Передвиборчий Луцьк: огляд 12-17 вересня

В Україні 5 вересня стартувала виборча кампанія напередодні виборів до місцевих рад. Хоча піаритися для перемоги на прийдешніх місцевих виборах луцькі політики почали вже давно, з 5 вересня ми офіційно можемо стверджувати, що кожен захід, так чи інакше пов’язаний із потенційними кандидатами, спрямований на покращення виборчого результату.

До 23 жовтня Волинське Агентство Розслідувань щотижня публікуватиме огляди виборчої кампанії у Луцьку. У нашому об’єктиві публічні акції та кулуарні домовленості політсил у боротьбі за владу в місті та області.

**********

Багатою на новини стали вихідні 12 та 13 вересня, адже саме у ці дні багато партій провели зїзди, де декларували бажання іти на вибори. Так, волиняни були на з’їздах «Сили людей», Партії зелених, «Укропу», ВО «Батьківщина». Раніше 8 вересня свій з’їзд провела «Самопоміч», у понеділок, 14 вересня з’їзд провели у ВО «Свободі», а у середу, 16 вересня– «Блок Петра Порошенка- «Солідарність» та «Опозиційний блок».

Найбільш помпезним, звичайно, був з’їзд «Укропу». Детально про нього читайте в матеріалі «Української правди». На ньому «засвітився» кістяк команди «Нового Луцька» – Ігор Палиця, Олександр Товстенюк, Ірина Констанкевич, Ігор Поліщук та Микита Рабан, що цілком прогнозовано, зважаючи на попередні заяви про балотування Палиці саме від проекту Ігоря Коломойського «Укроп».

Під час з’їзду Палиця відзначився кільком досить різкими заявами, зокрема: «Ніхто в Україні точно не знає, крім Адміністрації Президента, скільки наших героїв загинули в зоні АТО. Я хочу, щоб люди, які сьогодні відправляють наших найкращих патріотів на смерть, відповідали за свої злочини в Гаазі», а ще звинувати Порошенка у тому, що його політика працює на користь Путіна.

Ще Олександра Товстенка офіційно всунули в мери Луцька, а Палицю вирішили поставити на чолі списку у міську та обласну раду, хоча екс-губернатор Одещини заявляв про бажання стати народним депутатом. На чолі списків на місцевих виборах він буде швидше символом, а не реальним кандидатом.

До цього 11 вересня відбулася друга позачергова конференція УКРОПу. В офіційному прес-релізі заходу фактично підтвердили, що у Луцьку УКРОП=Новий Луцьк. Хіба голова обласного осередку партії В’ячеслав Рубльов ще не асоціюється із фондом Палиці. Останній відзначився заявою: «Завдяки зусиллям Дніпропетровської команди, яка стоїть в основі створення УКРОП, сьогодні ми на Волині маємо змогу жити мирно». Досить упереджене судження. Але потрібно розуміти, що напередодні виборів політики просто зобов’язані активно підкреслювати свої досягнення та різкіше критикувати опонентів.18e659705f182848f895ecf5c7d6e6077dfc7cb6

У четвер, 17 вересня стало відомо про заяву екс-губернатора Олександра Башкаленка у інтерв’ю Волинському інформаційному порталу про те, що «кістяк свого штабу він зробив з авторитетних регіоналів. Це чудово коли керівники, не зважаючи на стереотипи та ярлики, надають перевагу професіоналам». Зокрема він згадав Олександра Курилюка, що «був головним ідеологом, заступником голови обласного осередку Партії регіонів», Ольгу Здебську, що «була головним редактором газети «Волинь-регіон», а зараз її знання та професіоналізм оцінили в «Новому Луцьку» та Миколу Юнака із Володимира-Волинського, який збирається іти в мери від УКРОПу.

«Він дуже допомагав нашій партійній організації. Був у резерві, ми його планували на голову нашої партійної організації у Володимирі-Волинському, він про це дуже мріяв. Це сильні кадри. Ми їх вчили і разом з ними навчалися», – заявив Башкаленко про Юнака.

Оскільки це інтерв’ю для видання, журналісти якого точно не симпатизують УКРОПу, таку заяву Башкаленка можна трактувати як помсту соратникам, що фактично перейшли в інший табір. Адже він нині досі очолює спадкоємця Партії регіонів – «Опозиційний блок» на Волині.

**********

На з’їзді ВО «Батьківщина» у Києві були голова обласного осередку «Батьківщини» Григорій Пустовіт, керівник обласного виборчого штабу Роман Карпюк, секретар Луцької міськради Сергій Григоренко, партійці Петро Кравчук, Роман Перванчук, Олена Кравчук, Микола Тишик, Майя Шостак, Галина Панишко та інші.

