Хто може піти шляхом Ігоря Єремеєва

Після смерті Ігоря Єремеєва в соцмережах і експертних колах обговорювали три питання: що буде з бізнесом померлого, хто займе його місце в “Континіумі” та хто піде в народні депутати в окрузі №23.

І сьогодні, майже за місяць після трагічної події, у команді Єремеєва відповіді на ці питання на публіку ніхто не давав. З’явилося велике інтерв’ю з партнерами екс-нардепа по бізнесу, експерти коментували багато і по-різному, але офіційної інформації – катма.

Поки ж її нема ВАР спробує спрогнозувати, хто буде балотуватися по 23-му “маневицькому” округу. Тим більше від одного з політиків прозвучала заява про наміри. Але спершу – трохи історії.

Під час двох останніх парламентських виборів Ігор Єремеєв перемагав тут впевнено (48% і 40% голосів виборців у 2012 і 2014 роках відповідно). Команда бізнесмена до агітації підійшла дуже грамотно, вміло поєднуючи різні елементи: від подарунків виборцям різних форматів, які спостерігачі називали підкупом, до масових заходів на місцевих стадіонах, куди приходили сотні людей, аби послухати кандидата. Але головною складовою перемоги був сам Єремеєв. Він умів спілкуватися з “простими людьми”, не гидував потиснути руку чоловіку з Великої Глуші чи обійняти басусю з Колок. Він знався на проблемах людей і знав, що говорити, аби не видаватися профаном.

Чи будуть ці вміння у кандидатів, які боротимуться за крісло нардепа від 23-го округу, ми дізнаємося найближчим часом.

***************

До слова, коли настане цей “найближчий час” – невідомо. Спочатку говорили про те, що вибори було б логічно провести одночасно з місцевими, аби мінімізувати витрати на організацію процесу. Однак Центрвиборчком цього не поспішає робити. Офіційна причина – у ЦВК немає копії свідоцтва про смерть Єремеєва, яке потрібне для рішення про оголошення виборів. Також в законі не прописані норми, які б зобов’язали виборчком робити це у визначені строки.

Наразі експерти говорять, що вибори відбудуться навесні, а причина такої затримки – основні гравці (“Континіум” і “Приват”) намагаються домовитися і хтось з них відмовиться від участі у виборчих перегонах. Крім того вони хочуть побачити результати місцевих виборів, аби зрозуміти, яка політсила має підтримку у виборців округу.

***************

Щодо потенційних кандидатів.

ПОТЕНЦІЙНИЙ ПЕРЕМОЖЕЦЬ

За цей округ будуть боротися люди з групи “Континіуму”. Для цього є три причини:

1. У Верховній Раді продовжує діяльність група “Воля народу”, яку зібрав і вів Ігор Єремеєв. Вона була одним з механізмів співпраці групи “Континіум” з чинною владою. Плюс у групі залишилося 18 нардепів, а для подальшого існування треба 19. Звичайно до них може приєднатися хтось з чинних нардепів, але це буде “чужа” людина та й невідомо скільки ресурсів піде на її залучення, а в разі перемоги на окрузі ряди “Волі народу” доповнить “своя” людина;

2. Боротьба з групою “Приват” у нафтовій та інших сферах триває і мати ще один набій в обоймі не завадить. Тим більше про ймовірність балотування на окрузі заявив один з представників цієї групи;

3. Округ напрацьований і ім’я Єремеєва там знають ледь не всі. Тобто половина, а може й більше, роботи для майбутнього кандидата під “Континіуму” вже зроблено. І гріх не скористатися також можливістю.

Хто саме буде йти від “Континіуму” наразі невідомо. Партнери Єремеєва Петро Димінський і Сергій Лагур відкинули таку можливість.

“Я думаю, що цей округ, де Ігор Миронович обирався, там є достойні люди, які продовжать справи, які він започаткував, але не всі встиг виконати. Думаю, що якщо така людина є, то ми зробимо все для того, щоб ця людина дійсно прийшла в парламент”, – дипломатично сказав Димінський в інтерв’ю, що згадувалося вище.

Кажуть, що цією людиною може стати Сергій Корецький. Він нібито заявив про готовність до такої зміни в своєму житті.

За 16 років він пройшов шлях від працівника аналітичного відділу до Головного управляючого компанії “WOG” та молодшого Партнера. Тому його важливість для компанії важко переоцінити, і в разі балотування Корецького в “Континіумі” з’явиться інша проблема – знайти достойного менеджера.

