Волинські лісгоспи продавали деревину «сумнівній» фірмі. ДОКУМЕНТ

Щонайменше 8 волинських лісгоспів до червня 2015 року продавали деревину офшорній компанії Zortex, що експортувала її за кордон.

Про це йдеться у наказі Міністерства економічного розвитку та торгівлі №831 від 15 червня 2015 року, який є у розпорядженні Волинського Агенства Розслідувань.

Так, Старовижівське, Поліське, Колківське, Любомльське, Камінь-Каширське, Ківерцівське, Маневицьке та Ковельське лісові господарства були залучені в схеми збуту деревини на експорт через Zortex.

Відзначимо, що існування таких схем припало на керівництво Державним агентством лісових ресурсів «людини Януковича» Віктора Сівця та свободівця Валерія Чернякова. А на Волині управлінням лісового та мисливського господарства керували Богдан Колісник і Василь Мазурик. Оборудки припинили лише після усунення Чернякова.

Про походження фірми Zortex пише видання «Лісовод». Публікуємо фрагмент їхнього розслідування:

Фірма Zortex увірвалася на ринок у 2012 році і майже одразу стала лідером. Вказівки з нею працювати облуправління почали отримувати з Києва.

На своєму сайті компанія пише, що її основний експортний матеріал – пиловник сосни, ялини, осини, вільхи, берези, бука, ясеня. Останні в списку породи дерева є дефіцитними на внутрішньому ринку.

У минулому році з цією фірмою в галузі розгорівся скандал: з перевірками в лісгоспи нагрянула СБУ, яка виявила масштабні об’єми експорту так званого «чорного» лісу.

На сайті Лісагентства навіть було повідомлення про це: «Викрито схему компанії Zortex, яка закуповує деревину за підробленими документами у комунальних лісгоспах, яку потім відправляє на експорт».

Така деревина коштує на 50% дешевше від сертифікованої. Якщо вартість соснового половника II-III сорту на біржі складає 850 грн, то нелегально заготовлена обійдеться приблизно 400 грн за кубометр. Схема із «чорним» лісом для імпортерів приваблива тим, що дозволяє суттєво збільшити загальний прибуток від його перепродажу.

Хоча компанія зареєстрована у Великобританії, а формальним директором компанії є така собі Shirley Van Kerkhove із Сейшельських островів, насправді офіс Zortex знаходиться у Києві, на вул. Щорса, 32 г.

Власне це зазначено в одній із комерційних пропозицій, адресованій начальникам облуправлінь лісових ресурсів.

Автор навідалася за цією адресою. В офісі повідомили, що у них «лісом займається Олег», але його немає. Водночас сусіди по приміщенню розповіли, що Олег приїздить на роботу автомобілем Renge Rover.

З власних джерел у правоохоронних органах вдалося з’ясувати, що авто з такими номерами зареєстроване у Печерському районі столиці. Його власником є Котляр Олег Ігорович 1964 року народження.

Цікаво, що людина з ідентичним ім’ям є засновником та директором також російських компаній, які займаються продажем лісоматеріалів, – це ООО «Тимбер.РУ», ООО «Северный лес», ООО «Каркас».

Торгівля деревиною – не єдине заняття Котляра. Наразі він має свою фірму, яка, окрім лісоматеріалів, займається продажем газового палива – це ТОВ «Авіатехпостачання».

У реєстрі можна знайти інформацію, що у 2008 році він також був засновником фірми «Укртехінвестгаз», яка наразі входить у концерн «Укргаз». Одним із засновників концерну є Дмитро Єрмаков, який восени минулого року балотувався у парламент за списками «Опозиційного блоку». Експерти нафтогазового ринку називають «Укргаз» «навколофірташівською» структурою.

Автор звернулася до Котляра за коментарем. Почувши, що до нього телефонує журналіст, він кинув слухавку. Однак за п’ять хвилин передзвонив і почав переконувати, що не має ніякого стосунку до Zortex: «Хто вам таку дурницю сказав? Який Зортекс? Я зовсім другу компанію українську маю».