Чат з керівником «Самопомочі» Волині Юлією Вусенко

На сайті «Волинського Агентства Розслідувань» розпочався чат з керівником «Самопомочі» Волині Юлією Вусенко.

Читачі зможуть поставити будь-які запитання, які стосуються імен потенційних кандидатів у депутати різних рад на Волині, що оприлюднені на сайті «Самопомочі».

Охочим задати запитання можна залишати їх в коментарях до чату, на пошту var.volyn@gmail.com

ЧАТ ЗАВЕРШЕНО!

 

На минулих виборах члени ДВК від «Самопомочі» працювали безкоштовно. Як буде зараз? Чи платитимете на цих виборах?

Платити членам ДВК – це порушення закону. Людина, яка стає членом ДВК, отримує статус, вони отримують від держави нагороду. В «Самопомочі» немає центрального фінансування. Коли ми промоніторили базу з 85 людейДВК – членів , які працювали абсолютно безкоштовно на минулих виборах, 40 з них погодились бути знову в комісії. Принципова позиція у цих громадян України: ми не можемо дозволити собі порушвати чинне законодавство.

Люди отримують винагороду лише встановлену державою.

Тому повідомляю – на минулих виборах не платили і на цих теж платити не будемо.

Чому люди, на совісті яких масове незаконне відчуження майна громади Луцька, корупційні схеми, вкрай низький рівень фаховості…йдуть по ваших списках в обласну раду? Партія погано володіє інформацією що відбувається, чи це тренд?

Я знаю, кого ви маєте на увазі, це не тренд. У будь-якому випадку, я прошу всю можливу інформацію передавати на центральний офіс для того, аби ми розуміли, що відбувається і які застереження є до кандидата.

Чому Ганна Гопко голосувала за зміни до Конституції?

Я не уповноважена коментувати це питання, бо я не Ганна Гопко. Скажу лише, що вона голосувала «за» і першого разу, і фракція знала її позицію. Вона пояснила, чому це робить, під час ефіру на ICTV. Цього разу вона проголосувала так само. Коли я виїжджала на чат, був коментар на одному з ресурсів, що «Самопоміч» буде карати тих, хто голосував «за». Наскільки мені відомо, усі хто проголосував у розріз з позицією партії, будуть виключені з фракції «Самопомочі».

 Чому «Свобода» так завзято критикує Самопоміч? Ви ж різні за ідеологією політсили?  

Я не знаю відповіді на це питання. Можу сказати одне – ми не критикуємо нікого. З нашого боку бруду не буде у будь-якому випадку. Що зміниться від того, що одна партія критикує іншу? Ми працюємо над розбудовою своєї партії.

На даний момент у Києві активісти блокують Верховну Раду,  вулиці і квартали. Як ви ставитесь до цього? Чи підтримуєте активістів?

Мені важко відповісти на це питання, тому що такі скупчення є загрозливими для життя людей. Звичайно, я проти тих протестів, які спричиняють до людських жертв. Я за те, щоб протести проводились в режимі обговорення, де буде можливість висловити свою думку. У час війни дуже важко проконтролювати безпеку громадян, тому я занепокоєна ситуацією під стінами Верховної Ради.

Люди створюють свій парламент, коли їм уривається терпець, не хотілося б, щоб зміни до Конституції стали поштовхом до нового конфлікту.

Яку альтернативу змінам до Конституції, які пропонує Порошенко, бачить «Самопоміч»?

«Самопоміч» має велику кількість напрацювань. Віце-спікер Парламенту Оксана Сироїд є професійним представником-конституціоналістом. Говорити про те, що наша Конституція повинна зазнати змін в розгляді децентралізації, це однозначно, окрім певних норм, на які не можливо впливати жодним чином. «Самопоміч» відкрита до діалогу.

Ви підтримуєте зміни до Конституції щодо особливого статусу окупованих територій?

