Арешт Ігоря Мосійчука: плюси, козирі та меседжі

Верховна Рада у середу дала згоду на арешт народного депутата від Радикальної партії Ігоря Мосійчука. Чутки про справи проти нього ходили парламентом більше трьох місяців, але поки Олег Ляшко був в коаліції, їх тримали в шухляді. Варто було радикалам піти – і справи пішли в хід.

При цьому Петро Порошенко здобув плюс один бал в заліковій таблиці вимог США. Коли кореспондент INSIDER спитав на початку тижня в одного з лідерів БПП, чого хочуть Штати, той відповів: “Посадок”.

Крім того, президент отримав козир у передвиборчу риторику – тепер на кожен закид опонентів, він зможе здивовано відповідати: “а хто мене критикує – корупціонери і здирники?”.

Є в сьогоднішньому арешті і ще один посил – відтепер депутати Радикальної партії не захищені від кримінальних справ, а отже не виключено, що багато хто з них захоче повернутися в коаліцію, якій  катастрофічно не вистачає голосів.

Як розгорталися події навколо арешту Мосійчука, стежив INSIDER.

 

Повернути в коаліцію поштучно

Насправді, ніщо не віщувало бурі. День середи в парламенті мав пройти під знаком фінансів і Кабміну, і обіцяв чергові публічні з’ясування стосунків Юлії Тимошенко і Арсенія Яценюка.

Уряд з Мінфіном готувались до розгляду в Раді законів, необхідних для реструктуризації зовнішнього боргу. Депутати також мали розглянути кандидатури членів комісії з відбору антикорупційного прокурора.

Навколо цих питань і справді точились гарячі дискусії. Уряд, отримавши свою порцію критики, все ж домігся підтримки парламентом необхідних законів, кандидати в комісію теж були обрані. Але справжній перформанс очікував на парламент ближче до вечора, коли в Раді з’явились міністр внутрішніх справ Арсен Аваков та генеральний прокурор Віктор Шокін.

Весь пленарний тиждень парламентом ходили розмови про те, що в Адміністрації президента думають над тим, як добитись стабільної роботи коаліції після виходу з неї Радикальної партії. Хоча, формально, після виходу “ляшківців” в коаліції залишилось значно більше ніж необхідні 226 депутатів, однак перша половина тижня показала, що навіть в такій ситуації й так не дуже рівна робота коаліції дає збої. “Самопоміч” і “Батьківщина” одразу вирішили скористатись моментом і почали боротьбу за свої права. Малі фракції коаліції раз по раз відмовлялись голосувати за ті чи інші питання, чим викликали невдоволення БПП з “Народним фронтом”. Голосів не вистачало. При цьому, БПП і НФ мали б скаржитись на себе, оскільки тиждень показав головну проблему великих фракцій – слабку дисципліну. Інколи у великих фракціях не вистачало до третини голосів їх депутатів.

Самі звинувачені Ляшком депутати від БПП свою провину спростовували, однак інші члени пропрезидентської фракції підтверджували слова головного “радикала”. “Вітко мав бути першим. Так би мовити, зібрати весь негатив, щоб наступним було легше”, – розповів один з депутатів БПП. Серед тих, хто мав піти називались прізвища ще п’ятьох членів РПЛ з так званої “групи Артеменка”. Переговори саме з “групою Артеменка” за словами співрозмовника велись не просто так, а тому що Артеменко має хороші стосунки і з Третьяковим, і з Кононенком.У Радикальній партії на ситуацію дивились з неприхованим задоволенням, входячи в улюблене опозиційне русло. Однак вже ближче до середини тижня риторика “радикалів” стала більш емоційною. “В стіни українського парламенту знову з’явилась політична корупція. Шляхом шантажу, залякування, банального підкупу намагаються розколоти фракцію Радикальної партії після її переходу в опозицію”, – заявив з трибуни Ради в середу лідер фракції Олег Ляшко. Таким чином він відреагував на небажання депутата фракції Артема Вітко виходити з коаліції. Лідер “радикалів” заявив, що за дорученням президента Петро Порошенко депутати від БПП Ігор Кононенко та Олександр Третьяков намагаються підкупити “радикалів”, схиляючи їх вийти з фракції.

Як стверджує один з впливових депутатів у БПП, у фракції РПЛ окрім зазначеної групи є ще декілька груп, які потрапили до фракції від різних політичних та бізнесових кіл. “Там є група Артеменка, 6 людей – бізнес-група, 4 – люди Львочкіна, 2 – Ахметова, 2 відомих обличчя – Денис Силантьєв та Злата Огневіч і 6 так званих “сімейних”, з найближчого оточення Ляшка”, – розповів депутат.

За словами одного з депутатів “Самопомочі”, президент Порошенко не пробачив Ляшкові вихід з коаліції і таким чином намагався приструнити “радикалів”. “Він так показує й нам і “Батьківщині”, що вихід з коаліції не буде залишений без покарання. І якщо йому буде треба, то фракцій в нас не буде взагалі”, – додав співрозмовник.

