Кримінальне минуле і сьогодення кандидата Москвича

“21 вересня під час проведення міської конференції Аграрної Партії України мною прийнято рішення балотуватися у мери Луцька“. Таке повідомлення з’явилося нещодавно на сторінці бізнесмена Степана Москвича у Facebook. Воно здивувало не лише колег магната по аграрному бізнесу, але й людей, які мінімально розбираються в місцевій політиці.

Чому? Москвич насамперед відомий, як власник аграрних та будівельних фірм, що мають дуже далекий стосунок до Луцька. Тобто не віриться, що він орієнтується в проблемах міста і реально може вирішувати негаразди лучан.

Друга причина. Його непросте минуле та сучасне. За Москвичем тягнуться ряд скандалів з кримінальними мотивами, які не личать кандидату в мери Луцька. Степан Москвич такий собі Янукович місцевого розливу. Тільки несидівший.

Як багато бізнесменів, він почав вести свої справи у 90-х. Те, чим займалися тодішні підприємці, стало історією. Однак не всі вони навчилися вести справи порядно. Зокрема й герой цієї публікації.

Ось декілька штрихів до портрету Степана Москвича.

***********

2009 рік. Земельна справа

Про цю оборудку в 2013-му написав журналіст Андрій Лучик. Її суть – задешево отримати понад 130 гектарів землі під Луцьком.

Земельний аукціон був справді проведений у 2009 році. Згідно з розпорядженням  голови Луцької районної райдержадміністрації від 9 червня 2009 року ПСП «Стир-Агро» отримало право оренди чотирьох земельних ділянок Боратинської сільради (площею 43, 45, 27 та 20 га) на 5 років. Ціна продажу кожної ділянки різнилася від стартової лише на 10%.

Тобто було зроблено лише два кроки підвищення ціни в ході проведення земельних аукціонів. До прикладу, на схожих земельних аукціонах, проведених у 2009 році в Баївській сільраді, ціна продажу була більша від стартової на 230% а поблизу Торчина – на 350% більшою.

Розгадка такого незначного підвищення ціни криється в учасниках земельних аукціонів. Якщо в останніх прикладах брали участь юрособи виключно на конкурентних засадах, то землі Боратинської сільради були розіграні між «своїми».

Якщо подивитися документи про проведення земельних аукціонів в Боратині, то учасниками всіх чотирьох аукціонів були ПСП «Стир-Агро» та ТзОВ «Стир-Агробуд».  Директором обох підприємств на момент проведення аукціону був Сюйва Микола Федорович.

Більше того, згідно із витягами з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців засновником ТзОВ«Стир-Агробуд» були Москвич Степан Овсійович та ПСП «Стир-Агро».

Засновником ПСП «Стир-Агро» на момент проведення аукціону була Давидюк Наталія Олексіївна, яка є дружиною Степана Москвича.

Таким чином в аукціоні брали участь пов’язані контролем юридичні особи, а відтак це підриває основний принцип проведення будь-якого аукціону – конкурентність.

Було порушено щонайменше Закон України «Про захист економічної конкуренції» та Земельний кодекс, де чітко вказано, що земельні ділянки чи права на них підлягають продажу на конкурентних засадах.

***********

2014 рік. Стрілянина

Нині триває судовий розгляд подій, які сталися в вересні 2014-го. Тоді на поля Москвича поблизу села на Радомишль приїхали декілька комбайнів, щоб покосити сою. Таким чином власники фірми “Мрія Агрохолдинг” хотіли повернути натурою гроші, позичені раніше Москвичем.

Майбутній кандидат в мери Луцька дізнавшись про це, в стилі героїв вестернів, приїхав на місце події на джипі з карабіном і зробив постріл в бік одного з комбайнерів. На щастя, нікого не зачепило. Зрозуміло, що власники комбайнів звернулися у міліцію.  Пізніше люди Москвича перегородили дорогу і нікого не пропускали. Навіть рейсові автобуси, які мусили об’їжджати “блокпост” полями.