Ні. Роз’яснень, які надала наша партія, достатньо, щоб будь-хто, хто є громадянином, не підтримував ці зміни. Вони не пройшли громадських обговорень, їх запропонував не народ, вони вносилися кулуарно. Їх прийняли ті суді, які підтримували узурпацію влади Януковичем.

«Самопоміч» повністю підтримує децентралізацію. Але Конституцію можна змінювати тоді,  коли вона розширяє та підтримує права людини, а не навпаки. Стосовно статусу Донбасу, який нам пропонують нав’язати, то  є надія що український народ почує та закликатиме не підтримувати зміни до Конституції України.

Ми за децентралізацію, але проти розширення прав перфекта. Я за виконання Мінських домовленостей лише після виконання Будапештського меморандуму.

Ці зміни будуть лише підривати суверенітет України. Ці зміни не рятують від російської агресії, а лише руйнують Україну.

 Чи означає приїзд Семена Семенченка на Волинь, що обласний осередок «Самопомочі» буде долучатися до боротьби із порушеннями у волинських лісах?

Семен Семенченко приїжджав на Волинь на запрошення громадських активістів та безпосередньо свого помічника Богдана Пташника, мітинг організовувала «Спілка ветеранів АТО», а волинська «Самопоміч» буде долучатись до процесів, щоб зробити їх максимально прозорими. У нас є експертне середовище в лісовій галузі, наші депутати. якщо мають можливість, то долучаються і намагаються зробити максимально прозорим вирішення певних питань.

Наприклад, до питань зміни керівництва ДП «Волиньвугілля» представник «Самопомочі» Павло Кишкар доклав максмиальні зусилля, що ініціативна група шахтарів була на засіданнях профільних комітетів Верховної Ради.

Ми розглядаємо різні можливості нашої участі, і в лісових питаннях в тому числі. Ми за прозорість – якщо громадські активісти будуть запрошувати наших депутатів, ми зробимо все, щоб ці питання підіймали на рівні Верховної Ради і Уряду.

Скажіть, чим відрізняється Ваша партія від інших партій? Як формуєте команду?

Наша партія не ставить собі замету наростити велику кількість учасників, ми ставимо задачу сформувати партію, яка буде відрізнятись своєю ідейністю і підібрати людей, які достойні жити в новій Україні. Збудувати цю Україну маємо ми самі.

Ідеологія політичної партії «Самопоміч» включає три основні постулати – будь собою, співпрацюй з іншими, допомагай тим, хто потребує. Ми чи не єдина партія, яка має свою філософію та ідеологію.

Зараз працівники луцького штабу команди Ігоря Палиці спілкуються з рейтинговими партіями щодо можливості балотування їхніх людей під маркою цих партій. Чи були спроби таких перемовин з боку згаданної команди? Чи погодилися б ви на таку співпрацю?

Ні, не було, і я б не погодилась.

У списках Самопомочі до Луцької міської ради фактично немає представників простих людей (волонтери, майданівці, вчителі, лікарі, студенти), натомість є керівники великих підприємств, представники бізнесу, чиновники… Чому саме так відбувається? Адже з екранів «Самопоміч» усім каже що підтримує громаду.

Відбір відбувався на основі громадської активності, тому я категорично не згідна з твердженням у питанні. Ми закликаємо переглядати відкриті списки, у нас є достатня кількість волонтерів і майданівців. Це і Сергій Рижков, і Юлія Євпак, і Іван Мирка, і Віталій Бобир, і Ольга Бузулук та інші. Крім того, якщо говорити про медиків, лікар з обласної лікарні, представники з нашого ВНЗ, також представники освітніх організацій. Ми закликали охочих стати публічними особами від «Самопомочі» з травня – ми закликали людей приєднатись до нашого руху. Нашу команду приїжджали оцінювати представники з Києва та заступник голови фракції «Самопоміч» Олег Васильович Лаврик. На сьогоднішній день ми мали чотири співбесіди  десятами наших активістів по області, тому я закликаю всіх проявити ініціативність, переглянути ці списки, вони ще будуть доповнені згодом і сформовані остаточно.

