Журналіст про бурштиновий бунт: не можна людей заганяти в колгоспи

Масштабна облава правоохоронців проти нелегальних видобувачів бурштину на Волині залишає двояке враження.

Власне ставлення до бурштинового бунту на Волині висловив у Facebook журналіст Денис Казанський.

Подаємо допис без змін.

«З одного боку, безумовно, радує, що проблему більше не ігнорують і не замовчують, як раніше. З іншого – робиться це абсолютно неправильно.

Скільки вже було сказано і написано про легалізацію праці старательських артілей – і все в пусту. Парламент так і не ухвалив відповідний закон. Депутати трохи поговорили про необхідність такого кроку, і під сурдинку ( тихо – ред) зам’яли справу. У підсумку, всі вирішили зробити по-радянськи – доручити видобуток бурштину комунальним підприємствам, а старателям запропонувати працювати в них за 3000 грн на місяць. Зрозуміло, видобувачів це не влаштує і вони будуть продовжувати копати. Адже всі чудово розуміють, що комунальне підприємство – заповідник корупції, який створюється заради відкатів і злодійських схем. У нас перед очима вже є збанкрутіле ДП «Бурштин України» з його жахливими виробничими показниками і злодійством.

Повторюся, не можна просто ламати людей через коліно і заганяти їх в колгоспи. Проблему нелегального видобутку бурштину потрібно вирішувати через зміни законодавства. Старателям необхідно надати офіційний статус і закріпити в законі поняття «старательська артіль». Має бути чітко прописаний механізм взаємовідносин таких артілей з державою. При цьому основними потрібно затвердити три принципи: виділення артілям земельних ділянок для роботи відбувається в найкоротші терміни (до місяця), артілі платять податок до бюджету, після закінчення робіт на земельній ділянці проводиться рекультивація.

Поки такий закон не буде прийнятий, копачі будуть поза законом. При цьому копати все одно будуть, оскільки іншої роботи немає, а заробіток занадто хороший. Зрозуміло, кількість всіляких чиновників і бандитів, які зараз годуються на варварському розкраданні надр, величезна, тому прийняття необхідних законів і легалізація старательського праці буде гальмуватися усіма можливими способами. Що ми і спостерігаємо в парламенті, де тему легалізації видобутку бурштину банально забалакали і швидко переключилися на інші питання», – йдеться у дописі журналіста.