«До кожної міської, районної, обласної ради буде йти рівно стільки кандидатів,скільки мандатів є. Ми дуже серйозно ставимося до кампанії. Я впевнений, що результат «Батьківщини» буде, як завжди, високим і відповідатиме високому рівню довіри волинян», – заявив Пустовіт.

«Я вже зустрівся зі всіма керівниками партійних організацій, ми пропрацьовуємо всіх кандидатів у депутати, щоб не допустити людей, які могли би зрадити», – додав Карпюк. Його заява звучить досить оптимістично, зважаючи на кількість «тушок», які виявилися у списках «Батьківщини» після місцевих виборів 2010 року. Так, колишній голова «Батьківщини» на Волині Анатолій Грицюк після періоду «самовисуванства» планує балотуватися від Радикальної партії Олега Ляшка у обласну раду на Ківерцівщині.

cb-img0719

А вже 17 вересня «Батьківщина» винесла на громадське обговорення передвиборчий список у обласну раду. Очолив його, як і очікувалося. Роман Карпюк. Туди включили як традиційних білосердечних, так і умовно нових політиків. Так, серед нових – один із лідерів Батьківщини молодої на Волині та громадський активіст Захар Ткачук, донька Віктора Чорнухи та працівниця «Луцьксантехмонтаж №535» Ірина Патлашинська, волонтер Валерій Курстак, підприємець-айтішник Віктор Левандовський, голова Федерації профспілок Волині Іванна Дубнка-Філозоф, керівник відділу протидії корупції «самооборони Волині» Анатолій Сковера та інші.

«Стару гвардію» представляють сам Карпюк, Володимир Банада, Михайло Бегаль, Валентина Касарда, Людмила Кирда, Аскольд Пекарський, Ігор Лех, Василь Столяр, Валентин Вітер, Олег Кіндер та інші. Досить несподіване висунення від «Батьківщини» Столяра, адже в нинішній облраді він довгий час не співпрацював із білосердечними. А ще показово, що список очолює не голова облради Валентин Вітер, а Роман Карпюк.

Загалом список «Батьківщини» – це поєднання громадських активістів й волонтерів, депутатів райрад, що хочуть підвищення, і «старої гвардії», яка не бажає втрачати місця.

Також презентували списки у Луцьку міську раду. Тут «новими обличчями» стали юрист Михайло Денисюк, боєць і волонтер Костянтин Байчук, директор ТВО «Волинське телебачення» Микола Генсецький, громадські активісти Олена Ковальчук, Олена Кравчук, Роман Перванчук, Анна Орєховська, викладач СНУ імені Лесі Українки Галина Панишко, учасник війни на Сході Микола Тишик та інші.

«Стару гвардію» представляють Валерій Бондарук, Сергій Волик, Сергій Григоренко, Андрій Козюра, Юрій Корольчук, Юрій Мишко, Аскольд Пекарський та Олександр Семенюк.

Такій розклади» у списках підтвердили, що секретаря міської ради Сергія Григоренка «не пустили» очолити список «Батьківщини» у міську раду, хоча саме він був одним із найбільш активних та публічних у міському осередку цієї політсили.

Ще треба відзначити, що в списках залишаються депутати із нинішнього складу фракції у міськраді, наближені до міського голови Миколи Романюка.

**********

Участю у з’їзді Партії зелених в Києві у соцмережах «похвалився» депутат облради Василь Байцим. А Ірина та Андрій Осіпови були на з’їзді «Сили людей». Партія прийняла рішення іти на місцеві вибори, однак роль у них Осіпова поки не зрозуміла. Важливим є вже той факт, що глава фракції «Нового луцька» у міській раді не приєднався до партії УКРОП, тобто вирішив все ж частково дистанціюватися від команди Палиці.11999678_950942684951754_8999820620538487957_o

На їзді «Самопомочі» так і не озвучили прізвище кандидата на посаду міського голови Луцька, а про список у міську раду ВАР вже писало раніше. Окремого претендента на мерське крісло від «Самопомочі» може і не бути. Партія вирішила висувати їх лише у тих містах, де має сильні фігури (як Костянтин Зінкевич у Володимирі-Волинському).

Лідер «Самопомочі» на Волині Юлія Вусенко тримає інтригу, не називаючи кандидата на парламентських у окрузі №23. За її словами, боротися за мандат вони будуть, однак претендентів поки аж 4, триває обговорення.

**********

Окремо слід згадати про ефір досить відомого ток-шоу «ШустерLife» у п’ятницю, 11 вересня. Центральною у ньому стала перепалка між нинішнім головою Одеської ОДА Михаїлом Саакашвілі та Ігорем Палицею. Зважаючи на те, що програма Шустера тепер на каналі «1+1», може виникнути певна залежність списку запрошених від волі Ігоря Коломойського.

