Володимир-Волинський: знову Саганюк?

Попри хвилю критики і відсутність суттєвих змін у Володимирі-Волинському нинішньому міському голові Петру Саганюку знову вдалося домовитися впливовою політичною силою – «Блоком Петра Порошенка», аби балотуватися на посаду.

Містом він керує із 1988 року з перервою на 1993-1998 роки. І під час кожної виборчої кампанії Саганюку вдається знаходити політичну силу, під прапорами якої йтиме сам та просуватиме свою команду.

Оцінку реальним діям міського голови на користь громади будуть давати мешканці Володимира-Волинського. Цей же матеріал про те, як Петру Саганюку вдалося «порішати» відносно комфортне балотування на посаду, а також про його основних опонентів.

У 2010 році Саганюк ішов в мери міста від партії «Сильна Україна», як і міський голова Луцька Микола Романюк. Однак членами політпроекту Сергія Тігіпка вони так і не стали. Просто на той час імідж «сильного лідера», який нібито є альтернативою Януковича, був досить популярним. Проте для Саганюка це був лише бренд, бо після багатьох років керування містом він набув достатній вплив, щоб вибирати собі партію, а не «проситися» під чийсь партійний бренд.

В часи режиму Януковича міський голова не був в опозиції із Партією регіонів, проте і не заявляє рішучих протестів проти її дій. Адже підтримувати дружні стосунки із місцевими бізнесменами-регіоналами Сергієм Ковальчуком, Олегом Борбелюком, а також головним «здобувачем» державних грошей для Волині – головою ОДА Борисом Клімчуком у той час мав би будь-який поміркований міський голова.

Коли «вітри» в країні змінилися і перемогла Революція гідності, місцеві свободівці Віра Чайковська та Сергій Коба намагалися «люструвати» Саганюка. Однак на мітинг до міської ради «запросили» достатню кількість бюджетників, які підтримали мера та ледь не побилися із «делегацією» «Правого сектора» із Луцька на чолі із Русланом Тимощуком. А ще за мера активно заступалися відносно авторитетні у місті депутати облради Валентин Вірковський та Валентин Кошельник.

Сам Саганюк запевнив мітингувальників, що готовий писати заяву про відставку та балотуватиметься на позачергових виборах, щоб перевірити довіру виборців. І запропонував людям обрати «молоду людину», яку він навчить керувати містом.

Подібну позицію він не раз заявляв і місцевим виданням. Мовляв, з радістю би пішов, але без нього у Володимирі-Волинському «вода не освятиться», а всі опоненти або безграмотні, або без досвіду, або регіонали. Тому «змушений» залишитися. Невідомо, що гірше – відверта заява про владні амібіції чи такий «комплекс месіанства».

Тим не менш впродовж його нинішньої каденції у Володимирі-Волинському зберігалася відносна стабільність, а люди продовжували користуватися прикордонним розташуванням міста і возити у Польщу цигарки й інші товари.

Під час парламентських виборів 2014 року кандидат в нардепи Ігор Гузь зрозумів масштаби впливу Саганюка в місті, тому заручився його неформальною підтримкою, а також підтримкою наближених до Саганюка Валентина Вірковського і Валентина Кошельника. Останній досі є помічником Гузя, очолює осередок «Народного фронту» та балотується в облраду від БПП-«Солідарність». До речі, Саганюк навіть робив окремі соціологічні заміри, аби дізнатися, з яким кандидатом в нардепи «дружити».

З початку 2015 року мер заявив про «інформаційну війну» проти себе, своїх синів та оточення. Справді, у місті опоненти розмістили білборди із посиланнями на критичні матеріали про «волинську сім’ю» в інтернет-виданнях. Їх за сприяння Саганюка псували, здирали та навіть спилювали. У такій кампанії мер звинуватив підприємця Олега Мандзюка із Києва, бо свого часу написав «кляузу» із рекомендацією не призначати сестру Мандзюка на керівну посаду в місцевому відділенні ДФІ України.

