Шлях Захарченка: від торгового агента до вождя «ДНР»

Сім’я ватажка “ДНР” Олександра Захарченка курирує супермаркети і разом з Курченком продає бензин на окупованій території.

Захачренко до війни на сході України працював торговим агентом великого українського виробника курятини “Гаврилівські курчата”, а тепер він контролює більшу частину ліквідних активів Донецька і навколишніх міст, – пише ТСН з посиланням на “Нову газету”.

Захарченко має під рукою 4-5 тисяч бойовиків банди “Оплот”, які зараз називаються “гвардією ДНР”. “Оплотівці” курирують супермаркети, ресторани і кафе, торгові центри, виступають в якості “криші” ще не закритих виробництв. Одне з найпомітніших “придбань” структур Захарченка — відома українська мережа продуктових універсамів “АТБ”, що раніше належала групі дніпропетровських комерсантів.

Всього на окупованій території Донбасу компанія мала 152 магазини. В кінці 2014 року мережа почала поступово закривати торговельні точки, але через деякий час супермаркети стали займати люди, які представлялися чиновниками “ДНР”.

Частина магазинів продовжувала торгувати під колишньою вивіскою, 20 магазинів були перейменовані в “Перший республіканський супермаркет”. За даними “АТБ-Маркету”, контроль над ними отримала дружина Олександра Захарченка — Наталія.

“Ніякого доступу до своїх активів на тій території ми тепер не маємо. Нас ніхто не повідомляв, що ми позбавляємося торгових площ. У нас їх безцеремонно забрали. Наші колишні співробітники в Донецьку не спростовують того, що за цим стоїть дружина Олександра Захарченка”, – розповідає представник “АТБ-Маркету” в Дніпропетровську Ганна Лічман.

Крім того, сім’я Захарченка курирує мережу магазинів “Амстор”, яка формально належить компанії “Смарт Холдинг” відомих українських магнатів Вадима Новинського та Олександра Вагоровського. Після непов’язаного з війною корпоративного конфлікту двох бізнесменів діяльність мережі була припинена по всій країні. Проте супермаркети продовжили працювати під колишньою вивіскою на території, підконтрольній сепаратистам.

Співрозмовники серед найбільших українських оптовиків розповідають, що оточення Захарченка також забезпечує безпеку доставки продовольства з території України. Відзначився Олександр Захарченко і на ринку збуту нафтопродуктів, де до останнього часу вирішальне слово належало втікачу-олігарху Олександру Курченку.

Завдання курирувати збут і доставку бензину в окупованому Донбасі Курченко отримав у Кремлі ще рік тому. Нафтотрейдингові компанії Курченка, які базуються головним чином в Криму, повинні були налагодити постачання для цивільних і військових потреб регіону. Олександр Захарченко зажадав від місцевих дилерів торгувати тільки “кримським бензином”, а в листопаді 2014 року призначив “міністром енергетики ДНР” Євгена Файницького, юриста Курченка.

Однак монополія Курченка в союзі з Захарченком призвела до паливної кризи у псевдореспубліці. Бензин сильно подорожчав, а заправки почали зовсім закриватися. Не врятувала ситуацію і відставка “міністра” Файницького.

Олександр Захарченко вибрав під робочу резиденцію будівлю обласного фінансового управління Донецької області. Саме тут, а не в будівлі облдержадміністрації, ватажок “ДНР” проводить велику частину робочого часу.

Пересувається Захарченко в кортежі з п’яти люксових позашляховиків, серед яких Mercedes GL та Lexus GX.

“Нова газета” попросила Олександра Захарченка прокоментувати викладені відомості. Тиждень тому його прес-секретареві Олені Алексєєвій був направлений письмовий запит. Алексєєва підтвердила отримання запиту, однак через тиждень відповіді так і не надійшло.