Сам Ляшко розповів, що про намагання підкупу з боку БПП йому розповіли безпосередньо члени фракції, однак джерела у БПП підозрюють, що переговірники просто зробили крок на випередження, оскільки інформація дуже швидко просочилась в ЗМІ. Чим би не завершились такі вмовляння, в другій половині четверга про них забули.

До Верховної Ради несподівано прибули міністр внутрішніх справ Арсен Аваков та генпрокурор Віктор Шокін.

 

Подвійний удар

Виступи обидвох силовиків виглядали наче політичні постріли, хоч і носили різноплановий характер. Аваков довго і з притаманною йому візуалізацією у вигляді демонстрації відео намагався переконати депутатів, що події біля будівлі Ради мають зовсім не випадковий характер, а були спровоковані керівництвом партії “Свобода”. За словами Авакова, подіям під Радою передувала поїздка керівництва “Свободи” Олега Тягнибока, Юрія Сиротюка, Олега Гелевея та Ігоря Кривецького до місця дислокації батальйонів МВС “Січ” та “Карпатська січ”, в які входили представники партії.

За словами міністра, саме із таких осіб була сформована група для дестабілізації ситуації під Радою внаслідок чого постраждало 110 силовиків. Метою цього теракту Аваков назвав дестабілізацію ситуації в країні, створення озброєного громадського протистояння.

Після виступу Авакова на трибуну вийшов Шокін, якого “радикали” зустріли плакатом “Шокін=Пшонка”. “О, дякую”, – посміхаючись прокоментував генпрокурор, побачивши плакат, – “Я дуже вдячний пану Ляшко за таке порівняння, однако”.

А після цього почав показувати депутатам вже своє відео, яке він назвав одним з фрагментів слідчих розшукових дій. Фігурантом відео став депутат РПЛ Ігор Мосійчук. Згідно з показаним відео схожий на Мосійчука чоловік отримував гроші за “прикриття” від силових органів по кар’єру.

Чим більше роликів спливало на табло Ради, тим сумнішим ставало обличчя Олега Ляшка. З обличчя Мосійчука потрохи спливала пиха.

Це відео багато депутатів зустріли посмішками, потім почали вигукувати: “Ганьба!” та “Тюрма!”. “Колеги, я не бачу тут нічого смішного”, – роздратовано відреагував на посмішки колег спікер Володимир Гройсман.

Одразу ж після демонстрації відео Шокін звернувся до Ради з проханням невідкладно дати згоду на затримання та арешт Мосійчука. “Щоб Мосійчук не втік”, – заявив Шокін. Це прохання миттєво підтримав Гройсман, який швидко поставив на голосування включення цього питання до порядку денного, а потім і саму постанову. “Я шокований тим, що я побачив зараз, і я вважаю, що ми маємо діяти як абсолютно чесні люди і захистити парламентаризм, не дивлячись на те, що в нашому стаді є паршива овца”, – виголосив спікер.

На табло засвітилось “262 – за”.

Ляшко про щось перемовився з Мосійчуком, і побіг до спікера. “Репліку, я не в суді! Дай слово, я сказав!”, – почав кричати Ляшко.

“На фракції будеш командувати”, – відповів Гройсман, після чого до президіуму ринулись “радикали” та інші депутати. Перепалку з балкону чути не було, однак в певний момент випадково в спікера включився мікрофон, з якого долетіла лайка з боку Ляшка в бік Гройсмана.

“Падонок, скотина”, – кричав Ляшко, вириваючи мікрофон спікера. У відповідь той просто закрив засідання.

Радикали пішли вниз на нараду. В кулуарах другого поверху стояв в супроводі прес-служби заступник глави фракції БПП Ігор Кононенко.

“Ну що красиво було? Я ж вам казав, ідіть нагору, буде цікаво”, – сміявся він.

Про те, що в парламенті готується арешт Мосійчука журналістам INSIDER стало відомо ще о другій годині. А ось переважна більшість депутатів  ні сном, ні духом про це не знали.

“Я нічого не знав, та й колеги нічого не знали. Більше того, в нас на гальорці перед засіданням тусували радикали, і Мосійчук, були досить безтурботні”, – каже представник “Народного фронту” Олександр Сочка.

“Я чув, що має щось бути, але нічого подібного не чекав”, – зізнався представник БПП Олександр Черненко.

Навіть прес-секретар МВС Артем Шевченко запевняє, що нічого не підозрював про такий поворот подій. Так само як і прес-служба ГПУ.

Вже після всіх виходу з зали “радикали” переконували, що знали про наміри силовиків. “Ми зранку на фракції це обговорювали. Навіть було прийнято рішення, що Мосійчук не буде нікуди тікати. Щоправда, думали, що знову лякають. Це ж не вперше”, – зізнався після подій один з депутатів РПЛ.

