У Луцьку запропонували зміни до закону про переселенців

У Луцьку юристи, громадські активісти, та представники благодійних фондів обговорювали зміни до Закону України «Про Закон України про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». Зміни розробила Благодійна організація «Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги».

Круглий стіл відбувся з ініціативи громадської організації «Об’єднання «Самопоміч» 23 вересня.

Подібні обговорення проведуть і в інших областях. На зустріч завітали очільник Волинської «Самопомочі» Юлія Вусенко, представник благодійних фондів «Ефективне суспільство» та «Карітас» Ірина Осіпова, представник Центру безоплатної правової допомоги, позаштатний радник Міністра соціальної політики щодо внутрішньо переміщених осіб в області Інна Нечипорук, представники переселенців, юристи із Київського університету права та Східноєвропейського національного університету.

«Були певні протести людей, які збиралися перед Верховною Радою, але все-таки закон був прийнятий», ‒ зазначив голова Волинської обласної організації Спілки юристів України Віталій Єлов. Він додав, що через поспішність прийняття Закону, який вступив у дію 22 листопада 2014 року, у ньому є деякі недоліки. Тому юристи напрацювали зміни до Закону та представили їх у форматі круглого столу для того, щоб виробити єдиний документ та лобіювати його прийняття.

«Багато норм залишилося мертвими, бо це було теоретичне бачення життя. Практика вносить деякі поправки», ‒ додав Єлов.

Він пояснив, що закон про внутрішньо переміщених осіб є універсальним, бо поширюється не лише на біженців, а й у майбутньому може поширюватися на осіб, які, скажімо, будуть переміщуватися внаслідок стихійних лих тощо.

Пропонують внести зміни до ряду статей. Зокрема, пропонують уточнити визначення дітей переселенців, оскільки стаття не враховує дітей, які народилися у ВПО. Також пропонують визначення строку та обставин закріпити за Кабінетом Міністрів. Активісти пропонують внести правки й у перелік документів, які підтверджують, що людина дійсно внутрішньо переміщена – до переліку пропонують додати документами про право власності, документи на житло, військовий квиток та трудова книжка.

«У випадку, якщо людина втратила всі документи, людина може звернутися до суду. Якщо суд встановить такий факт, то рішення суду, яке набрало чинності теж повинно враховуватися», ‒ зазначив Єлов.

Враховуючи прохання переселенців, просять також надати можливість приносити довідку про внутрішнє переміщення не на 6 місяців, як зараз, а на весь період дії обставин. Юристи додають, що варто внести поправку щодо надання можливості переселенцям, які перебувають у складних обставинах, отримувати соціальні послуги за рахунок бюджетних коштів.

Серед запропонованих змін ‒ також конкретизувати можливість отримання безоплатної допомоги та прив’язати її до інфляції. Передбачають також можливість повторної безоплатної приватизації житла після п’яти років проживання.

«Більшість із внутрішньо переміщених осіб вже лучани», – зазначила Юлія Вусенко. Вона додала, що багато хто вже влаштувався на роботі. Але поруч з тим є й багато людей, які соціально незахищені, тому вносити зміни необхідно.

Активісти, які зібралися на зустріч пропонували свої зміни. Зокрема, поцікавилися, чи можуть внутрішньо переміщені особи голосувати та балотуватися. Віталій Єлов повідомив, що необхідним є прийняття окремого Закону, а Інна Совальська розповіла, що також запропоновані зміни у частині надання ВПО можливість включення до виборчих списків після написання заяви. Загалом пропонують внести зміни та уточнення до шести статей Закону.