Активісти і охорона «бурштинового раю»: хто готовий втихомирювати старателів

Активісти громадських організацій готові допомагати міліціонерам боротися із нелегальними бурштинокопачами,  які знову їдуть у Маневицький район. «Самооборонівці» вже виїхали на допомогу правоохоронцям, «Автомайдан України» тримає руку на пульсі подій, а Цивільний корпус «Азову» визначається з часом виїзду та складом «десанту», який попрямує у маневицькі ліси.

Про це представники громадських організацій та формувань повідомили у коментарях Волинському Агентству Розслідувань.

Андрій Попик, очільник «Автомайдану України» розповів, що автомайданівці виїжджали на місце «бурштинових розбірок» минулого тижня. «Їздило десять наших хлопців. Вони поїхали на підмогу міліції  і намагалися вести переговори з тими гастролерами, а також стояли на блокпостах і перевіряли машини», – зазначив керівник Автомайдану. Вчора автомайданівці теж виїхали у Маневичі, і декілька людей постійно інформує щодо подій, які там розгортаються. У разі особливих обставин  чи силового розвитку автомайданівці з Луцька готові вирушати на підмогу, але поки таких обставин не бачать.

«Я вам скажу свою позицію: якщо влада допустила до такого розвитку подій, зараз їхати і замість них боротися я не бачу сенсу», – зазначив Попик. За його словами, міліція зможе впоратися із ситуацією, проте активіст не розуміє, чому міліція відтягнула звідти людей.

Попик розповідає, що під час останнього візиту йому вдалося поспілкуватися з копачами, і вони справляють не найкраще враження.

«Це неадекватні люди, які не цінують ні себе, ні свого краю. Мені здається, що такі й у своїй садибі копали б. А що робити? Ловити їх ми повноважень не маємо», – зазначив керівник Автомайдану.

Він вважає, що треба процес брати під контроль на державному рівні – видобуток лише з ліцензією. Тоді кошти не осідатимуть у кишенях, а працюватимуть на розвиток країни. Тому автомайданівці поки організовано їхати не збираються, але уважно стежать за ситуацією в маневицьких лісах.

Самооборонівці одними з перших відгукнулися на прохання губернатора та правоохоронців – делегували 25 людей. Тож коли ситуація загострилася знову, самооборонівці знову вирушили у ліс.

«Міліція не може втримати цю ситуацію. Тут іде війна ресурсів. Щоб контролювати територію, необхідно утримувати там певну кількість правоохоронців та спецпризначенців», – зазначив очільник волинських самооборонівців Андрій Хведчак. Він вважає, що держава цю боротьбу програє, бо не матиме достатніх ресурсів для утримування на місці великої кількості міліціонерів.

Тож розв’язувати проблему треба кількома шляхами – працювати з населенням, роз’яснюючи мету легалізації бурштину та розповідаючи про результати. Хведчак каже, що таким чином можна мотивувати людей протистояти зовнішній загрозі разом з правоохоронцями. Можна навіть створити місцеве громадське формування, яке патрулюватиме ліс.

Тому Хведчак  разом з заступником начальника управління громадської безпеки Володимиром Солоненком та керівником Маневицького райвідділку Ігорем Ісаковим ось уже кілька днів проводять зустрічі з жителями сіл Маневицького району. Дійшли згоди щодо створення громадського формування.

«Є позитивні зрушення, але все ускладнюється тим, що роботу мали вести давно і ініціатором мала би бути влада. На жаль, під час цієї «пожежі» за 3-4 дні силами трьох людей складно охопити і організувати зустрічі», – додав Хведчак. Не вистачає часу на реєстрацію, інструктаж, доручення людей, оскільки «гастролери» завітали повторно дуже швидко.

Громадські організації та міліціонери не зможуть довго контролювати територію через брак ресурсів. Проте самооборонівці готові до силового варіанту розвитку подій, але чітко усвідомлюють, що силове врегулювання – не вихід. Питання треба вирішувати спочатку на рівні сільських і селищних рад, тобто, на місцях, а тоді вже передавати на область. Необхідно заслухати думку громади.

«Місцеве населення схилилося в бік захисту своїх територій», – додав Хведчак. Тому зараз треба включати у роботу фахівців, які детально розкажуть людям, як працювати у частині створення комунальних підприємств чи артілей.

«Я деяких депутатів запрошував включитися в діалог для роз’яснень людям, пояснити гарантії», – зазначив Хведчак та додав, що депутати не поїхали. Очільник «Самооборони» також додає, що ситуацію можна було б врегулювати спочатку, коли було кілька десятків копачів і міліціонери могли їх затримати. А зараз ситуацію вже важко контролювати через великий наплив гастролерів на площі 20 квадратних кілометрів.