Діалог Палиці та Саакашвілі звівся до суперечки двох політиків, пов’язаних із Одесою. Зокрема сперечалися про КРАЗи, які Палиця купив для Одеси, а потім забрав і нібито тримає у Києві та Луцьку. Їх, як зізнався сам політик, планують використати для наведення порядку, коли Саакашвілі та його політсила «дохазяйнуються» в Україні. Ну а «грузинськи» губернатор звинуватив Палицю і Коломойського у підготовці збройного перевороту.hqdefault

Проте у цьому випадку не важлива суть заяв двох політиків, адже «на Шустері завжди сваряться». Важливо те, що Палицю напередодні виборів у 23-у окрузі фактично «виводять у люди». Раніше він був офіційним спікером УКРОПу (на відміну від Геннадія Корбана та Бориса Філатова). Тепер же у суперечці із Сааакашвілі Палиця виходить на новий рівень публічності та активно критикує основного опонента – «Блок Петра Порошенка-«Солідарність», від якої балотувався у нардепи ще минулого року.

**********

Із кожним днем у Луцьку стає все більше політичної реклами. До білбордів та сітілайтів «Нашого краю», «Нового Луцька», УКРОПу, «Народного контролю», «Свободи» та «Батьківщини» та Радикальної партії додалися БПП-Солідарність та «Самопоміч». Одним із перших в Луцьку рекламувати не бренд, а конкретних людей стала «Свобода», засвітився нинішній депутат міськради Сергій Сівак.

Використовують й інші методи збільшення рейтингу. Традиційно активно працює фонд «Новий Луцьк». Також активізувався їх основний опонент – БПП-Солідарність. Так, лідери цієї політсили Ігор Чорнуха, Євген Ткачук і Микола Романюк поїхали на Схід у місто-побратим Волноваху із допомогою. Відзначимо, що саме тут обрався «приписаний» до Волині нардеп Дмитро Лубинець.

Чорнуха, Ткачук та Романюк розуміють, що допомога бійцям і постраждалим від війни також збільшують рейтинг, тому активно розповідають по свою поїздку.

У інтерв’ю «Відомостям» голова Волинської ОДА Володимир Гунчик зізнався, що буде очолювати обласний штаб Блоку Петра Порошенка. На нього фактично покладений обов’язок забезпечити результат пропрезидентської партії на Волині. Також саме Гунчик відповідає за формування спільних виборчих списків із УДАРом та безпартійними «фронтовиками».IMG_0440

А в окрузі на ДПЗ активіст БПП-«Солідарність» і бізнес-партнер депутата Миколи Яручика В’ячеслав Теліцин почав кампанію із наведення порядку в дворах. Раніше округів у Луцьку було 25, тому вони були дещо більші. А тому на ДПЗ було лише два округи для Миколи Яручка та Євгена Ткачука. Нині ж округів 42, тому в «рідному» для них районі балотується і Теліцин.

Його програма благоустрою називається «Від будинку до району». Мешканці разом із політиками та активістами будуть ставити лавочки, садити квіти тощо. Відзначимо, що Ткачук і Яручик за свою каденцію робили ставку саме на благоустрій ДПЗ, а тому Теліцин іде «вірним шляхом», до якого вже звикли мешканці.

Проте у втіленні проекту майбутній кандидат повторив помилку своїх опонентів – «Нового Луцька». Адже лавочки ставили люди у накидках із великим написом «Теліцин», а на лавках і клубах прибили таблички «встановлено з ініціативи В’ячеслава Теліцина». Хоча для збільшення рейтингу така технологія працює, майбутній кандидат ще до реєстрації здобув собі репутацію «гречкосія».

**********

Активісти «Народного контролю» продовжують боротися із «проблемними» забудовами на Молоді, 10 та у Зміїнці. Зокрема під Луцьком за їх сприяння вдалося добитися зменшення поверхів у будинку для прокурорів із 9 до 4 поверхів. Проте Павлу Данильчуку, Михайлу Шелепу та компанії останнім часом закидають їх партійність. Адже коли проти забудовників борються громадські активісти – це одне, а коли бореться осередок партії, яка іде на вибори, сприйняття їх дещо змінюється.

**********

36Імовірний кандидат від Радикальної партії в мери Луцька Олександр Лукашевський (на фото справа) «засвітився» на «Марші тверезості» у неділю, 13 вересня. Нині він очолює громадську організацію «Центр фізичної культури та оздоровлення», а тому робить ставку саме на спорт і «забирання» молоді з вулиці. Який це дасть результат, покаже час. Та поки Лукашевський не надто впізнаваний кандидат у Луцьку.

Антон БУГАЙЧУК