Водночас своїм можливим наступником Петро Саганюк назвав депутата облради та багаторічного керівника Володимир-Волинської спеціалізованої школи-інтернату Валентина Вірковського. Однак, зважаючи на позиції потенційних опонентів, вирішив таки балотуватися сам. Мовляв, «немає гідної заміни».

27532_1

Кандидат від “Самопомочі” Костянтин Зінкевич позиціонуватиме себе як “нове обличчя”

А в цей час заміна якраз формувалася. Сильним супротивником для Саганюка може стати волонтер Костянтин Зінкевич – висуванець «Самопомочі». На парламентських виборах 2014 року він у 19-у окрузі навіть без партійного бренду та дорогої агітації зайняв другу позиці після Ігоря Гузя – 30,69% проти 17,13%. А у самому Володимирі-Волинському Зінкевич переміг Гузя. Щоправда, за останні півроку він не надто активно підтримував свій рейтинг, тому результати Зінкевича на мерських виборах можуть бути іншими.

Не на його користь зіграє й різне сприйняття посади мера і мандату нардепа. Адже люди усвідомлюють, що більшість часу міський голова проводить, розбираючись із «каналізацією», а імідж «господарника» Зінкечив собі досі не сформував, хоча має високий авторитет як волонтер.

Його плюс – бренд «Самопомочі», який у цьому випадку символізує «нову команду» на противагу «старій» Саганюка. Тобто за Зінкевича можуть проголосувати ті, хто вважає, що стільки років незмінного керівництва – «це перебор».

Другий потенційний опонент – Микола Юнак заявив про себе ще навесні 2015-го. Йому навіть намагалися підпалити автомобіль та будинок коктейлем Молотова нібито через конфлікт із зятем Петра Саганюка Володимиром.

ww111772

Так Микола Юнак позиціонував себе під час минулих парламентських виборів

Юнак у місті має імідж господарника завдяки своєму бізнесу. Також він може розраховувати на підтримку основної політсили опонента БПП-Солідарність – партії УКРОП.

Однак назвати себе «новим обличчям» буде важко. До того ж опоненти, а також головний регіонал Волині Олександр Башкаленко, напряму прив’язують його до місцевого осередку Партії регіонів.

Третя альтернатива – депутат міськради Сергій Коба, який балотуватиметься від ВО «Свобода». Коба вже давно у послідовній опозиції до Саганюка і його людей. Саме через бійку із наближеним до мера депутатом Русланом Морозом Коба став більш відомим на теренах всієї області.

IMG_3537w

Сергій Коба балотуватиметься від “Свободи”

Проте співрозсмовники ВАР у Володимирі-Волинському називають шанси Коби не надто високими. Його може фінансово підтримати екс-нардеп та підприємець Євген Мельник. Також додати голосів може сприйняття частиною волинян «свободи» як жертви «режиму Порошенка». Проте потенціал трьох інших названих кандидатів на цьому етапі кампанії все ж більший.

Якусь роль може відіграти і кандидат на посаду міського голови від радикальної партії. Однак звинувачення голови обласного осередку Володимира Кучера про те, що сюди «прокралися» регіонали і плутанина щодо балотування Віри Чарковської підривають шанси партії на високий результат у Володимирі-Волинському.

P.S. Неправильно було б вже на початку кампанії «хоронити» шанси когось із кандидатів. Однак три різних опозиційних до Петра Саганюка лідери – Костянтин Зінкевич, Микола Юнак та Сергій Коба фактично розпорошують голоси проти нинішнього міського голови.

Згідно із чинним законом «Про місцеві вибори» Володимир –Волинський не дотягує до міст, де вибори відбудуться в два тури. Тобто сценарій «Саганюк – антиСаганю» втілити не вдасться. Єдиний шанс для когось із трьох опозиціонерів – маргіналізувати всіх інших та зробити себе втіленням нової політики і противником всього негативно, що було у Володимирі-Волинському за роки керування нинішнього мера.

Антон БУГАЙЧУК