«Це, як голодні акули, які почули кров. А боротися зі зграєю акул дуже складно», – зауважив Хведчак. Тому необхідно було відсікати розвідку, щоб не їхали інші. А зараз  треба приймати радикальні заходи – затримувати людей і контролювати процес надалі, і паралельно вести інформаційну кампанію.

Тож ГШРівці та машина з учасниками антитерористичної операції ще вчора виїхали в ліс.

Керівник Цивільного Корпусу «Азов» Волині  Олександр Дмитрук розповів, що він разом з представниками ЦК та бійцями «Азову», які перебувають на ротації, їздили у Маневицький район минулого тижня. Тоді вони намагалися конструктивно поспілкуватися з бурштинокопачами та пояснити, чому вигідно видобувати бурштин легально. Проте це вдавалося не завжди через неадекватність «гастролерів».

Щодо ситуації з «напливом» копачів на Маневиччину, який розпочався вчора, азовці поки  не визначилися з кількістю людей, які поїдуть. Проте представники ЦК і полку мають наміри допомагати правоохоронцям контролювати ситуацію.

«Я читав новини та спілкувався з людьми, які знаходяться безпосередньо на місці. Проблема копачів дійсно виникла з новою силою, вони намагаються перекривати дороги. Їх  підбурюють кримінальні авторитети з інших областей. Поки ми не прийняли рішення, коли та в якому складі вирушаємо, думаю що вирішимо це найближчим часом», – розповів Дмитрук.

Він додав, що представники Цивільного корпусу готові надати підтримку правоохоронцям. «Нас ця проблема турбує не лише як представників полку «Азов» чи Цивільного корпусу, а й, перш за все, як волинян», – зазначив керівник Цивільного корпусу.

«Те, що ми там бачили – це жах. І вони зробили ліс таким тоді за одну ніч. А якщо дати їм можливість так «попрацювати кілька місяців, та на Волині утвориться пустеля від Маневичів до Шацька», – додав Дмитрук . Водночас він висловив сподівання, що представникам влади, правоохоронцям та «нелегалам» вдасться домовитися, тому силового розвитку ситуації не буде. Проте, якщо  все-таки дійте до радикальніших методів, представники Цивільного корпусу готові у будь-якому випадку діяти у межах закону та  допомагати правоохоронцям. Вирішення конфлікту Дмитрук бачить у законодавчому врегулюванні видобутку бурштину.

«90% копачів, які перекривали дороги – це люди не місцеві, а копачі з інших регіонів країни. Добре було б їх відправити в зону АТО, можливо навіть рідний азовцям сектор «М», для того, щоб вони допомогли там будувати бліндажі і окопи на лінії оборони», – додав  Дмитрук. Він зауважив, що у гостей «солідний досвід копати», тому сотні гастролерів могли б робити там корисну для держави річ.

А з приводу створення комунального підприємства очільник Цивільного корпусу не розділяє оптимізму влади. За словами Дмитрука, подібний досвід у сусідніх областях не дав позитивних результатів – бурштин там продовжують в абсолютній більшості видобувати нелегально. Тому можливість вирішення проблеми він бачить у законодавчому врегулюванні та просвітницькій роботі з людьми у частині пояснення вигоди від легалізації промислу.

Керівник громадського формування «Варта порядку» Олександр Тиводар повідомив, що під час конфлікту з бурштинокопачами, який відбувався минулого тижня у Маневицькому районі, його підопічних не було.

«Не було ніякого розпорядження, щоб  виїжджала група», – додав Тиводар. Він повідомив, що у статуті громадського формування вказано, що  його учасники можуть брати участь в охороні державного кордону України та забезпечення правопорядку у місті Луцьк.

«Наші статутні вимоги не дозволяють нам виконувати такі завдання. Повинно бути особливе розпорядження», – зазначив Тиводар та додав, що формуванню не підходить формулювання «ви їдьте, там все буде добре», оскільки він несе  відповідальність за людей. Тому поки необхідність їхати не буде закріплена юридично, представники не можуть поїхати на допомогу правоохоронцям.

«Ви бачите, що зараз робиться: починаються звинувачення у приватних арміях. У нас в статуті такого немає. У місті Луцьку ми можемо допомогти, а за межами – ні», – сказав Тиводар. Він додав, що в Маневицькому районі теж є «Варта прядку», і представники луцької зможуть виїхати на місце лише за умов об’єднання цих організацій. Поки що ж «Варта порядку» не має таких повноважень.

Водночас Тиводар додав, що як волинянин переживає за ситуацію, що склалася в області, тому намагатиметься прискорити процес об’єднання подібних формувань в області.