До яких парламентських ініціатив ви долучалися як помічник народного депутата Ганни Гопко?

Ми з Ганною Гопко завжди співпрацювали в розрізі гуманітарних питань. Так сталось, що родина мого чоловіка – це вимушено переселені люди. Говорячи про питання вимушено переміщених осіб, ми впроваджували ініціативи, які могли б отримати підтримку в міжнародних організацій.

Ми втілили ініціативи, які стосувалися дітей. Я була координатором програми, яку запропонувала посол Словенії Наташа Прах: це був відпочинок вимушено переселених дітей. Ми поламали систему, і дозволили представникам громадських організацій самим формувати списки дітей, які потребують відпочинку. Організували і закликали звернути особливу увагу на дітей військовослужбовців. Був проведений брифінг у Верховній Раді, ця програма тривала більше, ніж півроку. В її рамках надавалась можливість отримати фотосесію дітей родин бійців для підтримання бойового духу. Проект «Діти Героїв» – це більше тисячі фотографій, які підкреслили, що суспільство не повинно оминати проблему дітей військовослужбовців, тому що турбота про їхні сім’ї означає турботу про них самих. Також ми організовуємо відпочинок для дітей АТО на осінній період за сприяння міжнародного фонду «Відродження». Важко було переконати фонд у тому, щоб робити програму для дітей АТО, а не тільки для внутрішньо переміщених осіб. Але нам це вдалося.

 Із якими політичним партіями на Волині ви готові блокуватися? Чи є ті, з ким категорично не будете співпрацювати?

Повторюю, що ми не можемо за статутом створювати блоки.

На сьогоднішній день ми не будемо ні з ким співпрацювати. Після виборів необхідно зважати, що створення коаліцій може бути ситуативним для необхідних розглядів. Ми не готові сказати сьогодні, що представники фракції «Самопоміч» (за умови її створення) не будуть ні з ким об’єднуватись – якщо інші політичні сили будуть підтримувати розвиток громади, ми залюбки розглядатимемо такі пропозиції.

 Ця виборча кампанія може бути надзвичайно «брудною». Чи готові ви до цього?

Як керівник «Самопочі» заявляю, що для того в нас і існують прозорі списки, які повинні вберегти нас від бруду. При проходженні співбесіди ми обговорюємо і плюси, і мінуси людей, таким чином, формуємо прозорі списки, які вбережуть нас від прихованої інформації. Тому ми готові.

Чи були вже спроби з боку інших політичних сил чи кандидатів домовлятися про щось із волинською «Самопоміччю» напередодні виборів?

Ми знаємо представників інших політичних сил, але наш статут містить норму про те, що ми не можемо створювати блоки. Ми не можемо домовлятися про поділ округів, це не той формат, за яким ми працюватимемо. Ми маємо створити професійну якісну команду на округах, щоб наших представників максимально знала громада.

Крім цього, ми не можемо підтримувати жодного представника на посаду мера міста від інших політичних сил. Ми просимо всіх обирати свідомо і відповідально. Ми не даємо гарантій по інших кандидатах. Ми займаємось розбудовою своєї команди, шукаємо достойних представників партії. Варіанти якихось домовленостей у нас виключені.

Лучан цікавить, чи буде «Самопоміч» підтримувати когось з кандидатур на мера. Мер міста може бути тільки представником від «Самопомочі», якщо ми вирішимо його виставляти.

Які конкретні кроки для підвищення рівня життя у Луцьку плануєте втілити після виборів?

Ми пропонуємо на сьогоднішній день обговорити майбутню програму «Самопомочі», враховуючи те, що зміни до Конституції все ж приймаються, тому нам треба бути надзвичайно професійними, щоб потім повідомити людям, що за два роки вдалося втілити. Якщо люди не вирішать за потрібне переобирати нас, ми передамо свою попередню програму наступникам. Публічність як основний елемент відрізняє нас від інших партій, цю публічність ми анонсуємо і будемо зберігати на активній стадії і будемо запрошувати до обговорення попередньої програми «Самопомочі».

