Замість бурштину: як розкрадають ліс на Волині (част.1)

За останній рік проблема нелегального видобутку бурштину активно обговорювалася на Волині. Через це проводили прес-конференції, круглі столи, влаштовували розбори та навіть стрілялися.

Проте є ще одна біда волинських лісів, яка приносить не меншу шкоду, адже поширена всюди, а не лише в місцях, де є поклади сонячного каменю. Це нелегальні вирубки деревини. Якщо бурштин – це предмет розкоші та прикраса, деревину використовують значно ширше. А тому в цій сфері на Волині нелегально працюють тисячі людей, а об’єми нелегальних рубок вимірюються сотнями тисяч доларів.

Так, за підсумками 2014 року попередній начальник обласного управління лісового та мисливського господарства Василь Мазурик відзначив, що лісівники склали 1023 протоколи через порушення законодавства під час використання лісів саме за самовільні рубки. Загалом знищили 465 метрів кубічних лісу та завдали збитків на 1,35 мільйона гривень.

Проте це лише офіційні дані. Як вдалося з’ясувати Волинському Агентству Розслідувань, реальні цифри більші, адже через схильність до корупції окремих лісівників багато фактів задокументувати не вдається. Більше того, лісівники часто не хочуть або не можуть перешкодити таким нелегальним вирубкам. Адже їх «кришувальники» озброєні не гірше за «кришувальників» нелегального видобутку бурштину.

Варто визнати, що журналістам теж не часто вдається зафіксувати такі факти, адже не всім комфортно їздити із «столичного» Луцька у лісові хащі, ризикуючи залишитись без камери, коли зніматимеш озброєних злочинців.

У першому із циклу матеріалів про розкрадання лісу на Волині ми розповімо про нелегальні рубки дуба. За оцінками лісівників, дубова колода довжиною до 3 метри та шириною 30-40 сантиметрів на ринку може коштувати до 1000 доларів. Ціна залежить від якості деревини та інших показників, тому ця цифра приблизна. Одна вона дає можливість уявити масштаби злочинів.

Конкретний випадок нелегальної заготівлі дуба вдалося виявити під час рейду спецпідрозділу «Буг» у один із лісів Рожищенського району 8 вересня. Йдеться про лісові угіддя біля села Уляники. Тут колись розташовувалася військова частина ракетних військ СРСР, а нині залишилися лише руїни. Проте досі збереглися асфальтований майданчик та під’їздана дорога. Тому умови для легального та нелегального відвантаження лісу практично ідеальні.

Карта

Натисніть на карту, щоб збільшити

Супутник

На місці вдалося з’ясувати, що лісівники ДП СЛАП «Рожищеагроліс» легально проводять санітарні рубки осики. Деревину відправляють у Нововолинськ на завод «Кроноспан». Проте поруч лежать два десятки дубових колод вартістю до 15000 доларів, походження яких нібито ніхто не знає.

Водій «Камаза», який нібито має везти осику на «Кроноспан», каже, що колод раніше було більше, але їх вивезли невідомі люди. Представники управління лісового та мисливського господарства, яких делегував т.в.о. начальника Олександр Кватирко, викликали на місце працівників двох лісгоспів – Ківерцівського та «Рожищеагроліс».

На камеру лісник із обох підприємств підтвердили, що це не їхній дуб, про його походження і причину складування нібито нічого не знають.

Проте один із лісників на умовах анонімності (він боїться за своє життя) розповів про справжнє походження деревини. Зрубали ці дуби у навколишніх лісах, частину вже вивезли, а цей не встигли. Працівники місцевих лісгоспів, очевидно, бачили ліс, однак без втручання активістів «Бугу» не мають великого бажання розбиратися.

Адже знову ж таки бояться за своє життя та здоров’я. Причина цього остраху – сотні тисяч доларів, які можна отримати від продажу такої деревини, тобто про гроші, за які можна навіть вбити.

***

Вже надвечір 8 вересня бійцям «Бугу» вдалося затримати у цьому районі інший «Камаз», на якому, імовірно, вивезли попередні партії дуба. На ньому саме була завантажена чергова партія.

 

Як розповів керівник спецпідрозділу «Буг» Олександр Калюжний, вони ініціювали створення при управлінні спеціального рейдового підрозділу, який би боровся із такими нелегальними вирубками та іншими порушеннями в лісах. Ідею підтримав виконувач обов’язків начальника Кватирко.

Тут візьмуть на роботу колишнійх бійців, що воювали на Сході із «Айдару», «Азову», ДУК, УНСО, а також волонтерів. Загалом 40 людей. Калюжний пояснює, що багато бійців, які пройшли пекло на Сході, не можуть адаптуватися до нормально життя на Волині, знайти достойну роботу, відновитися після важких боїв. А боротьба із злочинцями у волинських лісах дасть їм можливість знайти себе у житті та виконувати роботу, які вони вміють робити.

До того ж бійці добровольчих батальйонів – це саме ті, хто не побоїться виступити проти озброєних «кришувальників» нелегальних вирубок. Для них планують організувати вишкіл, де навчать правових, лісничознавчих та інших основ лісової охорони.

Чи вдасться реалізувати таку ініціативу, покаже час, однак Волинь може стати прикладом для всієї України, де у такій лісовій охороні можуть знайти роботу більше 1000 колишнійх бійців АТО.

Антон БУГАЙЧУК