Також говорять, що в нардепи може піти Тетяна Єремеєва, дружина покійного бізнесмена. Журналіст Андрій Лучик писав, що можуть балотуватися менеджер “Континіуму” Олена Палагута, екс-директор “Луцьктепл” Олександр Киричук або міністр транспорту Андрій Пивоварський.

КОНКУРЕНТ №1

Можливістю вийняти один з каменів з фундаменту, на якому стоїть група “Континіум”, можуть і хочуть скористатися конкуренти з “Привату”. Тим більше водночас вони отримають ще одного нардепа в Раді. Всі, хто хоча б трохи цікавиться бізнесом, знають про постійну боротьбу між Єремеєвим та Ігорем Коломойським, керівником “Привату”.

Про бажання балотуватися в нардепи в 23-му окрузі вже заявив один з партнерів Коломойського, засновник фонду “Новий Луцьк” Ігор Палиця, якого добре знають в Луцьку, але в районах він поки “чужа людина”. Однак всі інструменти в нього для перемоги на окрузі в нього є.

Першого вересня під час прес-конференції він заявив, що фонд “Новий Луцьк” мінятиме назву на “Тільки разом” і буде діяти на території області. Очевидно, що в разі балотування Палиці перш за все фонд розгорне свою діяльність на території районів, які входять в “маневицький” округ.

Команда Ігоря Палиці має напрацьовану під час виборів у 2012 році схему роботи з виборцями, яка багато в чому схожа з “єремеєвською”: від подарунків до масових заходів. Не буде й проблемою, що команді доведеться тимчасово змінити “столичний” Луцьк на провінційні райцентри. Тим більше, за інформацією ІА “Вголос”, менеджмент Палиці вже перекуповує людей, які раніше працювали на Ігоря Єремеєва.

До слова, розмови про балотування Палиці супроводжуються дискусіями про те, чи морально у цьому випадку “Привату” використати можливість для послаблення “Континіуму”. Мовляв, треба шанувати пам’ять про Ігоря Єремеєва і відмовитися від балотування. Однак бізнес і політика – це жорстка справа, де зважати на мораль невигідно.

ДРУГА ЛІНІЯ

Ще один потенційний кандидат – депутат Волинської обласної ради від “Батьківщини” Людмила Кирда. Вона не зможе протистояти ресурсам “Континіуму” і “Привату”, але на її користь говорять три чинники:

1. Рейтинг “Батьківщини”, який, за словами соціологів, збільшується. Це й не дивно, враховуючи, що представникам цієї партії фактично не беруть участь в управлінні державою і всі горіхи зараз падають на людей Порошенка і Яценюка;

2. У 2014 році саме Кирда була другою на виборах в парламент, за неї віддали голоси 25% виборців;

3. Людмила Кирда – місцева, певний час очолювала Маневицьку райдержадміністрацію. Крім того вона вміє говорити з людьми і більш обізнана з їхніми проблемами, ніж Палиця чи менеджер “Континіуму”.

Однак, як показав приклад виборів у Чернігові, без потужного ресурсу місцевий кандидат нічого не протиставить “варягам”.

ІНШІ

Також кандидатами можуть бути Анатолій Грицюк від Радикальної партії Ляшка та хтось з братів Кононовичів. Першого добре знають в Ківерцівському районі, від якого він обирався до облради, крім того він вже балотувався в нардепи по 23-му.

Другий має хорошу базу виборців у Любешівському районі, де й досі залишаються сильні позиції комуністів. Цей район роками засівав Адам Мартинюк і дозасівав до того, що в 2013 року в райраду була фракція комуністів з 14 людей (з 42 депутатів), а в післямайданому 2014-му на парламентських за партію Симоненка голосували майже 1,8 тисячі виборців 23-го округу. Швидше за все ці люди будуть виконувати роль технічних кандидатів, відтягуватимуть голоси в опонентів і будуть відповідно стимульовані серйозними гравцями.

Крім того залишається таємницею, кого виставлятимуть “Самопоміч” та “Свобода” (кажуть нібито на балотування наважиться голова осередку цієї політсили Анатолій Вітів). Хай шансів на перемогу в них небагато, але є можливість засвітити своїх людей або й використати балотування для політичних торгів.

 

Текст: Анатолій КОТЛЮК