На цьому тижні ми плануємо провести обговорення з експертами майбутньої програми «Самопомочі» для визначення ефективної роботи по програмі в майбутньому.

Ми виступаємо за публічне управління. Публічне управління –  це прозорий бюджет, публічний підбір кадрів, публічні програми та доступ інформації до мешканців міста. Від «Самопомочі» в Київській міській раді всього 5 представників, але вони завжди проводять публічні засідання фракцій, запрошують громадських активістів та небайдужих киян. Це пілотний проект, який ми плануємо проводити на Волині, якщо пройдемо до влади по виборчих списках.

Ваша ініціативна група працює у Луцьку. Як оцінюєте роботу нинішніх керманичів міста?

Ми не оцінюємо роботу керманичів міста, їх роботу оцінять мешканці Луцька. Я можу озвучити свою позицію і своє незадоволення щодо того, що в місті немає гарячої води, в нас є дві великих проблеми: “Луцькводоканал” та “Луцьктепло”.  Мене як лучанку турбує проблема забудови на вулиці Стрілецькій, бо вона відбувається просто в моєму дворі, мене хвилює можливість перетворення Луцька на другий Алчевськ тощо.

Ми б дуже багато хотіли змінити, тому я сподіваюсь на те, що з командою «Самопомочі» ми зможемо вирішити наявні проблеми в місті. Ми пробуємо пробитися у виконавчий комітет. Власне, ми і йдемо для того, щоб змінити та оновити систему управління міською господаркою. А змінити систему можуть лише нові люди – це аксіома, тому нехай лучани добре думають і обирають свідомо, кому вони довіряють управління містом.

А давати оцінку керманичам на сьогоднішній день повинні мешканці міста.

«Самопоміч» на Волині іде на вибори як влада чи як опозиція?

До речі, цього питання я повністю зрозуміти не можу. Ми йдемо як окрема політична сила на місцеві вибори вперше, ми нова політична сила.

На Волині в нас немає представників у владі, а у Верховній Раді ми у складі коаліції.

 Розкажіть про систему ініціативних груп, яка працює у «Самопомочі». Скільки таких груп на Волині?

На Волині є 10 осередків, які планують іти на вибори. Ми маємо 14 ініціативних груп, деякі об’єднались, деякі вирішили працювати в форматі громадських організацій. У процесі створення ініціативної групи необхідний інтерес людини, яка вирішила створити групу, людина має можливість відвідати 3 семінари, де буде ознайомлена з ідеологіями «Самопомочі», і визначитись, чи підходить для людини формат роботи ініціативної групи «Самопомочі», відкрити громадську та юридичну приймальну, де буде започаткована ініціативна група. На Волині ми почали вести роз’яснювальну роботу по субсидіях, до нас приходили в громадську приймальну. «Самопоміч» займається гуманітарними проектами, створюючи ініціативну группу, аби в подальшому мати можливість працювати в своєму місті, впроваджуючи при цьому ідейну мету «Самопомочі». Сьогодні  ми є тією партією, яка займається громадською організацією незважаючи на те, далеко чи близько вибори. Ми зацікавлені в тому, щоб кількість ініціативних груп зростала для донесення до людей основних стандартів, які ставить перед собою «Самопоміч».

Яких підходів і принципів  ви дотримувалися при формуванні команди?

В першу чергу, коли формуєш команду, яка потім буде представляти владу на місцях, ставили за мету знайти патріотів своєї країни, області, міста. Це люди, які розділяють основні принципи «Самопомочі», щоб команда мала можливість “закрити” всі тили. Ідеальна команда – це команда, яка має різнопланові погляди для представлення громади. Основні принципи відбору кандидатів – це бездоганна репутація, відсутність судимості, відсутність корупційних діянь, порядність у веденні справ. Людина має бути активна в громадському житті, адже людина, яка вболіває за країну, не може бути пасивною. Людина повинна бути корисною для громади. Також важливим критерієм є відсутність зв’язку з комуністичною партією та відсутність закликів до сепаратизму. Всіх кандидатів «Самопомочі» обирали відповідно до принципів статуту та вимог, які названі. Але повторюю: для нас вирішальною є думка громади.

