Кому дістанеться політичний і економічний спадок Єремеєва

Після смерті Ігоря Єремеєва виникло два питання: кому дістанеться його політична група в парламенті і кому дістанеться його бізнес.

Про це пише на сторінках INSIDER головний редактор видання Тетяна Ніколаєнко та кореспондент відділу політика Ольга Каретнікова.

З першим питанням у групі “Воля народу”, схоже, вже визначилися. Негласним керівником групи тепер буде одіозний Андрій Деркач.

Цей депутат давно знайомий з президентом Петром Порошенком. Для останнього важливо зберегти цю групу під своїм контролем, адже це один із головних резервів голосів у Раді.

У той же час соратники Єремеєва визнають, що з бізнесом буде куди складніше, адже вони втратили ідейного натхненника і лобіста.

Нова мітла

Про смерть Єремеєва стало відомо в середу 12 серпня. Швейцарські лікарі кілька тижнів боролися за його життя, і в останній тиждень навіть намагалися вивести його з коми, але мозок помер. Його серце билося до 11:00 четверга, після чого про смерть офіційно заявила прес-служба.

У ніч з середи на четвер 5-6 чоловік з найближчого оточення політика вилетіли до Швейцарії. Співрозмовники INSIDER в групі припускають, що говорили вони там про бізнес. За словами джерел, в Єремєєва залишилося багато боргів.

Крім бізнесу, в парламенті у Єремеєва залишилася депутатська група з 18 депутатів. У неї входять мажоритарники з різних регіонів, включаючи таких одіозних особистостей, як Іван Фурсін, Олександр Оніщенко та Михайло Поплавський.

Після смерті Єремєєва група як мінімум один раз збиралася в Києві.

У понеділок депутати обговорювали своє політичне майбутнє і те, хто очолить групу, але остаточного рішення не прийняли.

“З одного боку, лідером може стати Івахів (Степан Івахів – бізнес-партнер і друг Єремеєва), але у нього занадто мало досвіду. Більше того, наскільки мені відомо, перейти з бізнесу в політику Івахіва умовив саме Ігор, і навряд чи він сам хоче лідерства. Степан – хороший друг Ігоря, вони знали один одного дуже давно, він гарний у бізнес-сфері, але не в парламентських інтригах”, – поділився секретами внутрішньої кухні один з депутатів групи.

“Ще один претендент – Деркач, але до нього багато питань, дуже … І співпраця з ПР може зіграти не на руку. Обговорювали також кандидатуру Литвина, але знову-таки – багато претензій. Поки все дуже не ясно. Ще один варіант – Ярослав Москаленко. Група збиралася в неповному складі, рішення прийнято не було “, – додав він.

Втім, ще після трагічного падіння Єремеєва з коня неформально очолювати групу довірили Деркачу.

“Лікарі нас тоді попередили, що відновлення Мироновича буде довгим і займе більше року – йому б довелося заново вчитися їсти і говорити. Тому ще місяць тому було вирішено, кому передати функції лідера. Цією людиною став Деркач, і, думаю, він ним і залишиться “, – сказав представник групи.

При цьому він підкреслив: це не означає, що саме Деркач буде публічним керівником “Волі народу”.

“Під лідером мається на увазі людина, яка буде тримати всіх разом і вести переговори від імені всіх. Йому не обов’язково мати статус керівника фракції. Скажу більше, це будуть дві різні людини”, – сказав представник групи.

“У Мироновича були прекрасні відносини з Деркачем. Колись давно у нього був дуже великий конфлікт з генпрокурором Васильєвим через земельну ділянки, і тоді саме завдяки втручанню Єремеєва цей конфлікт вдалося вирішити. Більше того, саме Деркач привів Єремєєва в парламент 20 лютого 2014 року, і він же його познайомив з Москаленком”, – говорить співрозмовник.

Хороші відносини у Деркача були не тільки з Єремєєвим, але і з багатьма представниками української влади – минулою і нинішньою.

Деркач – син колишнього голови СБУ, пройшов навчання у вищій школі КДБ. У роки правління президента Кучми, з яким Деркачів пов’язували дружні стосунки, їх не раз звинувачували в незаконній торгівлі зброєю.

Але більш відомий Деркач як “атомний король”. Він керував “Енергоатомом” і концерном “Укратомпром”. Варто відзначити, що в атомних справах Деркач був бізнес-партнером братів Крючкових. Один з них – Леонід Крючков – з минулого року є замдиректором “Укрінмашу” – дочірнього підприємства держконцерну “Укроборонпром”.

