Родинам зниклих безвісти бійців радять йти до суду

Родинам бійців, які вважаються зниклими безвісти, варто позиватися до суду із заявою про оголошення фізичної особи померлою.

Про це у соціальній мережі Facebook написав адвокат Василь Нагорний, який безоплатно надає правові послуги військовим.

«Вже дві особи підняли важке, з моральної точки зору, питання. Я розумію, що всі сім’ї сподіваються на чудо, повернення безвісті зниклих осіб, але інколи докази про загибель є настільки очевидними, а матеріальний стан дружини з дітками таким плачевним, що варто звернутись до суду з заявою про оголошення фізичної особи померлою. Тому спробую коротенько і коректно…» – написав Нагорний.

У його коментарі описано алгоритм дій: «Відповідно до ч. 2 ст. 46 ЦК України, суд може оголосити особу померлою, яка пропала безвісті у зв’язку з воєнними діями через два (!) роки від дня закінчення воєнних дій, але з урахуванням конкретних обставин справи (йшов бій, потрапив під обстріл, пішов у розвідку і не повернувся і т.п.) суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше 6 (!!!) місяців. Відповідно до ч. 3 ст. 46 ЦК України особа, яка визнається померлою у зв’язку з воєнними діями, може бути визнана такою з дня її вірогідної смерті, а не з того дня, коли рішення суду набуде чинності. Самі розумієте, що це важливо, для виплат родинам загиблих».

«Хто може звернутись до суду? Ні, не військовий комісар !!! (чомусь багато людей так думають)», – підкреслив Василь Нагорний.

«Зацікавлена особа з родичів може звернутись до суду за місцем проживання, або за останнім місцем перебування особи, яка ймовірно є померлою, або за місцем знаходження її майна. В заяві до суду потрібно вказати, з якою метою вона хоче визнати людину померлою (отримання спадщини, отримання пенсії, компенсації), всі відомі їй обставини, що підтверджують можливість загрози смертю особі та її загибелі, по можливості документи та свідків. За правилами ЦПК суд сам частково збирає докази та викликає потрібних осіб», – зазначив адвокат.

«Звичайно ж, якщо людина, яку визнали померлою, через якийсь період часу з’явиться, то рішення скасується. Дай Бог, щоб всі дочекались!» – додав він.