Нещодавно ви стали керівником «Самопомочі» на Волині. Які обов’язки передбачає ця посада?

Я голова обласної організації партії. Основний обов’язок – представництво партії на всіх рівнях, формування команди та робота команди на місцях. Також контролюю діяльність осередку, можу делегувати основну частину своїх обов’язків на заступника організації. Також очолюю виконавчий комітет.

Чи плануєте висувати Костянтина Зінкевича на посаду міського голови Володимира-Волинського?

Костянтина Зінкевича розглядаємо як можливого претендента на посаду міського голови Володимира-Волинського.

Він є одним з кандидатів у депутати у списку, який ви можете переглянути на нашому сайті, там є представники різних регіонів.

До кінця цього тижня будуть представлені всі можливі претенденти на цю посаду, а 21 вересня ми оприлюднимо офіційний список кандидатів.

Формату, коли в останню ніч наповнюють сайт списками, не буде – ми, навпаки, дійсно зацікавлені в тому, щоб усі наші кандидати були відомі громаді ще до того, як вони отримають статус кандидата від «Самопомочі».

 Прокоментуйте суперечки щодо того, піде чи ні нововолинська «Самопоміч» на вибори. Наскільки можна зробити висновки із заяв місцевих активістів, представники однієї ініціативної групи присвоїли собі право говорити від імені всього міського осередку.

Ситуація там стабільна, вони йдуть на вибори, найбільш стратегічне місто для нашої області. Прийняли спільне рішення, що команда міста Нововолинська на вибори іде.

На вибори йдуть представники всіх команд включно з ініціативною групою, яка спочатку відмовилася. Загалом у Нововолинську у нас було 4 ініціативні групи, усі пройшли співбесіди і виявили готовність.

Чи приходили скарги на кандидатів? Скільки?

Скарги на кандидатів відправляються на центральний офіс, щоб перевірити ці скарги і або спростувати їх, або розглядати можливості виключити цього кандидата. По певних ситуаціях ми вже розглядали скарги.

 Як цю ініціативу сприйняло члени партії? Чи були голоси проти?

Відкриті списки сприйняли всі, проти ніхто не виступав. Ми наполягаємо на тому, аби наших представників моніторили жителі міста Луцька. Ми зацікавлені в отриманні якісної команди, яка зможе гідно представляти себе в міських та районних радах. Ми хочемо відкрити професійних, чесних та ідейних людей.

Опублікували  списки кандидатів від “Самопомочі”. Чия це ініціатива?

Поняття публікації списків –  ініціатива не наша, ми її взяли з-за кордону. Те ж саме ми продублювали по списках до Верховної Ради – після публічного обговорювання протягом 5-6 днів списки були оприлюднені.
Основний посил «Самопомочі» – це відкритість влади, поняття відкритих списків є традицією «Самопомочі». Те, що списки будуть відкритими, і те, що можна впливати на кандидатів, є інновацією. Люди, котрі заходять на сайт «Самопомочі», можуть переглянути повну інформацію про кандидатів – однобока характеристика кандидата не може розкрити всього бачення, які ставить «Самопоміч» та люди. В кожного з вас є можливість зайти на сайт та подати інформацію про кандидата, яка в подальшому може вберегти від проходження недостойного кандидата до ради. Всі запити відсилаються  у центральний офіс. Ми зацікавлені в реальних коментарях, у конкретних випадках, які будуть надсилатись людьми. В подальшому центральний офіс опрацьовує інформацію і передає на місця, тому ми маємо змогу відповісти на закид стосовно того чи іншого депутата та оприлюднити інформацію про нього.