Тож відносно бізнесмена відкрили кримінальне провадження за ст. 129 КК України (погроза вбивством із застосуванням вогнепальної зброї). Як йшлося вище справа й нині розглядається судами. Сам Москвич приїзд комбайнів називає рейдерством, а заяву комбайнера про стрілянину – підставою.

До слова, під час суду у Москвича вилучили закордонний паспорт, бо прокурор підозрював: бізнесмен може втекти з України. Тим більше під час керування КХП він придбав нерухомість в Іспанії, куди часто заїжджав відпочити. Просили й про тримання під вартою, однак гуманний міськрайонний суд не погодився.

***********

2015 рік. Аварія літака, крадіжка з взломом

Є ще дві справи пов’язані з Степаном Москвичем. Навесні міліція розбиралася, чи належить йому літак АН-2, який розбився 26 березня з контрабандними цигарками на борту. Тоді загинули дві людини.

Виявилося, що літак належав підприємству Москвича “Стир-Агро”. За інформацією з відкритих джерел літак нині належить ПСП “Агротехсервіс”, яке пов’язують з все тим ж Москвичем.

Щоправда він від літака відхрещується. Мовляв, літак давно продав і забув про нього. Чи правда це? Розберуться правоохоронці.

Ще одна заява на Москвича лягла в міліцію в серпні. Тоді він, перебуваючи за кермом автонавантажувача, пошкодив ворота зерносховища та заволодів пшеницею, що там перебувала. Нині триває досудове розслідування щодо цього інциденту.

***********

Піраміда на 64 мільйони

Однак найгучнішу справу відкрили після його керування луцьким КХП №2. Там Москвич догосподарювався за чотири роки до зернової піраміди на 64 мільйони гривень.

Перевірки держпідприємства «Луцький комбінат хлібопродуктів №2» виявили, що звідти в невідомому наразі напрямку зникло 29 тисяч тонн зерна, яке на зберігання йому передав Аграрний фонд.

Станом на липень 2014 року на КХП №2 мало би зберігатися понад 38 тисяч тонн зерна. Однак фактична наявність зерна вразила перевіряльників. Адже шляхом замірів вони з’ясували, що загалом хлібокомбінат має лише 9090 тонн зерна. Нестача ж становить 29 117 тонн: 7 634 тонн пшениці четвертого класу, 19795 тонн пшениці третього класу та 1688 тонн жита.

За оцінками експертів, вартість поцупленого із Агрофонду – у межах 64 мільйонів гривень. Хто саме провернув таку махінацію, встановлюють правоохоронці.

Щодо Москвича відкрили кримінальне провадження за ч.5 ст. 191 ККУ (привласнення, розтрата майна в особливо великих розмірах). Розслідуванням займалася Генеральна прокуратура. Щоправда чомусь займається понад рік, а результату не дає.

Цією справою зацікавилися у Верховній Раді. Генпрокурор Віктор Шокін та міністр внутрішніх справ Арсен Аваков нещодавно отримали запит, на який відповіді поки не дали.

***********

У цій публікації зібрані далеко не всі “гріхи” Степана Москвича. Так би мовити це лише верхівка айсберга. Сам Москвич часто говорить, що він жертва політичних переслідувань.

Однак ледь не щороку проти нього відкривають нову справу. Він потрапляє в скандали пов’язані з оборудками на мільйони гривень. Насправді за гучними заявами Москвича стоїть бажання приховати ці ліві заробітки. Мабуть, саме тому він і йде в мери Луцька, щоб сховатися від правоохоронців за посвідченням міського голови Луцька. Однак очевидно, що лучани за шахрая не голосуватимуть.

 

До слова, якось дивно, що попри махінації з приватними і державними грошима та майном Москвич й досі на волі. Виявляється у нього в високих державних сферах є покровитель, з яким довгий час бізнесмен мав дружні стосунки. Однак

їх, як часто буває, зіпсували гроші. Москвич завинив йому велику суму, йдеться про мільйони доларів, і тепер не може розраховувати на повну підтримку покровителя.

 

Про покровителя волинського бізнесмена, історію їхніх стосунків та ситуація, через яку вони розсварилися читайте в наступній публікації.

 

Богдан АРКАНЧУК