Бунт бурштинокопачів на Волині: понівечений ліс і тара з-під алкоголю

Очільники області прибули в Маневицький район задля врегулювання ситуації, яка склалася з незаконним видобутком бурштину.

Про це з місця події повідомляє репортер Волинського Агентства Розслідувань Антон Бугайчук.

Так, Володимир Гунчик розповів, що вчора на території Маневицького лісгоспу зустрічався з бурштинокопачами, проте компромісу досягти не вдалося. За словами очільника ОДА, копачі були нетверезі, тому конструктивного діалогу не вийшло.

Крім того, Гунчик додав, що територія в лісі на сьогодні розрита в 5 разів більше, аніж учора. Площа вимірюється гектарами.

Прокурор Волині Дмитро Чепіжак додав, що організували видобуток не мешканці Волині. Осіб, які причетні до цього, попередньо встановили, провели обшук в їхніх оселях.

За інформацією голови УМВС Волині Петра Шпиги, станом на зараз в рамках справи затримали 20 авто, 40 людей, певну кількість бурштину. В одній із машин знайшли 200 тисяч гривень, ймовірно, для купівлі каміння.

До операції, за словами Шпиги, залучали 500 правоохоронців із 5 регіонів.

Наразі порушене кримінальне провадження за ст.240  ККУ «Порушення правил охорони або використання надр Кримінальний кодекс України». У пік конфлікту ‒ вчора пообіді ‒ на території налічувалося до тисячі старателів.

Як розповіли лісівники, копачі шукають місце покладу за наявністю синьої глини. Саме під нею залягає сонячне каміння. За словами Володимира Гунчика, бурштин тягнеться пластом по території всієї Північної Волині аж до Польщі. Тому він готуватиме звернення до Кабінету міністрів України, Верховної Ради України та Президента, аби законодавчо врегулювати цю проблему. Також запропонує посилити відповідальність за незаконний видобуток.

Також, переконаний голова ОДА, районні ради повинні також приділяти більше уваги цій проблемі. Зокрема Гунчик пропонує Маневицькій райраді зібратися на позачергове засідання, аби обговорити ситуацію.

Зараз очільник Волині вирушає на переговори до місцевих мешканців. Проте, стверджує, його позиція однозначна: видобуток бурштину можливий лише за наявністю дозволу від сільради. Петро Шпига зазначив, що до мітингарів ставитимуться відповідно до Закону про міліцію. У разі провокацій діятимуть в межах закону.

ЧИТАТИ БІЛЬШЕ ПРО БУРШТИНОВИЙ БУНТ НА ВОЛИНІ

Володимир Гунчик подякував усім активістам, які долучилися до врегулювання ситуації ‒ взяли участь у вчорашній спільній нараді, а нині залишаються охороняти територію спільно з працівниками лісової охорони. За його словами, нині на території перебуває до 250 громадських активістів.

Варто зауважити, що копачі в авральному порядку залишали територію лісу, тому у ямах позалишалися їхні харчі та алкоголь. Як стверджують працівники Маневицього лісгоспу, понівечена площа ‒ 15 гектарів, а збитки землі ‒ 490 тисяч. Вартість рекультивації ‒ 125 тисяч. До 4 ранку звідси виїхало до 300 машин. На відновлення лісу підуть десятки років.