Деркач – багато років є депутатом парламенту. Був у кучмівської “ЗаЄду”, Соцпартії, Партії регіонів. Два останні скликання обирався по мажоритарці в Сумській області.

В останній рік Януковича Деркач був одним з небагатьох, хто дозволяв собі критикувати його дії на закритих засіданнях. Після зміни влади Деркач був одним з тих, хто збирав у парламенті групу під Петра Порошенка. Пізніше журналісти писали, що саме Деркачу віддали негласне керівництво штабом Порошенка на Сумщині.

Тепер Деркач буде комунікувати з АП від імені групи “Воля народу”.

Отримати офіційне підтвердження про нову роль Деркача і долю групи INSIDER не вдалося. Степан Івахів і Ярослав Москаленко відмовляються давати будь-які коментарі, а з Андрієм Деркачем зв’язатися не вдалося (депутат не шанує увагою журналістів).

ЧИТАТИ БІЛЬШЕ: СМЕРТЬ ЄРЕМЕЄВА ПОРУШИТЬ БАЛАНС У НАФТОБІЗНЕСІ, – ЕКСПЕРТ.

Що буде з бізнесом?

Якщо з представництвом групи питання вирішене, то куди складніше буде вирішити питання лобіювання інтересів бізнес-групи.

“Тут дуже важливо розуміти, що весь бізнес не просто був зав’язаний на Єремеєві, він був ще й політичним “лобістом”, тобто хто б не став керуючим після нього – треба буде налагоджувати зв’язки з владою, а такого досвіду у партнерів Ігоря мало” , – говорить один з депутатів групи не на диктофон.

Наприклад, багато років Єремеєв боровся проти монополії Коломойського на ринку нафтопереробки. Його інтереси враховувалися при призначеннях на посади в “Нафтогазі” і його “дочках”.

А вчора Кабмін не призначив діючого виконавчого директора, виконуючого обов’язки члена правління Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України” Андрія Пасішника на посаду члена правління компанії. Не секрет, що Пасішник пов’язаний саме з групою Єремеєва.

“Проблем дуже багато. Свої претензії вже пред’являє Коломойський, це очевидно, що він буде намагатися скористатися ситуацією, яка склалася на всіх фронтах – політика і бізнес. Якщо минулого разу Єремеєву вдалося встояти в конфлікті з Коломойським, то цього разу багато чого не виключено. Першими під удар природно потраплять об’єкти нафтопереробки і WOG”, – говорить депутат, близький до Єремеєва.

“Крім Коломойського, будуть конфлікти і з Віталієм Антоновим (власник заправок ОККО), це точно. У Луцьку в “Континіумі” просто повний хаос, там все не розуміють, що буде далі. У Ігоря є сім’я, так що вона теж буде враховуватися в спадщині, але це буде лише офіційна частина, тобто ті проекти, які пов’язані з його прізвищем. Офшори, дочірні підприємства, звичайно, будуть ділитися без сім’ї”, – додає він.

Передбачається, що паливно-промислова група “Континіум” буде поділена між співвласниками – депутатом Степаном Івахівим, бізнесменами Сергієм Лагуром, Петром Димінським і Сергієм Слабенко.

Як відомо, крім мережі заправок WOG, “Континіум” володіє торговельними марками КОМО, “Клуб сиру”, “Галичина”, “Молочна родина”, “Гурманіка”, Херсонським нафтопереробним заводом і Банком інвестицій і заощаджень.

“Наприклад, співзасновником “Комо-експорт” є дружина Єремеєва. Є ще його брат Євген – на ньому пара проектів. За молочку відповідає міноритарний акціонер Андрій Король. У банківської сфери, а також в будівельних проектах є кілька бенефіціарів. Наприклад, до “ПортСіті” причетний Ігор Гуменюк”, – говорить депутат.

ДИВІТЬСЯ ФОТО ПОХОРОНУ ІГОРЯ ЄРЕМЕЄВА

Ще один політико-бізнесовий момент – Волинь. На двох останніх виборах 3 з 5 округів області діставалися Єремеєву, Івахіву і Сергію Мартинюку. Тепер експерти не виключають, що в окрузі Єремеєва обереться близький до Коломойського екс-губернатор Одеської області Ігор Палиця.

Фактично смерть Єремеєва – це втрата контролю над Волинською областю і не виключено, що за цей регіон вибухне боротьба, аналогічна сутичці Корбана і Березенка.