропу», які придумають, як отримати для кандидатки голоси на цьому окрузі.

20150928111427

Офіс розвитку кварталу на ДПЗ

ВО «Батьківщина» висуває тут Володимира Банаду – народнорухівця зі стажем. Проте нині не зрозуміло, де Банада візьме ресурси для потужної інформаційної кампанії, аби розраховувати проходження в облраду.

На його користь може спрацювати потужна система «первинок» «Батьківщини» у Луцьку, а також кошти із партійної каси. Проте принаймні на цьому етапі кампанії потенціалу, аби тягатися із Констанкевич, Теліциним та іншими кандидатами у нього не достатньо.

«Самопоміч» висуває на 50-у окрузі самооборонівця Сергія Рижкова. Мабуть він найбільше підходить під образ «антиолігархічного» кандидата. Себе Рижков позиціонує як активний революціонер, громадський активіст та приватний підприємець. А ще він вміє спілкуватися із людьми, навіть із неадекватними опонентами, як-от п’яні бурштинокопачі на Маневиччині.

Рижков вже встиг відзначитися креативною акцією проти свого опонента В’ячеслава Теліцина, наклеївши біля відомих табличок «Встановлено з ініціативи В’ячеслава Теліцина» наліпки «Я найкращий кандидат, поцілую всіх у зад».

Серед мінусів Сергія Рижкова відносно невелика кількість фінансових ресурсів. До того ж він паралельно балотується у Луцьку міську раду по округу №32 в районі вулиці Кравчука. Як розповів Рижков, перевагу віддає саме міській раді.

Радикальна партія висуває по округу №50 Олену Петрочук – цілком «Нове обличчя» для волинської політики. У радикалів є кілька відносно сильних фігур зі «старої гвардії»: Анатолій Грицюк, Олександр Свирида, Сергій Була та керівник обласного осередку Володимир Кучер. Проте, схоже Олені Петрочук доведеться розраховувати лише на партійний бренд та КВДД-кампанію, якщо така взагалі буде.

Кандидат від ВО «Свобода» по цьому окрузі – журналіст видання «Вголос» Петро Герасименко. Він розповідає, що не планує використовувати «гречку» як метод боротьби на виборах, натомість будуть доносити своє бачення розвитку країн до виборців.

IMG_0818

Петро Герасименко збирається боротися проти “ставлеників олігархів” силою перконання

«І Теліцин, і Констанкевич – представники двох олігархічних кланів. Звісно, що методи агітації цих двох угруповань нагадуватимуть вибори у Чернігові, де за голоси виборців змагалися гречка і гроші. На жаль, це українське «класико» сьогодення. Наша команда світоглядно і принципово є іншою. Ми ніколи не будемо застосовувати ті методи. Якщо хтось думає, що для представників Блоку Порошенка чи «Укропу» головна мета – змінити життя людей на краще, він глибоко помиляється. Для олігархів головне, щоб коли настануть чергові вибори, в країні залишалось багато бідних і безправних людей, незаможні громади. Наша ж мета – щоб на наступних виборах українці стали заможніші, а держава кардинально і системно змінилася. У нас є своє бачення зміни системи. і це бачення ми будемо доносити до лучан», – каже Герасименко.

Проте є ще одна важлива і об’єктивна причина чому Герасименко не зможе використовувати «гречку». Під час нинішніх виборів «Свободі» справді доведеться розраховувати на кампанію «від дверей до дверей» через значно менші, порівняно із «олігархами» фінансові ресурси. Та й саме Петро Герасименко позиціонував себе як журналіст, а не оратор чи господарник.

Проте потрібно нагадати, що у цій кампанії кандидати конкурують не тільки із опонентами на окрузі, а й із своїми однопартійцями. Адже всі партії, які подолають 5%-й бар’єр, отримають принаймні одне місце у облраді. Уявимо, що, наприклад, ВО «Свобода» набрала на виборах в облраду 10% голосів. Якщо тому ж Петру Герасименку вдасться набрати 10,5%, він пройде у облраду, хоча може посупитися на окрузі Констанкевич чи Теліцину.

Попри такі нововведення конкуренція між кандидатами буде гострою. Звідси і назва – «округ смерті». У футболі під час групових етапів турнірів групи, де зібралися кілька потужних клубів, називають групи смерті, адже якійсь із потужних команд точно доведеться «пролетіти» у такій групі. Хто залишиться за бортом? Констанкевич? Теліцин? Чи пройдуть кілька кандидатів? Робити такий прогноз можна буде вже ближче до кінця кампанії.

Антон БУГАЙЧУК