Щоправда, ще в обід Андрій Лозовий запевняв INSIDER, що такий сценарій не можливий.

 

З речами на вихід

Після голосування Мосійчук вийшов із зали і одразу ж потрапив у щільне коло телекамер та диктофонів. “Це відео змонтоване. Я нічого не брав”, – буквально кричав він, прямуючи на перший поверх до кабінету, де зазвичай проходять засідання фракції. За Мосійчуком потягнулись в бік кабінету й інші “радикали”, а потім прийшов і Ляшко.

“Я не збираюся його покривати, але навіть останній найгірший злочинець має право сказати слово на свій захист. Гройсман його цього права позбавив”, – заявив журналістам Ляшко.  Разом з тим, лідер “радикалів” назвав те, що відбулось “судом Лінча”. “Це розправа Петра Порошенка наді мною та моєю фракцією”, – кричав він на камери.

Після цього члени фракції закрились в кабінеті на засідання, а депутати від пропрезидентської БПП коментували те, що сталось.

“Дуже важливо, що головуючий поставив на голосування пропозицію про зміну звичайної процедури розгляду. Ви ж знаєте, що звичайна процедура розгляду передбачає два тижні, регламентний комітет, виступи і так далі. Але сьогоднішнє відео було дуже переконливим. Депутати вирішили дати можливість правоохоронним органам заарештувати народного депутата у процедурі аd hoc”, – розповідав лідер фракції БПП Юрій Луценко.

Крім того, Луценко додав, що наступного пленарного тижня генпрокурор має намір виступити зі зверненням у Раді. При цьому він підтвердив, що в ГПУ є ще декілька подань на нардепів.

Водночас, інший депутат з БПП розповів, що силовики 2 місяці “вели” Мосійчука. За словами співрозмовника, про операцію, яку проводила окрема група молодих слідчих, знали всього 5 людей. Депутат також не виключив, що це не останнє затримання й натякнув, що мова може йти не тільки “про тих, про кого давно говорять”.

Журналісти очікували завершення засідання фракції “радикалів”, а інші депутати періодично підходили подивитись, що там відбувається. В певний момент підійшов “свободівець” Юрій Левченко, однак перекинувшись декількома словами з одним з “радикалів”, швидко пішов. Буквально через хвилину двері кабінету “радикалів” відчинились і в них з’явився роздратований Мосійчук. “Ми щойно подивились результати голосування. За мій арешт проголосували 3 “свободівця”. Тепер я маю повне моральне право не мовчати, і заявляю, що Кривецький (екс-депутат від “Свободи”) був в Адміністрації Президента 30 серпня!”, – вирішив раптом розповісти “радикал”.

Цікаво, що таку саму інформацію раніше INSIDER розповів один з депутатів “Народного фронту”. Згодом, в ефірі “Громадського” сам Кривецький спростував цю інформацію, заявивши, що був у Львові в цей день та буде позиватись до суду за наклеп.

Згодом у парламенті залишились практично лише журналісти та представники Управління державної охорони, які очікували на вихід Мосійчука. Через годину очікування групами почали виходити “радикали”, однак від коментарів відмовлялись. Через ще півгодини, коли в кабінеті залишались лише зо п’ять депутатів, в парламент зайшли спецпризначенці СБУ на чолі з начальником УДО Валерієм Гелетеєм. Вони швидко попрямували до кабінету “радикалів”, де на порозі їх зустрів Ляшко.

“Це територія, яка закріплена за фракцією. Ти не маєш права заходити”, – різко звернувся до Гелетея Ляшко. “Я не знаю з чим ти сюди прийшов. З наркотою, з патронами, зі зброєю, що ти хочеш підкинути. Подонків таких ми знаємо! Валєра, ти поклав тисячі пацанів, ти не маєш права в український парламент заводити маски-шоу. Валєра, мотай звідси. Мосійчук сам вийде, не буде ніякого опору”, – апелював до Гелетея Ляшко. Після недовгої перепалки Гелетей зайшов в кабінет і через 5 хвилин Мосійчук в супроводі спецпризначенців вийшов з будівлі Ради.

У цей час під стінами парламенту працівники СБУ обшукували авто Мосійчука, біля якого зібрались інші “ляшківці”. На певний час на частині вулиці Грушевського навіть утворився затор, поки сам Ляшко біля машини розповідав журналістам про корупцію Порошенка.

За словами одного з депутатів БПП, після сьогоднішніх подій про наявність фракції РПЛ у Раді мова вже фактично не йде. “8 людей вже не там”, – переконував депутат. Разом з тим, як розповів INSIDER один з “радикалів”, ще близько опівночі тривало засідання фракції “в тісному колі”.

“Не знаю як буде далі, але поки що ніхто нікуди не виходить”, – переконував депутат.