У пошуках «бюджетних» ліків у волинських лікарнях

Чи знають пацієнти у волинських лікарнях про «бюджетні» ліки, які куплені на бюджетні гроші.

Про це інформує Четверта влада.

БЕЗПЛАТНІ ЛІКИ? НЕ ЧУЛИ

У Волинській обласній лікарні ми відвідали чотири відділення, проте у жодному з них не знайшли інформації про ліки, придбані за бюджетні кошти. Завідувач ревматологічного відділення Тетяна Галей пояснює, що у відділенні немає практики розміщення переліку ліків, придбаних за бюджетні кошти. А вже залежно від призначень лікаря пацієнту повідомляють, які ліки може дати лікарня – таку інформацію доносить медичний персонал.

У відділенні ортопедії та травматології візит журналіста сприйняли вороже. Працівниця літнього віку криком почала вимагати дозвіл на фотографування від адміністрації. Завідувач відділення Михайло Аршулік вийшов на крик і почав звинувачувати журналіста у порушенні спокою і тихої години. Про ліки, куплені за бюджетні гроші, говорити відмовився, сказав що в нього за десять хвилин лекція і заховався в кабінеті. Як не дивно, але на інформаційній дошці нічого не сказано про куплені ліки. Хоча є роз’яснення про фінансування і благодійну місію «Надія» та про безкоштовні обстеження:

1_1

Нагадаємо що цьогоріч лікарня придбала для цього відділення штучні суглоби і пан Аршулік офіційно запевнив, що встановлення суглобів для пацієнтів – безкоштовне.

Лікарі гастроентерологічного відділення відверто зізнались, що у них немає безкоштовних ліків і все лікування – за рахунок пацієнта. В ендокринологічному відділенні теж пояснили, що безкоштовних ліків у відділенні немає, однак їхні пацієнти, хворі на діабет, отримують безкоштовно ліки за місцем проживання. У відділенні для потерпілих від ЧАЕС теж не виявилось інформації про ліки, придбані за бюджетні гроші. Натомість лікарі пояснили, що тут враховуються пільги пацієнтів, лікарське призначення завіряє начмед і отримання ліків відбувається через лікарняну аптеку. До речі, на сайті лікарні теж немає жодної інформації про використання бюджетних коштів.

НЕПРИТАМАННА ФУНКЦІЯ МЕДИКІВ – ЗАЛУЧЕННЯ КОШТІВ

У Луцькій міській лікарні до пацієнтів поставились уважніше – на кожній дошці оголошень є інформація про фінансування у 2014 році та перелік процедур, які проводяться безкоштовно. Та найбільш цікава інформація про те, щоб пацієнти із розумінням поставились до незвичних функцій медичного персоналу із залучення фінансів, мовляв, всім важко:

2_2

Однак інформації про ліки, які лікарня придбала за бюджетні кошти не було ніде. У відділенні кардіології на дошці оголошень розміщена та ж сама інформація і пацієнти можуть без проблем ознайомлюватись із нею. В ургентній хірургії інформація про безкоштовні процедури є на дверях кожної палати та на інформаційному стенді. Отоларингологічне відділення надає пацієнтові таку ж інформацію. Крім того, ця інформація розміщена і на дверях найбільш затребуваних кабінетів – ультразвукової діагностики та магніто-резонансної томографії:

3_3

Пацієнти цієї лікарні виявились некомунікабельними – про безкоштовні ліки знали мало, однак казали що платять гроші у касу і відповідно до цього отримують лікування. Варто зауважити, що і в цій лікарні ми не виявили переліку ліків, які цього річ куплені за бюджетні гроші. Не виявилось цієї інформації і на сайті закладу.

ВОЛИНСЬКА ОБЛАСНА ДИТЯЧА ЛІКАРНЯ: ПІЛЬГИ ТА БЕЗКОШТОВНА ОНКОЛОГІЯ

Своїх відвідувачів дитяча лікарня зустрічає інформаційним стендом з різноманітною інформацією. Однак для пацієнта тут мало корисного, хіба повідомлення за 2012 рік про пільги для хворих та часткове забезпечення ліками:

4_4

Травматологічне відділення не потішило око потрібною інформацією, а завідувач запевнила що завдання кожного лікаря – найперше забезпечити пацієнта безкоштовними ліками, які придбані за бюджетні кошти. Однак на стендах цієї інформації немає, вона доноситься до пацієнта лише усно.

У хірургічному відділенні чергова медсестра запевнила, що безкоштовне лікування є для пацієнтів пільгових категорій. Крім того, для всіх пацієнтів у відділенні передбачені безкоштовна премедикація перед операцією та наркотичні засоби. У офтальмологічному відділенні теж не виявилось інформації про безкоштовні ліки. Старша медична сестра Вікторія Туревич пояснила що переважно тут діти приймають апаратне лікування, якщо у відділенні є ліки, призначені лікарем, то пацієнтам їх дають.

Потрібну інформацію з переліком ліків, які забезпечує держава, ми знайшли у відділенні онкогематології:

5_5

Завідувач відділення онкогематології пояснив, що інформація про наявні медикаменти оновлюється і оприлюднюється на сайті.

УОЗ_ЯКИМЧУК1

Начальник управління охорони здоровя Луцької міської ради Микола Якимчук. Фото із офіційного сайту управління охорони здоров`я Луцької міськради

Начальник управління охорони здоровя Луцької міської ради Микола Якимчук позитивно дивиться на оприлюднення переліку ліків, придбаних за бюджетні кошти. Хоча, пояснює що за бюджетні гроші купується лише десята частина від потрібного, тому ці списки невеликі.